Već kada ostanete u drugom stanju, okolina vas, najčešće kroz šalu, priprema na to da ćete kao mama biti umorni i nenaspavani. Očekuju buduće mame i buđenje i manje sna, mada je to sve teško shvatiti dok se ne oseti na svojoj koži.

Ipak, zanimljivo je da nisu neprospavane noći glavni razlog umora novopečenih majki, barem je tako pokazalo istraživanje koje je sproveo tim međunarodnih naučnika. Stručnjaci su otkrili da mlade mame najviše iscrpljuje ne toliko nedostatak sna, koliko često buđenje tokom noći.

Ovaj rad je objavljen u stručnom časopisu Sleep, a studija je uključila 41 majku koja je rodila prvi put u dobi od 26. do 43. godine, koje su dale podatke sa svojih nosivih uređaja za praćenje sna (Fitbit) od godinu dana pre porođaja do prve godine nakon porođaja.

U prvoj nedelji nakon rođenja deteta, prosečno trajanje sna među ispitanicama iznosilo je samo 4,4 sata dnevno, dok je pre trudnoće bilo 7,8 sati.

Ali to nije ono što je posebno alarmantno: najduži neprekidni period sna smanjen je sa 5,6 na 2,2 sata. Štaviše, skoro svaka treća majka (31,7%) prvih dana nakon porođaja nije spavala duže od 24 sata zaredom.

Postepeno, ukupna količina sna se povećavala: do 6,7 sati nedeljno između druge i sedme nedelje posle porođaja, i do 7,3 sata nedeljno između osme i 13. nedelje. Međutim, čak ni do kraja trećeg meseca, dugi neprekidni delovi sna nisu se vratili na nivoe pre trudnoće – maksimalno 4,1 sat vezanog sna.

"Najupečatljivija stvar je bio dramatičan pad neprekidnog sna", objasnila je autorka studije dr Tereza Lilis, klinički psiholog i profesor na Univerzitetu Raš u Čikagu.

"Iako su se mamini ukupni sati sna skoro vratili u normalu nakon nekoliko meseci, njihovi obrasci spavanja su i dalje bili poremećeni. To objašnjava zašto su bile stalno umorne, čak i kada su dovoljno spavale".

Naučnici su upozorili da poremećen san može da bude faktor rizika za postporođajnu depresiju i druge zdravstvene probleme, i predlažu promenu u pristupu pomoći novopečenim majkama.

Studija takođe osporava popularni savet da "dremamo kada beba drema". Umesto toga, naglašava Lillis, strategije treba da se fokusiraju na obezbeđivanje najmanje jednog dugog perioda neprekidnog sna dnevno, prenosi deti.mail.ru.

BONUS VIDEO:

Trik kako da vam beba spava noću Izvor: Trik kako da vam beba spava noću