Možda ste čuli za izraz "bež majke", ali čak i ako ne znate za taj izraz, verovatno ste imali prilike da ovaj trend vidite na društvenim mrežama ili u svojoj okolini.
Bež majkama se nazivaju one mame koje svojoj deci kupuju odeću, igračke i sve druge stvari isključivo u neutralnim bojama. Ako pogledate na mrežama kako izgledaju dečje sobe opremljene prema poslednjim trendovima, primetićete da su i one uglavnom u nekim neutralnim, bež tonovima.
Ako se pitate kakve sad to veze ima, zapravo ima. "Bež majke kupuju deci odeću, igračke i druge stvari u neutralnim tonovima i na taj način ih ’prisiljavaju’ da žive u veštačkom svetu, rekao je profesor psihologije na Odseku za psihologiju i pedagogiju sa Lomonosov državnog Univerziteta u Moskvi, dr Evgenij Krašeninikov.
On je za list Vzglyad istakao da deca obično vole jarke boje jer su primetnije, a dr Krašeninikov smatra da to deci pomaže i da "razviju i nijanse emocija", prenosi deti.mail.ru.
Psiholog smatra i da trend bež majki mnogo govori o odnosu dece i roditelja, koji na ovaj način pokušavaju da izgrade ceo svet mališana u odnosu na svoje ideje, a ne na boje.
"Dete se ne oseća dobro u bež okruženju, ne zbog uticaja boje, već zato što počinje da živi u veštačkom svetu", poručuje dr Krašeninikov.
Ovo nije prvi put da stručnjaci govore o negativnim stranama ovog trenda.
Nešto ranije je i profesorka psihologije dr Sintija Edvards za meredithherald.com govorila o uticaju okruženja neutralnih boja na razvoj deteta.
"Vid bebe se još uvek razvija i potrebna mu je stimulacija da bi ostvario svoj punu potencijal. Bebe traže nešto novo u svom okruženju i uživaju u posmatraju stvari koje se menjaju i pomeraju".
Uzimajući sve to u obzir, stručnjaci ističu da dečja soba neutralnih boja nije sama po sebi problematična, ali da nije baš dobar potez ukoliko se uklone sve druge boje. Oni koji pak zagovaraju ovaj trend kao argument navode da previše boja u okruženju može preterano da stimuliše bebe, ali to zapravo nije istina jer šarenilo samo podstiče radoznalost kod mališana.
Istražujući nove boje, deca uče nove stvari koje im pomažu da stvore mentalne konekcije sa svetom oko sebe. Pre nego što bebe počnu da puze, najviše stimulacije dobijaju kroz interakciju sa okolinom koristeći svojih pet čula. Upravo zbog toga, nedostatak boje u okruženju može da znači i manjak mentalne stimulacije.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.