Problemi sa vidom mogu dugoročno da utiču na kvalitet života, zato je važno već na prve znake problema sa vidom kod dece potražiti savet stručnjaka.
Oftalmolog Mirko Ninković gostovao je u emisiji "150 minuta" na TV Prva, gde je najpre podsetio da vid nije sposobnost s kojom se rađamo, već se on razvija od prvog dana našeg života do osme, devete godine.
"U zavisnosti od uzrasta deteta, poremećaji vida mogu da imaju različite posledice kasnije u životu. Logično, ako poremećaji vida nastaju u ranijem životnom periodu oni će imati veće posledice, a ako se jave kasnije, posledice će biti manje", rekao je on, pa objasnio šta može da ukaže na probleme s vidom kod mališana.
"Vrlo je teško da roditelji primete probleme sa vidom kada su deca mala jer ne mogu da verbalizuju da imaju neki konkretan problem sa vidom, ali postoje neki indirektni pokazatelji koji na to mogu da ukažu. Kod male dece i beba prva stvar koju roditelji mogu da primete je ta neka nestabilnost paralelnosti pogleda, to mi nazivamo okolomotornom ravnotežom, odnosno da dolazi do skretanja jednog ili oba oka upolje ili ka nosu. Takođe, ta deca vrlo često imaju pojačanu osetljivost na svetlost, smeta im intenzivna svetlost, mogu da zatvore jedno oko ukoliko je svetlost jačeg intenziteta, često ne mogu da prate adekvatno igračku i to je nešto što roditeljima kod beba može da ukaže da postoje problemi sa vidom".
Oftalmolog Ninković poručuje roditelji da ako primete da postoji bilo kakav problem, da se, recimo, starije dete primiče televizoru, da ne može adekvatno da prati nastavu, da izbegava školske obaveze, da čkilji, odvedu dete oftalmologu.
On je pojasnio i kako se leče poremećaji vida i koje su posledice nekih problema.
"Postoje različite metode kako se leče poremećaji vida. Pre svega, ti poremećaji vida koji nastaju u ranom uzrastu, negde do treće, četvrte godine života, a pre svega je tu najčešći poremećaj razrokost koja se javlja kod oko skoro 2,5 odsto dece, za svoju najtežu funkcionalnu posledicu mogu da imaju slabovidost. Znači, da ono oko koje je razroko ne razvija vidnu oštrinu, što decu kasnije remeti u njihovim svakodnevnim aktivnostima – recimo kasnije ne mogu da voze automobil, ne mogu da konkurišu za neke škole, zanimanja, što značajno utiče na ono što podrazumevamo kao normalan život".
Ninković je na kraju objasnio i koliko su važne naočare i kako "ubediti" dete da ih nosi.
"Naočare su uvek prvi terapijski metod kojim mi pokušavamo da ispravimo neki poremećaj vida, i nošenje naočara jeste najbitnija stvar u tom uzrastu. Savet roditeljima je da ako dete ima potrebu za naočarima, nađu neki adekvatan način kako da im to objasne, kako da razumeju značaj nošenja naočara u tom uzrastu. Svako dete odbija da nosi naočare u tom uzrastu, to je potpuno normalno i podrazumeva se, ali ukoliko pregled bude odrađen adekvatno, ukoliko dete bude učestvovalo u odabiru rama, mislim da će i nošenje naočara biti mnogo lakše", zaključio je.
BONUS VIDEO:
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna