Suplementi probiotika koriste se kako bi se povećao broj dobrih bakterija u telu, koje imaju veliki uticaj i na opšti imunitet. Većina odraslih može da ih uzima bez ikakvih negativnih posledica, ali da li su bezbedni i za decu? Evo šta treba da znate pre nego što počnete da dajete bilo kakav probiotik mališanima.

Mikrobiom, odnosno bakterije koje se prirodno nalaze u organizmu, razvijaju se još dok je beba u maminom stomaku, a zatim i u ranom detinjstvu. Smatra se da ne nezdrav mikrobiom, odnosno onaj koji nije izbalansiran, odgovoran za mnoge bolesti, a da probiotik ima ključnu ulogu u održavanju zdravog mikrobioma, ali se još uvek ne zna kako tačno, piše healthline.com.

Još uvek nema dovoljno studija koje bi pokazale sve dobre i loše strane upotrebe probiotika kod dece, ali neka istraživanja su ohrabrujuća.

Jedna studija je pokazala da probiotici mogu da pomognu u lečenje zapaljenske bolesti creva, kao i da mogu da skrate trajanje dijareje izazvane stomačnim virusom.

Studija objavljenau JAMA Pediatrics utvrdila je da davanje probiotika bebama u prva tri meseca života može da spreči kolike, konstipaciju i kiselinski refluks.

Istraživanje iz 2015. godine je zaključilo da su probiotici bolji nego placebo u smanjenju incidence i trajanja infekcija gornjeg respiratornog trakta. Upotreba antibiotika i odsustvo dece iz škole usled prehlada takođe je bilo manje uz upotrebu probiotika.

Takođe, pošto postoji više vrsta probiotika, moguće je da su efekti na zdravlje povezani sa vrstom probiotika koja se koristi. Na primer, vrsta probiotika koja pomaže kod jednog problema, može biti beskorisna kod nekog drugog zdravstvenog problema ili stanja.

Zbog svega toga, za sada nema jasnog odgovora na pitanje da li treba davati deci probiotike, naročito u nekom dužem vremenskom periodu.

Osim toga, davanje probiotika deci nije sasvim bezazleno. Na primer, kod dece koja imaju kompromitovan imuni sistem može da se javi infekcija, kod nekih drugih gasovi i nadutost. Davanje probiotika kod veoma bolesnih odojčadi može da dovede do ozbiljnih nuspojava.

Savet je zato da se uvek posavetujete sa svojim pedijatrom pre nego što detetu date suplemente probiotika.

BONUS VIDEO:

NEPROCENJIVI SAVETI GASTROENTEROLOGA: LETO, ISHRANA Kurir TV

(healthline.com/Yumama/Nataša Zlatković)