U poslednje vreme svuda se može pročitati i čuti da je šećer neprijatelj broj jedan po naše zdravlje, a oni koji su uspeli da ga u potpunosti izbace iz svog života neretko se hvale da se upravo zbog toga mnogo bolje osećaju.

Da bih se i sama uverila u to odlučila sam da na tri nedelje iz svoje ishrane u potpunosti izbacim šećer (ne mislim na onaj prirodni). I zaista, nešto od onoga što ljudi govore jeste istina - odjednom sam mogla da osetim prirodnu slatkoću hrane.

Pročitajte i Gestacijski dijabetes kontrolišite ishranom

Međutim, u svom eksperimentu sam uživala sama. Posebno nisam želela da svojoj deci branim da jedu slatkiše, a iskreno smatram da to nijedan roditelj ne bi trebalo da radi. Zbog čega? Zato što ono što se vama može učiniti kao zabavna vežba, na decu može delovati poptpuno suprotno. Naime, na taj način možete postići da vaši mališani krišom jedu i šunjaju se oko “zabranjene” hrane.

Takođe, ne sviđa mi se ideja da odrasli utiču na decu i nameću im sopstvene ideje o štetnosti hrane ili nekih sastojaka. Kao nutricionista, često sa svojom decom pričam o ishrani. Govorim im o hrani i hranljivim materijama koje nam daju energiju i o onoj hrani koja se jede samo povremeno i koja našem telu ne daje ništa osim kalorija. Ali ja nikada šećer ne bih nazvala toksičnim, lošim, opasnim ili nezdravim, jer smatram da svi možemo da jedemo malo šećera i da budemo zdravi. 

S obzirom da sam ostavljala šećer u par navrata, takođe znam da to nije tako lako. Morate izuzetno da vodite računa i čitate sa deklaracije sve sastojke. Morate da prestanete da jedete nešto od vaše omiljene hrane. Morate da odbijete parče torte na rođendanu... Druženja su bila najteži deo. Ne vidim poentu u tome da decu dovodite u takve situacije.

Mi smo rođeni sa predispozicijom da osećamo sladak ukus. Trajno odstranjivanje toga iz ishrane može privremeno da ukloni naše želje za slatkim, ali ih neće ukloniti u potpunosti. 

Pročitajte i Zdrava ishrana za celu porodicu

Naravno, šećer jeste štetan, ali da ga ne biste u potpunosti izbacili iz ishrane najmlađih, evo nekoliko načina da bar smanjite njegov unos: 

- Bolje je da sami zaslađujete zdravu hranu, nego da deci dajete kupovne slatkiše. Koristite vrlo malo šećera da biste zasladili već zdravu hranu kao što je običan jogurt ili žitarice od celog zrna.  

- Odredite dane kada će biti dozvoljeno služenje dezerta i kada ćete deci dati namirnice kao što su sladoled i kolači. Ostalim danima nakon ručka jedite voće ili nemojte uopšte jesti slatko. Danima kada je dezert dozvoljen, servirajte ga obavezno uz ručak. 

- Ne kupujte slatke napitke kao što su voćni i gazirani sokovi.

- Nemojte da koristite veštačke zaslađivače. 

- Tretirajte na isti način sve prerađene šećere. Ukoliko želite da ih izbacite, to takođe znači da treba da izbacite med, melasu i javorov sirup. Ne možete ih uzimati samo zato što su prirodniji od belog šećera. 

Izvor:Parents

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama