San je veoma važan za pravilan razvoj dece, a mališani, čini se, često daju sve od sebe samo da ne zaspe. Dok roditelji, već umorni, razmišljaju kako da ih napokon stave na spavanje, oni deluju kao da odjednom imaju energije više nego inače.

Uvođenje bebe u rutinu od samog rođenja je osnov da kasnije nemate problema sa uspavljivanje, ali postoje i još neke stvari koje vam mogu pomoći da smirite klince tako da uveče brže zaspe.

Mama i pedijatrijska terapeutkinja Kortni Ingliš otkrila je na TikToku predloge jednostavnih senzornih aktivnosti koje mogu pomoći da se dete uveče brže umiri i zasi. Evo šta možete da uradite.

1. Ljuljajte se s detetom u naručju

Sedite na pod raširenih nogu, dete postavite u krilo tako da je okrenuto ka vama, a zatim se ljuljajte levo-desno. Takođe, kako je terapeutkinja objasnila u videu, potrebno je da dete blago pritisnete uz svoje telo na deset sekundi, pa da otpustite na pet, a zatim opet ljuljate.

Na ovaj način se stimuliše vestibularni sistem, što će jedan od načina za samosmirivanje i smanjenje uzbuđenja - idealan scenario pred spavanje.

2. Stisnite mu noge

Dete treba da legne na leđa, a vi mu savijte noge u kolenima i blago gurnite ka njegovim grudima. Opustite, pa opet privucite noge. Naravno, savet je da usput zabavite dete pričajući ili pevajući nešto. Ovom malom vežbom će se opustiti mišići, što je lep uvod u miran san.

3. "Svirajte bubnjeve" po tepihu

Sedite naspram deteta i zajedno lupajte dlanovima po tepihu. Ovaj ponavljajući ritam deluje na proprioceptivni sistem, što je jedan od senzornih sistema.

4. Pokret sata

Ono što terapeutkinja u videu naziva pokretom sata zapravo je ljuljanje naglavačk. Dakle, podignite dete dok je okrenuto ka vama i pustite ga da izvije kičmu unazad, tako da bukvalno visi naglavačke. Vi ga za to vreme držite za donji deo leđa i lagano klatite levo-desno, kao klatno sata.

5. Dobacivanje teškom loptom ili plišanom igračkom

Punjene plišane igračke ili nešto teža lopta su sjajan izbor jer telo tako bolje oseća dodir, ali je važno da igračka ili lopta budu mekani spolja (da bi se izbegle povrede i da bi bilo prijatnije). Dodir inače umiruje nervni sistem i dolazi do lučenja serotonina i dopamina. Prilikom dodavanja lopte ili igračke usput možete da pevate, ispuštate zvuke ili na neki drugi način zabavite dete.

Pedijatrijska terapeutkinja je objasnila da će sve ove aktivnosti pre spavanja umiriti dete i dati mu osećaj sigurnosti dok se vi bavite njime, a istovremeno će mu biti i zabavno.

BONUS VIDEO:

Trik za uspavljivanje bebe TikTok/liangyue3

(Yumama/N. Z.)