Zapušen nos, kašljanje, prehlade... Ovo su česte tegobe pogotovo kad dođe zima. Odrasli možda malo više vode računa o prevenciji i kako da se zaštite od gripa i sezonskih bolesti, ali sa decom je priča malo komplikovanija. Dovoljno je da samo jedan dan ostanu duže na snegu, igrajući se se drugarima, da im nos procuri... 

Curenje iz nosa je nekada samo simptom nazeba, ali može biti i početak ozbiljnijih stanja. Ako ne prođe nakon par dana, a jave se i drugi znaci, najbolje je obratiti se lekaru koji će dati preciznu dijagnozu. Šta raditi ako je dete stalno "šmrkavo"?

"Ako detetu stalno curi nos, prvo morate da proverite adenoid (treći krajnik). Najbolje je da se obratite ORL specijalisti", savet je pedijatara.

Da li kapi za nos pomažu kod hroničnog curenja nosa?

"Ove kapi ne treba koristiti duže od tri dana. A bolje je uopšte ne koristiti sprejeve za nos sa antibioticima. Zdravu decu ne treba 'kljukati' tabletama i napicima pri najmanjim znacima prehlade. U slučaju temperature, ne treba da se 'obara' sve dok ne dostigne 38,6 i više stepeni. Bez temperature imuni sistem neće da razvije dobar odgovor, a dete će se više puta razboleti od istog virusa", napominje pedijatar Vladimir Tatočenko.

Često mislimo da ćemo dete bolje zaštititi ako mu ne dozvoljavamo da ide napolje, na hladnoću. Međutim, ovo je pogrešan stav.

"Kod prevencije, bolje je da dete bude što više napolju. Teže će se zaraziti na otvorenom. Treba i češće da pere ruke. Kuća ne bi trebalo da bude previše topla i suva. Kada se sluzokoža nazofarinksa osuši, otpornost na bolesti se smanjuje. Korisno je čak i da naviknete sebe i dete da spavate sa otvorenim prozorom i ne umotavate se preterano u jorgane i ćebiće", ističe stručnjak. 

Izvor: Yumama