Bebina koža je tanja i osetljivija od kože odraslih. Često je izložen agresivnim spoljnim faktorima i reaguje na različite negativne procese koji se javljaju unutar tela.

Zašto se javlja

Bebina koža po rukam se ljušti što može biti praćeno svrabom i pojavom malih plikova, ali može biti i asimptomatsko. Da biste razumeli zašto se to dogodilo, morate da se setite kako se dete osećalo poslednjih dana, šta je jelo i šta je radilo. Pre svega, morate pronaći razlog, šta bi to moglo biti:

Najčešće, ovo stanje je uzrokovano alergijskom reakcijom. Možda na hranu: jaja, jagode, med ili agrumi. Ali češći uzrok perutanja kože je pogrešan izbor kozmetike i praškova za pranje veša. Često će se ruke deteta ljuštiti zbog nedostatka vitamina. Nedostatak vitamina A i E posebno utiču na stanje kože.

Opasniji uzrok perutanja i guljenja su zarazne bolesti, kao što su lišajevi, virusi ili gljivice. Mogu da se otkriju nakon pregleda od strane lekara. Kod male dece koža može da reaguje i na nepovoljne spoljašnje faktore. Ako je izloženo suvom unutrašnjem vazduhu, mrazu i vetru napolju, ponekad će se detetu ruke nakon toga ljuštiti.

Čest uzrok ovog stanja kod dece je šarlah. Ova zarazna bolest je gotovo asimptomatska i podseća na bol u grlu. Ali nakon oporavka, koža na rukama i nogama počinje da se ljušti i peruta. Ako sami ne možete tačno da utvrdite uzrok, obratite se svom pedijatru. Međutim, poseta lekarui ni u kom slučaju neće škoditi ni ako mislite da znate šta se dešava.

Šta da uradite

Ako roditelji primete ovo stanje kože na bebinim rukama, pre svega, treba da odu kod lekara i da se dete pregleda. Bez otkrivanja uzroka i njegovog eliminisanja, nijedan tretman neće uspeti. Koža će se sve više da se ljušti, a to može da dovede do komplikacija.

Gljivične bolesti, psorijaza, atopijski dermatitis i teški nedostatak vitamina moraju se lečiti posebnim lekovima. Ako lekar nije pronašao uzrok ljuštenja kože, možete i sami pomoći detetu.

  • Promenite svu kozmetiku sa kojom koža vaše bebe dođe u kontakt. Morate da izaberete one koje ne sadrže boje i druge hemikalije.
  • Uspostavite pravilnu ishranu za bebu. Uključite više hrane koja sadrži vitamine A, C, D i E u ishranu.
  • Zaštitite ruke deteta od vetra i mraza. I u zatvorenom prostoru povećajte vlažnost vazduha.
  • Da biste obnovili kožu bebe, mažite zahvaćena područja specijalnim kremama po preporuci lekara.

Kada se koža na rukama deteta ljušti, to ukazuje na ozbiljne probleme u njegovom zdravlju. Stoga, morate biti pažljiviji i ne dozvolite da se proces odvija dalje.

BONUS VIDEO

Koliko tata je potrebno da sklope kolica za bebu TikTok/Jordanflomofficial