Skoro da nema deteta koje nije imalo upalu grla, a kada se radi o streptokokama kod dece, antibiotici su najčešće rešenje, jer tako bolest prolazi brže i bez posledica.

Koji su znaci i simptomi streptokoknog grla?

Najčešći simptomi upale grla su:

  • bol u grlu koja se brzo javlja i posebno pri gutanju
  • temperatura
  • crveni i otečeni krajnici sa belim mrljama ili prugama
  • bolne ili otečene vratne žlezde (limfni čvorovi)

Ostali simptomi kod dece su:

  • glavobolja
  • bol u stomaku
  • mučnina ili povraćanje
  • gubitak apetita
  • osip

Kada se crveni osip pojavi zajedno sa streptokoknim grlom, stanje se naziva šarlah.

Nisu sve upale grla streptokoke. Većinu uzrokuju virusi, a ne bakterije. Ako starije dete ima simptome prehlade (kao što je curenje iz nosa ili kašalj), promukao glas ili crvene oči, veća je verovatnoća da će upaljeno glo biti od virusa nego od streptokoka. Bol u grlu zbog virusa obično će proći bez medicinskog lečenja.

Upala grla je veoma retka kod dece mlađe od 3 godine. Kada se bebe i mala deca zaraze, obično imaju temperaturu sa nervozom, lošim apetitom i curenjem iz nosa, ali ne i tipične probleme sa grlom.

Da li je streptokok u grlu zarazan?

Ova upala grla je veoma zarazna. Svako može da je dobije, ali većina slučajeva je kod dece školskog uzrasta i tinejdžera od 5 do 15 godina. Infekcije su uobičajene tokom školske godine, sa vrhuncem zimi i u rano proleće, kada su velike grupe dece u bliskom kontaktu.

Kako se dobija

Bakterije koje izazivaju streptokoke u grlu kod dece imaju tendenciju da budu u nosu i grlu. Dakle, normalne aktivnosti poput razgovora, kijanja, kašljanja ili rukovanja mogu lako preneti infekciju sa jedne osobe na drugu. Deca se takođe mogu zaraziti ako dodirnu površinu sa bakterijama, a zatim dodirnu nos ili usta.

Deca sa nelečenom upalom grla imaju veću verovatnoću da šire infekciju kada su njihovi simptomi najteži, ali i dalje mogu da zaraze druge do 3 nedelje kasnije.

 Nakon što se zaraze, deca mogu da šire bakteriju na druge nekoliko dana pre nego što imaju simptome. Zato je toliko važno naučiti decu da dobro i često peru ruke . Ovo može da smanji šanse da dobiju zarazne bolesti.

Kako se dijagnostikuje

Ako dete ima upalu grla i druge simptome streptokoka, odvedite ga kod lekara. Doktor će verovatno uraditi brzi test, bris u ordinaciji, koristeći pamučni štapić da uzme uzorak u zadnjem delu grla. Bris traje samo oko 5 minuta.

Ako je pozitivan, vaše dete ima streptokok u grlu. Ako je negativan, lekar će poslati uzorak u laboratoriju za kulturu grla. Rezultati su obično dostupni u roku od nekoliko dana.

Lekari obično ne testiraju upalu grlo kod beba i male dece jer je to veoma retko u tim starosnim grupama. Čak i ako se zaraze, bebama i maloj deci obično nije potreban medicinski tretman jer izgleda da nisu u opasnosti od drugih zdravstvenih problema.

Kako se leči

Lekari obično propisuju oko 10 dana antibiotika za lečenje. Iako upala grla može nestati sama od sebe nakon otprilike nedelju dana, antibiotici pomažu da se dete brže oseća bolje i može da spreči širenje infekcije na druge.

U roku od 12 sati nakon početka uzimanja antibiotika, vaše dete verovatno neće imati temperaturu i neće biti zarazno. Do drugog ili trećeg dana, ostali simptomi bi trebalo da počnu da nestaju.

Čak i kada se deca osećaju bolje, trebalo bi da nastave da uzimaju antibiotike kako je propisano. Ovo je najbolji način da ubijete štetne bakterije. U suprotnom, mogu ostati u grlu i simptomi se mogu vratiti. Uzimanje svih antibiotika takođe sprečava druge zdravstvene tegobe, kao što su reumatska groznica (koja može izazvati oštećenje srca), bolest bubrega ili ozbiljnije infekcije u drugim delovima tela.

BONUS VIDEO

Šta treba imati pri ruci kad se dete razboli TikTok/beachgem10