San je jako važan za bebe i njihov pravilan razvoj, ali je važan i zato što mamama i tatama pruža priliku da dok dete spava, završe neke druge obaveze ili se odmore. Doktorka i pedagoškinja Marija Montesori, čije su montesori metode danas naširoko poznate, imala je i brojne savete koji se tiču spavanja beba.

Donosimo vam deset koraka koji su u skladu sa montesori metodama, a koji će vam pomoći da vaša beba bolje spava.

Pratite bebin ritam

Prema montesori savetima, trebalo bi da postepeno prilagođavate bebine prozore budnosti i spavanja. Da biste uspostavili ritam koji vam odgovara, pravite male promene svakodnevno. Najvažnije je da ne pravite nikakve iznenadne i velike promene koje mogu da uznemire bebu i budu kontraproduktivne.

Pazite da bebu ne stimulišete previše

Ako dete čitav dan nosite iz jednog u drugo okruženje, previše ga stimulišete rečima, različitim igrama, ako se stalno menjaju ljudi koji su oko njega... to može da se odrazi i na spavanje jer mu preopterećuje čula i otežava mu uspavljivanje.

Budite dosledni u ritualima pred spavanje

Deca veoma lako stiču navike, zato je važno da maltene odmah od rođenja kreirate kratke rituale pred spavanje. Na primer, rituali mogu da počnu između šest i osam sati uveče, sa kupanjem toplom vodom koje će opustiti bebu. Nakon toga obucite bebi pidžamu i nahranite je, pa se, recimo, nakon obroka malo igrajte i pređite u spavaću sobu gde ćete joj pevati ili čitati knjigu.

Ako se dete budi noću, nemojte ga odmah uzimati i uključivati svetlo, niti ga iznositi iz sobe. Pokušajte da ga umirite tako što ćete ga blago pomilovati po leđima ili glavi, a možete i da mu tiho pevušite.

Držite krevetac blizu vašeg kreveta

Kada beba i mama spavaju jedno blizu drugog, njihove faze sna se usaglašavaju, pa su veće šanse da se oboje odmore.

Ako vas zove noću, uzmite ga

Noćna buđenja se smatraju normalnim kod dece, i mogu da traju čak do pete godine. Međutim, između osmog meseca i tri godine, dete razvija strah od razdvajanja. Njegov prirodan instinkt je da traži blizinu majke, čak i noću. U tom periodu je jako važno da majka reaguje na poziv deteta, kako bi ono stvorilo poverenje u nju. To je ujedno i osnova za razvoj unutrašnjeg osećanja sigurnosti i sigurnog odnosa sa majkom.

Dajte mu priliku za kretanje tokom dana

Koliko će dete noću mirno i lepo spavati u mnogome zavisi od toga šta radi tokom dana, kada je budno. Na primer, ako malo dete ceo dan provodi u njihalici ili ljuljašci, ono nema prilike da vežba i razvija svoju motoriku, piše nostrofiglio.it.
Da bi se beba fizički trošila, ali i da bi dobro napredovala u svom razvoju, važno je da joj tokom dana date priliku za kretanje – okretanje, prevrtanje, puzanje, hodanje, na ravnoj podlozi.

Pustite ga da se igra samo

Marija Montesori smatrala je da je briga posao odraslih, dok je igra "dečji posao". To znači da kada se odrasli mešaju u dečje igre, oni ih uništavaju jer u njih upliću drugačije mentalne mehanizme, koji decu čine pasivnim.

"Ako se odrasla osoba ponaša kao protagonista u igri, dete ne može da je doživi na nivou svog iskustva. To ima negativan uticaj na dnevne fiziološke potrebe, kao i na njegove mentalne sposobnosti", govorila je.

Nemojte mu davati lažu čim zaplače

Bebin plač je glasan i takav da roditeljima privuče pažnju, da ih "natera" da reaguju. Međutim, ne treba da žurite da bebi stavite lažu u usta čim zaplače, već bolje stavite mališanu do znanja da su mama i tata tu – zagrlite ga, pevajte, pomazite ga... Važno je da naučite da tolerišete bebin plač i da pokušate da razumete njene potrebe.

"Stalnim korišćenjem laže, sisanje postaje dominantan oblik samoumirivanje, a to dovodi do ponavljajućih oralnih pokreta koji se nastavljaju i mogu da imaju negativne posledice na razvoj govora", smatrala je Marija Montesori.

BONUS VIDEO:

Mama otkrila kako beba prespava noć TikTok/caitsjayne4