Ako ste pomislili da je gledanje TV programa i igranje igrica na kompjuteru najbolji izbor za porodično opuštanje pročitajte tekst koji sledi i zabavite se na malo drugačiji način.
1. Fizičke ili sportske aktivnosti
Svaki sport, ili bilo koja fizička aktivnost, uz minimum sportskih rekvizita (lopta, vijača, reketi za badminton, lastiš…) predstavljaće kvalitetno provedeno vreme. Osim boravka na svežem vazduhu, ovakav vid aktivnosti omogućava vašem detetu pravilan razvoj kostiju i mišića, kao i razvoj opšte motoričke sposobnosti, bolju kondiciju, usaglašenu koordinaciju pokreta, jačanje odbrambene sposobnosti organizma. Sve ove dobrobiti ćete imati i vi, kao odrasla osoba, ali za vas može da bude važnije poboljšanje cirkulacije, ubrzavanje razmene materija u organizmu, elimisanje nepotrebnih supstanci iz tela...
Ukratko, prednosti su zaista brojne. Ukoliko želite da dete usmerite na "ozbiljnije" fizičke aktivnosti, izaberite zajedno odgovarajući sport, u zavisnosti od njegovog uzrasta i interesovanja.
2. Igračke
Igračke su omiljena dečja zabava. Ipak, kada im se ponudi izbor kako da provedu svoje vreme, deca današnjice češće biraju kompjuter i gledanje crtanih filmova nego igračke. Zašto je to tako?
Neadekvatan izbor.Igračka treba da bude prilagođena uzrastu deteta,
Preterana količina. Nije dovoljno da se dete "zatrpa" igračkama, pa očekivati da na kreativan način provodi vreme. Mnogo igračaka odvlači pažnju. Umesto toga, pokušajte da mu ponudite samo nekoliko, onih najomiljenijih, kako bi bilo motivisano da se igra baš njima, ali i da smišlja nove igre sa istim igračkama. Ako želite ovo da isprobate u praksi, podrazumeva se da ćete igračke samo da odložite van detetovog pogleda, a ne da ih bacate bez njegovog znanja ili pristanka.
Odsustvo saigrača. Ni najbolje igre i igračke ne mogu biti dovoljno dobre ukoliko detetu nedostaje saigrač. Ponekad ste taj nedostajući saigrač upravo vi.
3. Kućni ljubimci
Ukoliko imate kućnog ljubimca, vremenom sve obaveze oko njega može preuzeti vaše dete. Bez obzira da li se radi o izvođenju psa u šetnju, ili o pranju akvarijuma, ili o hranjenju mace… u zavisnosti od uzrasta, postepeno će to postati obaveza vašeg deteta. Ta vrsta obaveze će ga dodatno "vezati" za ljubimca, povećati njegov lični stepen odgovornosti, razvijati empatiju prema slabijima od sebe.
Istovremeno, uticaće na porast samopouzdanja kod deteta, jer će sada moći da uživa u uverenju da je još malo poraslo - čim se oslanjate na njega i očekujete da će uspešno ispuniti i ove obaveze.
4. Knjige
Ako vaše dete ume da čita, ili već ide u školu, verovatno je prezasićeno "intelektualnim" aktivnostima. Naučite ga da knjige nisu samo obavezna školska lektira (jer to odmah stvara otpor), već i način da zadovolji neko svoje
Međutim, da bi dete zavolelo knjige i čitanje, morate mu pomoći. Odnos prema knjizi, dete uči upravo od vas. Jednom kada ima tu početnu osnovu, to jest ljubav prema knjizi, sve kasnije u vezi čitanja - bez obzira da li se radi o brzini kojim će ono samo naučiti da čita, ili o knjigama koje će da bira - biće neuporedivo lakše.
