Kada šetate leti, sigurno ćete videti barem jednu mamu koja šeta sa bebom u kolicima, koja su prekrivena tankom pelenom, koja bi trebalo da štiti dete od sunca.

Stručnjaci, međutim, upozoravaju da je to veoma opasno, a Mišel Pret iz organizacije koja je posvećena dečjoj bezbednosti, Safe in the Seat, objasnila je u jednom videu na TikToku koliko ova praksa može da bude opasna.

"Prekrivanje kolica sa bebom može da bude veoma opasno jer stvara efekat staklene bašte, odnosno zarobljava vruć vazduh unutra i umanjuje cirkulaciju vazduha", kaže ona u videu.

Mišel na snimku sprovodi eksperiment – na suncu stoje četvora kolica, od kojih su troja prekrivena različitim prekrivačima. U svaki stavlja termometar i proverava temperaturu posle 10 minuta, pola sata i sat vremena.

Opasnosti prekrivanja kolica TikTok/safeintheseat

Pre nego što stavi termometre u kolica, ona na njima očitava početnu temperaturu od 33 stepena. Posle 10 minuta, temperatura u jednim od prekrivenih kolica je 44 stepeni, dok je u ostalima oko 38 stepeni.

Pret je istakla da temperatura tela od 40 stepeni kod dece može da dovede do toplotnog udara, pa je jasno koliko je opasno prekrivanje kolica.

Nakon 30 minuta od početka eksperimenta, u svim kolicima je temperatura prešla 40 stepeni, a vrednosti su bile slične i nakon sat vremena.

"Većina toplote se zarobi već u prvih 30 minuta. Zaključak – sve vrste prerkivača stvaraju opasno visoke temperature u dečjim kolicima", poručila je ona.

Stručnjaci su i ranije upozoravali na opasnosti prekrivanja kolica za bebe kada su napolju vrućine, ali brojni roditelji to iz neznanja i dalje rade. Imajte na umu da iako vam deluje da prekrivanjem kolica štitite bebu od sunca, zapravo je dovodite u opasnost.

BONUS VIDEO:

Doktorka o kengur nosiljci za bebe TikTok/thebabypt