Roditelji će uraditi bilo šta kako bi olakšali svom bolesnom detetu. To, nažalost, veoma često podrazumeva i odlazak do najbliže apoteke po lekove, koje daju deci nasuprot upozorenjima da oni nisu preporučljivi deci mlađoj od šest godina.
Ali to ne mora da znači da dete treba da pati. Bilo da se prehladilo ili ga je "uhvatio" grip, možete stanje da mu poboljšate i olakšate situaciju sledećim nežnim i bezbednim kućnim tretmanima. Važno je znati da nijedan od njih neće skratiti vreme koje je potrebno za potpuno izlečenja, ali će pomoći detetu da se oseća bolje.
Mnogo odmora (za sve uzraste)
Kako im to pomaže:
Daje detetu potrebnu energiju koja je potrebna organizmu kako bi se izborio sa bolešću.
Studije su pokazale da stres ima značajnu ulogu kada je reč o razboljevanju. Ako je vaše dete pod pritiskom zbog škole, prijatelja ili zbog nečega kod kuće, dajte mu malu pauzu, možda samo to I biti dovoljno.
Šta vam je potrebno:
- Udobno mesto za odmor.
- Mirne i opuštajuće aktivnosti kojima ćete okupirati dete.
Šta treba da radite:
Sada je vreme da dozvolite detetu da odgleda svoj omiljeni crtani ili "još jednom" odigra igricu na telefonu. Možete mu ponuditi i bojice, papire, bojake i puzle.
Odmor ne podrazumeva uvek ležanje u krevetu, ponekada je poželjno i da dete promeni okruženje. Odvedite ga na mesto gde zanate da se oseća lepo, to može biti selo, dvorište, čak i terasa. Ukoliko niste u mogućnosti da odete negde ili živite u stanu, idalje možete detetu da stvorite prijatno okruženje u kome se neće osećati "bolesno". Napravite, na primer, na podu kulu od jastuka ili šator. Dete će uživati i odmarati.
Savet: Ukoliko je dete malo i ne može da dugo da miruje – pomozite mu. Lezite pored njega, mazite se, čitajte knjige, učite pesmice ili pozovite baku i dedu da pričaju preko neke od Internet aplikacija.
Inhalacija (za sve uzraste)
Kako im to pomaže:
Udisanje vlažnog vazduha pomaže sekretu da sazri i da se odlepi od sluznice nosa i oslobodi disajni kanal. Ukoliko dete inhalirate u tolom kupatilu, dodatno ga opuštate i odmarate.
Šta vam je potrebno:
- Inhalator, ovlaživač vazduha ili napareno kupatilo.
Šta treba da radite:
Ukoliko imate inhalator, dovoljno je da u njega stavite samo fiziološki rastvor i inhalirate dete pre spavanja. Ako imate aparat koji vlaži vazduh uključite ga u sobi u kada dete spava, odmara ili se igra.
Možete svom detetu obezbediti i toplu kupku u naparenom kupatilu tako što ćete prvo nekoliko minuta pustiti samo vrelu vodu da teče. Vrelu vodu koja je sada u kadi razblažite hladnom samo toliko da detetu bude prijatno i pustite ga da uživa u toploj kupku (uz obavezan nadzor).
Ukoliko dete nije u stanju da sedi u kadi i da se igra, možete samo napariti kupatilo tako što ćete pustiti vrelu vodu da teče i peškirima zapušiti sva ona mesta kroz koja para može da izađe. U naparenom kupatilu možete sedeti sa setetom u naručju, pevati mu ili čitati.
Upozoronje:
Ukoliko imate ovlaživač vazduha obavezno ga redovno čistite jer se zbog vlage u njemu lako mogu skupiti bakterije koje će se "raspršiti" po vašoj sobi kada ga sledeći put uključite.
Kapi za nos i pumpica za čišćenje nosa (za sve uzraste)
Kako im to pomaže:
Mala dece ne znaju da duvaju nos, ali kapi i pumpica mogu da im pomognu. Kapi koje razmekšaju sekret i pumpica za izvlačenje slina odlično je rešenje za male bebe, a posebno će im olakšati sisanje ili uzimanje hrane iz flašice ( kapi za nos treba staviti 15 minuta pre obroka).
Šta vam je potrebno:
- Pumpica za čišćenje nosa.
- Fiziološki rastvor ili slana voda, kupovna ili napravljena kod kuće.