5. Muzički instrument
Uputite dete da svira neki instrument. Neke od njih možete i sami da napravite, koristeći maštu i kreativnost. Pevajte, svirajte, plešite… Ukoliko vaše dete ima talenat, možete ga usmeriti na neku muzičku školu, ali čak i ako ga nema, nemojte mu oduzimati pravo na uživanje u muzici. Sluh i talenat nisu isto. Uživanje u muzici je pravo koje imamo svi.
6. Glina, plastelin...
Posebno u uzrastu pred polazak u školu, deca će uživati u modelovanju različitih materijala. Na taj način će, uz uživanje i zabavu, vežbati grafomotoriku i koordinaciju pokreta, učiće se strpljenju, razvijaće svoju kreativnu stranu.
Za odrasle, rad sa glinom često predstavlja oblik terapije, jer deluje smirujuće i opuštajuće. Uživajte zajedno (plastelin možete da napravite sami). Nije toliko važno da oblici od gline koje napravite sa detetom budu pravilni i svima prepoznatljivi, koliko da imate kvalitetno provedno vreme. Slično je sa aktivnostima crtanja, bojenja, slikanja - koje posebno u predškolskom uzrastu ima brojne prednosti.
7. Dodatne vanškolske aktivnosti
Ako vaše dete ima hobi koji ga zanima, možete da mu priuštite i dodatne vanškolske aktivnosti.
Ukoliko predstavljaju lični izbor, i ne ometaju ga u školskim obavezama - školice jezika, glume, baleta… mogu da dete dodatno ispune radošću. Kada na jednom mestu zadovolji radoznalost iz neke oblasti koju je samo izabralo, dobiće novu vrstu samopouzdanja, a često i "vetar u leđa" i za neke druge aktivnosti, obaveze, zaduženja.
8. Društvene igre
Jedan od omiljenih načina da provode vreme sa svojom decom,
Takođe, ono što je posebno značajno za mlađu decu - naučiće ih da pobeda ponekad ne zavisi od umeća i sposobnosti, već i od faktora sreće.
9. Pozorišna predstava
Iznenadite vaše dete i ponudite mu da odete zajedno u pozorište. Prva predstava može da bude (ali ne mora), prema nekoj knjizi koju ste pročitali. Poželjno je da prvi odlazak bude u dečje pozorište, a predstava prilagođena uzrastu deteta. Cilj vašeg prvog zajedničkog odlaska u pozorište treba da bude da dete prihvati novo okruženje i novo iskustvo, a ne da do detalja shvati predstavu.
Da biste izbegli njegov strah, prvi put nemojte da sednete blizu pozornice. Objasnite detetu da sve što će na pozornici videti nije stvarno, da postoje ljudi koji se bave glumom, a koji se oblače u različite, šarene kostime, da će ono sve vreme biti sigurno, da će biti još mnogo druge dece...
10. Kućne obaveze
Nisu popularne u očima vašeg deteta ali, sa druge strane, treba da stekne naviku da učestvuje u podeli kućnih obaveza. Za vas će to predstavljati rasterećenje, a dete će dobiti novu lekciju o tome šta znači porodica i učestvovanje u stvaranju dobrih uslova za sve njene ukućane.
11. Društvo druge dece
Bez obzira da li usmeravate dete na društvo dece vaših prijatelja, ili insistirate da svoje socijalne kontakte dete u vrtiću ili osnovnoj školi formira samostalno - vršnjačko okruženje je od neprocenjive važnosti za odrastanje. Sa prvom socijalizacijom (vrtić ili osnovna škola), postepeno će da raste uticaj koji na dete imaju njegovi vršnjaci. Ponekad tim uticajem nećete biti zadovoljni, ali ga ne možete izbeći. U odnosima sa vršnjacima, dete će steći osobine i umeća koja nikako ne bi moglo da stekne da je okruženo isključivo odraslim osobama, a to su upravo one osobine koje će ga kasnije u životu zauvek pratiti: kako se drugi sluša, kako se sa nekim svađa a kako miri, kako se neguju drugarstva, šta znači oprostiti, šta znači poverenje…
Jelena Holcer, pedagog
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna