Često u potpunosti zavisimo od verbalne komunikacije da bismo razumeli svoju decu. Međutim, ovo čini samo 10 procenata ljudske sposobnosti da komunicira. Proučavanje drugih oblika komunikacije je još važnije za roditelja jer deca često nisu svesna svojih osećanja. Osim toga, mlađa deca možda nisu dovoljno artikulisana da ih verbalizuju. Proučavanje dečjih crteža može biti dobar način za razumevanje njegovog načina razmišljanja. Dajte mu alate za bojenje kao što je bojanka i bojanje sa setom bojica ili akvarela i pazite na boje koje koristi, poteze koje pravi i ukupan „osećaj“ slike. Ovo sigurno može mnogo reći o njemu. Terapeuti takođe veruju da je crtanje dobar način da se izrazi stres i pronađe olakšanje u teškim vremenima. Lekari su bili uspešni u lečenju problema kao što su mokrenje u krevet, sisanje palca i mucanje kroz umetničku terapiju.

1. Prvi utisak

Već prvi pogled na sliku vašeg deteta ponekad može otkriti šta ono oseća. Pogledajte sliku i vidite šta osećate. Da li izgleda depresivno ili uznemireno? Odgovor na to pitanje će vam dati prvi trag o razmišljanjima vašeg deteta.

2. Boje

Sledeće su boje koje koristi. Deca su, kako odrastaju, izložena širokom spektru iskustava i emocija – sve na koje naiđu je uzbudljivo i novo! Odgovor zdravog deteta na sve ove informacije i senzorni unos bio bi korišćenje širokog spektra boja u svojim crtežima. Što više boja vaše dete koristi u svojim crtežima, to je srećnije i uzbuđenije zbog života! Boje takođe pomažu da se bolje izraze emocije nego obična olovka. Stoga prekomerna upotreba određene boje takođe može ukazivati na emocionalno stanje deteta. Ovo je u skladu sa nalazima psihologije boja. Uopšte, dete koje mnogo koristi plavu i zelenu je srećno i dobro prilagođeno. Svetle i tople boje poput narandžaste i žute označavaju vedrinu, dok tamne boje, posebno na crtežima koji su sami po sebi tužni, mogu ukazivati na dete kome je potrebna pomoć.

3. Potpunost

Ako dete ostavi svoje crteže nedovršenim ili crta lagane neodlučne linije, možda će mu trebati ohrabrenje. Takvi crteži ukazuju na kolebljivo, nesigurno dete. Nepotpuni crteži takođe mogu biti pokazatelj povremene impulsivne ličnosti. Međutim, ako se obrazac nastavi tokom dužeg vremenskog perioda, roditelj bi mogao razmisliti o traženju pomoći. Previše brisanja i ispravki može ukazivati na visok nivo anksioznosti. Nasuprot tome, previše ukrašavanja može biti pokazatelj potrebe deteta za pažnjom.

4. Položaj

Gde na stranici dete crta sliku takođe može da ukaže na stanje uma deteta, ali to bi važilo za stariju decu koja imaju bolje motoričke sposobnosti. Dete koje crta na levoj strani stranice je stidljivo, introvertno dete; to takođe može značiti da dete traži prisustvo brižne odrasle osobe ili negujuće majke ili oca. Dete koje crta na desnoj strani, s druge strane, govori o nekome ko ima želju da komunicira i otvoreno je dete.

Vaše dete će crtati slike u tri faze:

  • Faza škrabanja: nasumično škrabanje linija koje nema pravo značenje.
  • Faza pre teme: kada deca pokušavaju da nacrtaju ono što vide, uključujući jednostavne figure, drveće, kuće itd.
  • Faza teme: kada postoji dobro prepoznatljiva tema na crtežima i kada su crteži realističniji.
  • Kroz ove tri faze, crteži vašeg deteta će ići od nasumičnih škrabanja do definisanih slika sa temama i značenjem koje odrasla osoba može razumeti bez pitanja deteta. Kroz različite faze, značenje crteža vašeg deteta će se razvijati. Evo nekih uobičajenih tema koje možete da vidite u škrabanju vašeg deteta i šta svaka od njih znači.

1. Škrabanje

Prva faza vašeg deteta - škrabanje - možda neće imati smisla na papiru. Ali psiholozi kažu da u ovoj fazi nije stvarni crtež već proces koji je indikativan. Dete može staviti olovku na papir, prevući je popreko i proizvoditi zvukove motora koji ubrzava. Ako pitate ovo dete šta je upravo nacrtalo, može da kaže 'tata ide na posao'... što znači da je nasumično škrabanje zapravo auto na putu. Škrabanje nema smisla kada ga pogledate, ali proces može dati uvid.

2. Nasmejano sunce

Puno sunce u sredini stranice, sa smajlijem, znak je dobro prilagođenog, srećnog, zadovoljnog deteta.

3. Jednostavne figure

Crteži figura obično prikazuju porodicu deteta. Nagoveštaje o emocionalnom stanju deteta možete da pronađete tako što ćete videti gde se ono nalazi na slici, pored koga stoji (što ukazuje na osobu kojoj se oseća najbližom), koja figura je najveća (što ukazuje na to ko je najviše važna ličnost u porodici, prema detetu) itd.

