Početkom 1900-ih, Marija Montesori, italijanski lekar, razvila je ono što se danas naziva Montesori obrazovnim principima, koji se fokusiraju na praktična iskustva, kretanje, kreativnost i učenju deteta redu kako kod kuće, tako i u vrtiću, školi.

Podni kreveti su prirodno deo Montesori ideja, jer podržavaju razvoj nezavisnosti deteta omogućavajući mu da samostalno uđe i izađe iz njega posle spavanja. Postali su veoma popularni. „Krevet na podu je jednostavan, sastoji se samo od dušeka ili dušeka i okvira bez nogu koji se nalazi direktno na podu“, objašnjava Džunifa Uzodike, koautor knjige "Montesori beba: Vodič za roditelje za negovanje bebe s ljubavlju".

Koncept pod nazivom „Montesori kod kuće“ odnosi se na roditelje koji odluče da primene Montesori principe u svom roditeljstvu, objašnjava Uzodike. „Ovo znači da se prema deci odnosimo s poštovanjem, podstičemo njihovu nezavisnost i pripremamo dom sa pažnjom da podržimo njihovo odrastanje“, primećuje ona.

Prednosti podnog kreveta

Prema Uzodike, postavljanje podnog kreveta za vaše dete ima mnogo prednosti. Podržava grube motoričke veštine deteta i svest o telu.

„Od rođenja, beba pravi male pokrete i može da se okreće za skoro 360 stepeni“, objašnjava ona. „Ako posmatrate, možda ćete primetiti da kada naiđu na ivicu kreveta, pomeraju se nazad i ne padaju. Ovaj osećaj njihovog tela u prostoru je poboljšan korišćenjem podnog kreveta.“ Uzodike dodaje da i omogućava detetu da uživa u nesmetanom pogledu na prostor.

Pomažu im da razviju nezavisnost

Vitni Sasares, lekar objašnjava: „Zagovornici podnih kreveta napominju da oni deci pružaju veći pristup knjigama i tihim igračkama dok se pripremaju za spavanje i kada prvi put ustaju ujutru ili nakon dremke, daju im veću nezavisnost."

Povećavaju samopouzdanje deteta

Uzodike ovu korist pripisuje sposobnosti deteta da odluči kada će da završi sa spavanjem. „ Deca imaju pozitivnu vezu sa snom jer podni krevet nije nešto u čemu su zaglavljeni i iz čega ne mogu da izađu“, primećuje ona. „To je mesto na koje odlaze da se odmore i mogu da ustanu kada god završe s dremkom.”

Prostor za vezivanje

Još jedna prednost je što u zavisnosti od veličine kreveta odrasla osoba može sedeti ili ležati u krevetu sa bebom ako je to potrebno“, kaže Uzodike. „Mogu da im čitam ili dojim ili čak samo da ih utešim bez potrebe da ih dižem iz kreveta, promenim lokaciju, što može dodatno da ometa san.”

Lako ih je sastaviti i pristupačni su

Podni krevet možete da napravite jednostavnim ili složenim koliko želite. Dovoljno je da odaberete odgovarajući dušek, a možete i da koristite i neki okvir bez nogu ili vrlo niske visine.

Odgovarajuća starost za podni krevet

Većina dece izlazi iz kreveca oko 2. ili 3. godine kada su u stanju da se penju na ogradu krevetića. Otprilike u to vreme dr Kasares kaže da je bezbedno razmisliti o krevetu na podu.

Premeštanje deteta na podni krevet pomoći će mu da izbegnu povrede od pada iz kreveca, a istovremeno je i manje verovatno da će se povrediti ako se skotrlja na pod. Ipak, sva deca su različita, primećuje dr Kasares. „Podni krevet bi takođe mogao da funkcioniše kao prelaz na običan za starije dete koje je spremno za sledeći korak, ali nije pokazalo jaku želju da napusti krevetac“, objašnjava ona.

BONUS VIDEO

Trikovi nastavnice koji su korisni za decu TikTok/ heather_blether