Da li znate koliko fontanela ima beba? Za pravilan razvoj glave ova meka mesta na lobanji se posebno paze

Lobanja bebe se sastoji od šest različitih kostiju koje se drže zajedno pomoću fleksibilnog, elastičnog tkiva koje se naziva šav. Prisustvo fontanele je neophodno za zaštitu i pravilan razvoj bebinog mozga.

Shutterstock

Postoji jedna čeona kost, jedna potiljačna kost, dve parijetalne kosti i dve temporalne u lobanji bebe. Šavovi su prisutni duž ivica svih šest kostiju i drže ih zajedno da formiraju lobanju. Kada opipate bebinu glavu, postoje mekana mesta gde kosti nisu sasvim spojene. Ovo meka oblast se zovu fontanele. Oivičeni su linijama šavova koji će se na kraju zatvoriti i proizvesti čvrstu lobanju, kako prenosi Njuzmedikal.

Ako se zatvaranje šava vrši duž sagitalnog  koji se proteže duž lobanje, dobija se duga i uska glava. Ako se trajno srastanje odvija duž koronalnog šava, koji ima tendenciju da ide sa jedne na drugu stranu na lobanji, to će proizvesti kratku i široku glavu.

Različite vrste fontanela kod novorođenčadi

Kada se šest kostiju lobanje vežu linijama šavova, duž njih se formira šest fontanela. Dve primarne fontanele su unutrašnja fontanela i zadnja fontanela. Prednja fontanela se nalazi između frontalne kosti i parijetalnih kostiju. Zadnja fontanela se nalazi između para parijetalnih kostiju i potiljačne kosti.

Pored ove dve fontanele veće veličine, duž šavova preostalih kostiju nalaze se i četiri manje fontanele. Dve su poznate kao sfenoidne fontanele, a preostale dve se zovu mastoidne fontanele.

Sfenoidne fontanele se nalaze na prednjoj strani lobanje između sfenoidne kosti i parijetalne kosti. Mastoidne fontanele se nalaze između temporalne kosti i potiljačne kosti. Ova fontanela leži prema zadnjem delu lobanje.

Vreme potrebno nakon rođenja da se fontanele zatvore

Prednjoj fontaneli je potrebno najduže vreme nakon rođenja da se zatvori. Biće potrebno između 12 i 18 meseci da se šavovi ovde stvrdnu. Fontanela je obično zatvorena kada beba napuni svoj drugi rođendan.

Zadnja fontanela se zatvara mnogo ranije. Do trećeg meseca nakon rođenja bebe, meka tačka na zadnjem delu lobanje je obično zapečaćena dok šav spaja kosti. Kako se šav učvršćuje, zadnji deo lobanje je potpuno zatvoren.

Sfenoidna i mastoidna fontanela se takođe zatvaraju u roku od nekoliko meseci od rođenja bebe. One su male i većina roditelja ih ne primećuje kao meke tačke na bebinoj lobanji.

Mere opreza koje treba preduzeti dok su fontanele otvorene

Meke kosti i fleksibilni šavovi mogu uzrokovati da se glava bebe spljošti. Ako se ravna oblast pojavi na potiljku, to je poznata kao plagiocefalija, a ako se ravnina pojavi na bočnoj strani glave, to se naziva brahicefalija.

Pojava ove spljoštenosti direktno je povezana sa položajem u kome leži bebina glava kada spava. Roditelji treba da podstiču bebu da spava na leđima, a kada je budna da obli deo glave nasloni na jastuk. Umotani peškir ili jastuk u obliku krofne može se koristiti za ležanje na leđima.

Da biste naveli bebu da gleda sa jedne strane na drugu, promenite položaj omiljene igračke. Kako vratni mišići jačaju, teraju je da leži na stomaku. Kako beba bude starija i može da okreće glavu i da sedi, pritisak na lobanju će se smanjiti i ravnine će se zaokružiti u pravilan oblik lobanje.

Ako se oblik glave i dalje čini nenormalnim nakon što beba dostigne stadijum malog deteta, razgovarajte o tome sa lekarom. On može da izvrši fizički pregled fontanela da vidi da li postoji bilo kakav problem u razvoju sa lobanjskim kostima. Ako postoji problem, fizioterapeut može pomoći da ga ispravite.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Sve faze brzo prođu  TikTok/itsmetinxpodcast