Logoped Nataša Čabarkapa za Yumamu nam je objasnila zašto se danas problem mucanja sve češće javlja i kako da kao roditelj na vreme prepoznate simptome, adekvatno reagujete, potražite stručnu pomoć i ne čekate da "sve samo od sebe prođe". Takođe je jako važno da cela porodica bude uključena u tretman detata, kako bi što brže i lakše savladalo govornu manu.

Mucanje može biti: fiziološko, primarno, sekundarno i traumatsko mucanje

"Fiziološko mucanje se obično javlja na uzrastu od dve godine do pet godina, kada je dete suočeno sa velikim brojem novih reči, naglim razvojem rečnika i mnoštvom apstraktnih pojmova čije značenje ne poznaje. Šta se tada dešava: Dete tada ponavlja početne glasove, slogove ili reči, često okleva i zastajkuje i produžava glasove. Tada treba biti nežan, smiren i strpljiv, ne činiti pogrešne korake i ne ubrzavati dete i ne skretati pažnju detetu da muca. Takođe, treba biti dobar govorni model i govoriti polako sa detetom. Ako se problem produži duže od dve nedelje potrebno je obratiti se logopedu.

Primarno mucanje karakteriše ponavljanje pojedinih glasova ili slogova, ali ne i reči. Kod deteta se uočava napetost ali ne i svesnost da ima problem. Prelaz između primarnog i sekundarnog mucanja naziva se tranzijentno mucanje. Kod ovog mucanja dete je svesno svog govornog problema, kada je mucanje učestalije i napornije, tenzija mišića povećana, a trajanje grča produženo.

Kod sekundarnog mucanja se javlja opšta mišićna napetost celog tela, a trajanje grča produženo. U tim situacijama postoji mogućnost da se pojave tikovi. Kada govorimo o traumatskom mucanju sam naziv nam govori da postoji neka trauma koja je izazvala problem kod deteta. Ono se javlja naglo i iznenada. Može se javiti u bilo kom uzrastu jer trauma ne bira vreme."

Kada uključiti logopeda

"Logopedski tretman započinjemo vežbama disanja i opuštanja. Dalje tehnike koje se primenjuju zahtevaju vreme, a napredak se ogleda u tome koliko se primenjuju u spoljašnjem svetu u u zavisnosti od porodičnih uslova. Dete koje muca zahteva mir, strpljenje i jako je bitno ne ubrzavati ga. Bolje da planirate da krenete i pola sata ranije od kuće ili u školu ali ne požurujete ga, jer svako pomeranje izbaci takvo dete iz njegove zone stabilnosti."

Šta je još važno u radu sa decom koja mucaju?

"To je poverenje između njega i terapeuta. Kada dete stekne poverenje u svog logopeda, onda je mnogo veći uspeh u tretmanu.
Često se dešava da deca koja mucaju budu ismevana i zadirkivana od strane druge dece, što je ogroman problem za roditelje jer je van njihove kontrole."

Kako rešavati ovaj problem koji je širih razmera?

"Nažalost, sve ide iz kuće i deca često budu ogledalo te kuće, pa i zato mogu nekada da budu okrutna prema deci koja imaju neki problem. Razgovori sa decom o tome da im drug ili drugarica mucaju su važni, da bi im objasnilo da se ne treba nikome smejati. Takođe, ustanove u kojima se takva deca nalaze ( vrtić ili škola) mogu da organizuju edukacije gde bi stručnjaci govorili i savetovali kako da se na što bezbolniji način pomogne detetu koje muca da se uklopi u sredinu koja ga okružuje."

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

BONUS VIDEO

Jelena Tomašević i Sergej Ćetković otkrili koja pravila njihova deca moraju poštovati  Kurir televizija