Ako se stalno mučite sa uspavljivanjem bebe i svako uspavljivanje traje dugo, verovatno ste razmišljali o tome kako da je naučite da se sama uspava. Neki savetuju da pustite bebu da plače i tako zaspi, ali to ne samo što je teško za mamu, već kako kažu stručnjaci, nije dobro ni za bebu.
Dakle, mora da postoji način da naučite bebu da se uspavljuje sama, bez isplakivanja, a konsultantkinja za spavanje i stručnjak za ispravljanje poremećaja sna kod dece Irina Bauer je otkrila šta možete da uradite – nećete više morati po sat vremena da ljuljate dete da bi zaspalo.
Zašto je važno da se beba sama uspavljuje
Bauerova objašnjava da se spavanje sastoji iz ciklusa, te da se na kraju svakog ciklusa, što je približno na svakih sat i po, "budimo" kako bismo se uverili da smo bezbedni i u istim uslovima kao kada smo zaspali.
I kod dece se spavanje sastoji iz ciklusa, ali su kod njih ti ciklusi kraći – traju po 30-40 minuta, i zato se beba tako često budi.
Šta se onda dešava? Ako vam je beba zaspala na rukama, pijući mleko na flašicu ili dojeći, pa se onda probudila na kraju ciklusa, ona želi da joj vratite iste uslove kao kada je zaspala jer to smatra bezbednim uslovima. I onda se dolazi do situacije da morate da ustanete deset puta tokom noći da je ljuljate, hranite, dajete lažu i slično.
S druge strane, ako dete zaspi u svom krevecu, bez vaše pomoći, ono pri buđenju neće primetiti neke značajne promene u okruženju i brzo će nastaviti da spava – naravno, budiće se ako je gladno.
Drugi uzroci čestog buđenja
Bauerova kaže da postoji mnogo razloga zašto deca loše spavaju, a jedan od njih su asocijacije povezane sa spavanjem – nešto na šta je mališan navikao i bez čega ne može da zaspi. Razlozi mogu da budu i loša dnevna rutina, nedovoljno opuštanja pre spavanja, manjak aktivnosti u budnom periodu, pa čak i neodgovarajuća sobna temperatura, objasnila je ona za parents.ru.
U tom smislu, pre nego što naučite bebu da se sama uspava, važno je da razumete sve te faktore, te da pokušate da ih ispravite ukoliko je u njima problem.
U tri koraka naučite bebu da se uspava sama
- Predstavite joj neke dodatne asocijacije koje će naučiti da povezuje sa spavanjem – vaš glas, dodir, igračkicu s kojom će spavati, belu buku. Kada uklonite stare, jake asocijacije poput ljuljanja, beba će biti smirenija.
- Napravite dnevnu rutinu u skladu sa bebinim potrebama. Ako mališan spava premalo ili previše tokom dana, uveče će mu biti potrebna velika pomoć da bi zaspao.
- Pomozite joj da se opusti pred spavanje – da bi zaspala bez jakih asocijacija na koje je navikla, potrebno je da beba bude opuštena i smirena.
Tek kada se ispune ova tri koraka, mališan će moći da počne sam da se uspavljuje, kaže konsultantkinja Bauer, dodajući da, prema njenom iskustvu, deca počinju da spavaju bolje već kada se dnevna rutina prilagodi njihovim potrebama.
BONUS VIDEO: