Za roditeljezaštita zdravlja bebe i njena bezbednost uvek su na prvom mestu. Dok zapaljene sveće stvaraju topao ambijent divnog mirisa u vašem domu, možda to i nije najbolja ideja ako imate mališana. 

Šteta koju sveće predstavljaju za bebe nije ono što biste pomislili - ona je mnogo više od požara u kući. Naravno, ključno je da nikada ne ostavljate bebu, malo dete ili dete školskog uzrasta bez nadzora u prostoriji sa otvorenim plamenom. Ali postoje i rizici od gorenja sveća koje ne možete videti, zbog čega ih mnogi ljudi nisu svesni.

Veštački mirisise drže podalje od proizvoda za negu beba sa razlogom: bebe su osetljive i to može izazvati kožna oboljenja, respiratorne probleme i glavobolje. Isparenja koju emituje zapaljena mirisna sveća mogu izazvati iritaciju bebe jer se pluća još uvek razvijaju. Ali kao i kod većine stvari, umerenost je ključna — izlaganje mirisnoj sveći jednom mesčno neće naneti značajnu štetu.

U zavisnosti od sveće koju palite, mogli biste da izložite svoju bebu VOC-ima (isparljivim organskim jedinjenjima), koji su vrsta zagađivača, gasa koji može uticati na zdravlje. Studije su pokazale da mirisne sveće emituju različite VOC. Dugotrajno izlaganje VOC-ima može dovesti do simptoma poput glavobolje, gubitka koordinacije, mučnine, oštećenja jetre i bubrega, iritacije nosa, očiju i grla, pa čak i oštećenja centralnog nervnog sistema.

Uvek se savetuje da spavaća soba ili dečija soba deteta budu bez mirisa i izlaganje aerosolnim iritantima, jer mogu da naškode, posebno ako u porodici postoje astma ili druga respiratorna oboljenja.

Sigurne vrste sveća

Kada kupujete sveće, obratite pažnju na one napravljene od sojinog voska, pčelinjeg voska i drugih voskova na bazi biljaka. Iako su oni obično skuplji, ne morate da brinete o tome da li ćete oštetiti svoje zdravlje ili dobrobit vaše porodice. Sveće napravljene bez mirisa ili prirodnog mirisa su takođe dobre opcije.

Zašto se sveće napravljene od biljnog voska smatraju sigurnijom alternativom ? Sveće od soje, kokosa i pčelinjeg voska ne oslobađaju čađ ili toksične hemikalije kada se sagore.

Vrste sveća koje treba izbegavati

Pored mirisa, neki voskovi koji se koriste za pravljenje sveća - poput parafina - mogu da oslobađaju opasne hemikalije poput toluena. Sveće napravljene od gel voskova takođe mogu da naškode vašem zdravlju, iako bi mogle učiniti da vaš dom divno miriše. Jednostavno nije vredno toga!

Ključno je da se odlučite za sveće napravljene od prirodnih voskova na biljnoj bazi. Još bolje, možete početi da pravite svoje sveće kao „uradi sam“ hobi, tako da ćete tačno znati koji sastojci se koriste. Umesto da koristite veštačke mirise, možete dodati ukusan miris svojim domaćim svećama sa esencijalnim uljima.

Starije sveće, napravljene početkom 2000-ih, takođe mogu imati olovni fitilj. Oni su već duže vreme zabranjeni širom sveta jer su fitilji povezani sa trovanjem olovom kod dece. Možete testirati sve stare sveće na olovne fitilje trljanjem vrha sveće, one koja nije izgorela, o komad papira. Ako primetite sivi trag, sličan onom koji bi olovka ostavila, verovatno ima olovno jezgro.

Dakle, ako imate stare sveće koje skupljaju prašinu, najbolje je da ih odložite.

Bacanje sveća napravljenih od štetnih sastojaka, ili sastojaka za koje niste sigurni, uvek je najsigurnija ideja. Da biste zaštitili svoju porodicu i sebe, trebalo bi da koristite proizvode za domaćinstvo koji su napravljeni od prirodnih, čistih sastojaka.

BONUS VIDEO 

Sve faze brzo prođu TikTok/itsmetinxpodcast