4. Povećanje broja detalja

Što više detalja dete dodaje crtežu, bolje se razvijaju njegove kognitivne sposobnosti. Deca obično dodaju detalje kao što su naočare na 'ocu' ili nakit na majci. Deca sa akutnim zapažanjem mogu čak biti u stanju da primete i protumače razlike u fizičkom izgledu, a mogu čak i da vide „pol“ drugačije.

5. Rupa u zemlji

Ovo je tipičan crtež deteta koje je nedavno doživelo gubitak. Obično je to u obliku smrti u porodici, ili može biti i smrt kućnog ljubimca. Ako je dete samo na crtežu, to znači da se dete oseća veoma usamljeno.

6. Čudovišta

Mnoge dečje priče su pune mračnih strašnih bića, tako da takav crtež ne može biti ništa drugo do dečja interpretacija priče. S druge strane, psiholog dr Kristofer Hejstings je ukazao da bi crtanje čudovišta moglo biti mehanizam za suočavanje deteta koje se oseća nemoćno.

7. Oblaci i kiša

Prikazivanje puno oblaka i kiše na slici može ukazivati na to da se dete oseća posebno uznemireno ili uplašeno. Ako se dete oseća posebno tako, može se nacrtati kako stoji ispod oblaka.

8. Kuće

Zanimljivi detalji koje možete primetiti o kući koju je nacrtalo dete obuhvataju broj prozora, da li su vrata otvorena ili zatvorena ako postoji prolaz koji vodi do kuće, itd. Veći broj prozora je pokazatelj da dete želi ljude da 'vidim šta se dešava u kući'. Otvorena vrata pokazuju stav dobrodošlice. Šetalište, s druge strane, može ukazivati na socijalno dobro prilagođeno dete koje ima zdrave društvene interakcije sa svojim vršnjacima.

9. Ljuti ljudi

Dete koje crta ljute ljude, posebno članove porodice, jedan je od znakova upozorenja na dečijim crtežima i dete verovatno doživljava emocionalnu traumu. Često su ovi crteži takođe rezultat nenamernog izlaganja takvoj vrsti medija – filmovima na TV-u, video snimcima na internetu itd. Postupci ovih ljudi takođe mogu dati uvid: odrasla osoba u nekoj vrsti opasnosti može ukazivati na strah od gubitka odrasle osobe ili bes deteta prema toj osobi. S druge strane, odrasla osoba koja povređuje dete može ukazivati na zlostavljanje kod kuće ili strah od dotične odrasle osobe.

Kada treba da pregledate crteže svog deteta?

Prema umetničkom terapeutu i ​​međunarodnom ekspertu za analizu dečijih crteža Mihalu Vimeru, „Roditelji, vaspitači i stručnjaci za mentalno zdravlje ne pokušavaju da analiziraju dečije crteže samo sa ciljem da identifikuju strahove i nevolje ili da dovedu do značajne promene u ponašanju. Crteži su dodatno, lako dostupno sredstvo za razumevanje svakodnevnog ponašanja.” U stvari, nekoliko studija i istraživača je pokazalo da su deca koja više crtaju zapravo kreativnija i inteligentnija.

Ponekad deca mogu da crtaju strašne stvari: oružje, vatru, ljute ljude, tuču, itd. Iako je čudan crtež u redu, ako je ovo uobičajen trend koji se pojavljuje na crtežima vašeg deteta, možda ćete želeti da se konsultujete sa dečjim psihologom. Neke takve situacije, u kojima može biti neophodna konsultacija sa psihologom su:

  • Dete više puta crta nasilne slike.
  • Dete crta osobu ili predmet znatno veći od sebe.
  • Dete crta nepovezane delove tela za ljudske figure.
  • Koristi previše tamnih boja i neprijatnih slika.

Mogu li crteži pomoći u razumevanju nivoa inteligencije deteta?

Crtež može pružiti uvid u kognitivni i emocionalni razvoj deteta , ali nije direktna mera nivoa inteligencije. Može otkriti aspekte kreativnosti, veštine rešavanja problema i emocionalnog izražavanja.

Kada roditelji treba da traže stručnu pomoć u vezi sa crtežima svog deteta?

Roditelji treba da potraže stručnu pomoć ako primete stalne teme o nevolji, nasilju ili drugom sadržaju u vezi sa crtežima svog deteta, ili ako dođe do iznenadnih promena u ponašanju ili raspoloženju u vezi sa njihovim crtačkim aktivnostima. Važno je sagledati dečiju sliku u celini. Nikad se ne oslanjajte samo na svoju interpretaciju crteža vašeg deteta. Mogu da nacrtaju neke prilično smešne i lude i smešne stvari! Ne zaboravite da pitate svoje dete o značenju onoga što je nacrtalo. Ne uzimajte srcu svako značenje škrabotina!

Yumama/J.D.

BONUS VIDEO

Mališan pomaže mami u čišćenju TikTok/mariaurangaa