Kapi za nos za decu stariju od dve godine mogu se kupiti u apoteci bez recepta.
A prema receptu Akadaemije za alergije, astmu i imunitet, možete ih napraviti i kod kuće:
U dezinfikovanoj tegli pomešajte 3 kašičice soli sa kašičicom sode bikarbone (poželjno je koristiti so koja nije jodirana). Kako biste dobili rastvor pola kašičice mešavine soli i sode bikarbone pomešajte sa 100ml tople vode.
Upozorenje:
Koristite isključivo kupljenu destolovanu ili vodu koja je vrila 3-5 minuta. U suprotnom, ukoliko se "ne ubiju" svi štetni organizmi iz vode, oni mogu izazvati ozbiljne infekcije.
Takođe, ovaj rastvor se može koristiti samo 24 časa jer i u njemu mogu da se stvore bakterije ukoliko stoji duže.
Šta da radite:
Zabacite glavu deteta unazad ili ga stavite da leži, a ispod vrata deteta stavte urolani peškir.
Istisnite dve do tri kapi rastvora u svaku nozdrvu. Pokušajte da držite dete u položaju sa bago zabačenom glavom u nazad bar još 30 sekundi (ili manje ako je u pitanju beba).
Pritisnite gumeni deo pumpice, a onda lagano levkasti deo stavite u jednu nozdrvu deteta. Lekari savetuju da drugu nozdrvu zapušite kako bi što bolje očistili onu u koju ste stvili pumpicu.
Lagano otpuštajte stisak kako bi pumpica "usisala" što više sekreta.
Isprazinte i očistite pumpicu.
Ponovite postupak sa drugom nozdrvom.
Savet: Na ovaj način detetu čistite nos dva ili tri puta dnevno, ne više, kako ne biste iziritirali sluzokožu. Takođe, stavljanje kapi za nos se ne preporučuju više od četiri puta dnevno, jer preteranim korišćenjem možete samo da pogoršate situaciju.
Na isti način, pumpicu možete koristiti a da prethodno ne stavite detetu kapi u nos.
Upozorenja:
Za bebe i malu decu lekari ne preporučuju sprejeve za nos.
Dosta tečnosti (za sve uzraste)
Kako im to pomaže:
Ispijanje tečnosti prevenira dehidrataciju, razređuje sekret i tako olakšava njegovo izbacivanje.
Šta je potrebno:
- Humano (majčino) mleko, adaptirana mlečna formula, voda, i za stariju decu - ceđeni sokovi.
Šta treba da radite:
Bebe mlađe od dvanaest meseci dojite ili hranite na flašicu češće. To je najbolji način da beba ostane hidrirana. Za stariju decu najbolje je da uzimaju vodu, ali ona im obično nije omiljeni napitak, zato im možete ponuditi neki zdravi smuti.
Upozorenje:
Ako imate bebu mlađu od šest meseci držite se isključivo dojenja ili mlečne formule. Uradite drugačije samo ako vas izabrani lekar tako savetuje. Malim bebama nije potrebna voda, a previše vode može čak i da im naškodi.
Na sledećoj strani saznajte kako još možete da pomognete detetu i ublažite simptome prehlade i gripa...
Topli napici i pileća supa (za decu stariju od 6 meseci)
Kako im to pomaže:
Topli napici mogu da budu veoma umirujući, a pored tog sedativnog dejstva, odlični su za oslobađanje disajnih puteva. Studije su pokazale da pileća supa, bilo da je iz kesice ili domaća, pomaže tako što ublažava bolove i umor, a može čak i da snizi povišenu temperaturu.
Bebama starijim od šest meseci, koje se tek navikavaju na čvrtsu hranu, možete ponuditi bujon.
Šta vam je potrebno:
- Supa, bujon, čaj od kamilice.
Šta treba da radite:
Pripremite i poslužite detetu topli, ne vreo, napitak.
Upozorenja:
Pre nego što svom detetu date bilo koji biljni napitak (osim čaja od kamilice) obavezno se posavatujte sa lekarom.
Blago podupiranje glave (za decu stariju od 12 meseci)
Kako im to pomaže:
Spavanje ili odmaranje u ležećem položaju sa blago podignutim gornim delom tela može pomoći detetu da lakše diše, jer sekret ne ostaje u disajnim putevima, nego se sliva niz grlo, a onda i iskašlje ili proguta.
