"Ako dete ima vlažan kašalj kada izađe napolje, dok hoda, a nije kašljalo kod kuće, onda je to dobar znak koji ukazuje da dete ima priliku da iskašljava sluz nakupljenu u plućima", otkrio je ruski pedijatar Jevgenij Komarovski.

On je objasnio da pri udisanju hladnog vazduha dolazi do vlaženja sluzi koja se nataložila u plućima, nakon čega deca počinju da kašlju.

U takvim slučajevima doktor savetuje da se dete ne vodi odmah kući, jer povratak u sobu može samo da pogorša stanje i zaustavi izbacivanje sekreta. 

"Sluz je navlažena, samim tim je veće zapremine. Ako prestanete da hodate, detetu će biti teže da diše", upozorio je doktor.

Kašalj je odbrambeni refleksni mehanizam koji pomaže da održavamo disajne organe čistim i prohodnim, da se oslobodimo sekreta koji se sliva, mrvica hrane ili nekog drugog stranog tela, a ujedno je i jedan od pouzdanih simptoma raznih virusnih, bakterijskih, alergijskih i drugih oboljenja i stanja.

Iako kašalj kod dece najčešće prolazi sam od sebe, bez antibiotika i lekova, ne treba zanemariti problem. Uklanjanje sekreta iz nosa, vlaženje sluzokože fiziološkim rastvorom, vlaženje vazduha, tople supe i čajevi ubrzavaju ozdravljenje.

Izvor: Yumama