Šta je potrebno:
- Peškiri ili jastuk da podmetnete ispod madraca na mestu gde beba stavlja galvu ili jastuk koji se stavlja ispod glave ukoliko se radi o starijem detetu.
Šta treba da radite:
Ako vaša beba spava u krevecu, ispod madraca u delu gde bebi stavljate glavu, stavite jastuk ili nekoliko poslaganih peškira.
Ako dete spava u krevetu, dajte mu da spava na jastuku, ali u tom slučaju morate biti veoma oprezni, posebno ako dete nemirno spava.
Ukoliko ste roditelj školskog deteta, možete mu dozvoliti da prespava i u fotelji.
Upozorenja:
Bilo da dete spava u krevecu ili krevetu, nemojte preterivati, jer je potrebno da napravite samo blagi nagib kako biste svom detetu olakšali disanje.
Med (za decu stariju od 12 meseci)
Kako to pomže:
Med "premazuje" i grlo i umiruje kašalj. Nekoliko studija pokazalo je da med, deci koja su prehlađena, može pomoći da lepše i lakše prespavaju noć.
Šta je potrebno:
- Med
- Limun ( po želji)
Savet: Ukoliko je med gust, kako bi lakše "skliznuo" niz grlo, prethodno ga malo razredite tako što ćete teglicu staviti u posudu sa toplom vodom.
Šta da radite:
Dajte detetu pola ili jedu kašičicu meda. Neki roditelji med rastvore u vodi u koju dodaju i nekoliko kapi limuna zbog dodatnog vitamina C.
Upozrenje:
Med se ne daje bebama mlađim od dvanaest meseci zbog opasnosti od alergija koje ponekada mogu da izazovu veoma teška stanja.
Redovno duvanje nosa (za dvogodišnjake i decu stariju od 2 godine)
Kako to pomaže:
Kada je nosić čist vaše dete lakše diše i lepše spava, a onda se i uopšteno oseća mnogo bolje.
Šta je potrebno:
- Mekane maramice
Šta treba da radite:
Mnoga deca nauče da duvaju nos tek sa četiri godine, ali tu "veštinu" mogu da počnu da uče oko druge godine.
Kratki saveti za roditelje koji žele da nauče dete da izduva nos:
- Pokažite im kako vi to radite.
- Objanite im da duvanje nosa izgleda kao "mirisanje unazad".
- Recite detetu da zapuši jednu nozdrvu, a drugom neka polako "miriše unazan".
- Objasnite detetu da se nos duva blago, jer prejako duvanje nosa može da ošteti njegove uši.
- Kupite paket šarenih maramica.
- Napomenite detetu da se maramica nakon korišćenja baca u kantu za đubre, a ruke obavezno peru.
- Upozorite dete da nakon duvanja nosa ne sme da trlja i dira oči kako ne bi došlo do infekcije oka.
Savet: Obavezno mažite kožu oko nosa kako ne bi došlo do iritacije i peckanja.
Grgotanje slane vode (za decu stariju od 4 godine)
Kako to pomaže:
Grgotanje slane vode je odličan način da se ispere grlo i smanji bol. Nauka nije otkrila na koji način deluje, ali praksa je pokazala da je veoma delotvorno i bezbedno.
Šta je potrebno:
- Topla slana voda
- Limun (po želji)
Recept: Pola kašičice soli rastvorite u čaši tople vode. Dodajte nekoliko kapi limuna kako bi ratsvor imao prijatniji ukus.
Dete mora da bude dovoljno veliko da bi znalo da grgoće, što je obično u školskom uzrastu, mada neka deca mogu da nauče i ranije.
Šta treba da radite:
Ukoliko imate starije dete možete mu davati da grgoće tri ili četiri puta na dan. Ukoliko je dete mlađe, nemojte ga terati ako mu ne prija, jer može da stvori otpor i počne nepravilno da ispira, što mu neće biti od pomoći.
Kratki saveti za roditelje koji žele da nauče decu da grgoću:
- Vežbajte prvo sa običnom vodom.
- Recite detetu da nagne glavu unazad i da pokuša da zadrži vodu u grlu, a da je ne proguta.
- Kada mu postane ugodno da to radi, neka pokuša da počne da proizvodi zvuke koji prate grgotanje. Pokažite mu.
- Podsetite ga da na kraju ispljune.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna