Magični trenutak kada beba prvi put gleda u oči roditelja, naizgled opažajući nijanse sveta, nije ništa drugo do izuzetan. Ali "kada bebe počinju da vide boju?" je pitanje koje se često pojavljuje u glavama novih roditelja.
U ranim nedeljama nakon rođenja, bebe prvenstveno uočavaju kontraste, posebno između crnog i belog. To je slično gledanju kroz zamagljeno sočivo, gde osećaju promene u svetlu, ali ne i žive boje. Ali kako se dani pretvaraju u nedelje, a nedelje u mesece, spektar boja se širi u njihovim očima, kako prenosi Parenting first cry.
Oko 2. do 3. meseca, crvena postaje prepoznatljivija. To je zato što crveni čunjevi - receptori za boju u našim očima - počinju da sazrevaju brže od ostalih a. Dakle, crvene igračke ili šare mogu više privući bebinu pažnju tokom ovog perioda.
Do kraja trećeg meseca plava i žuta ulaze u njihov vizuelni spektar. Zanimljivo, zelena često traje malo duže, a mnoge bebe počinju da je prepoznaju bliže 4. do 5. meseci.
Međutim, do pola godine ili oko 6 meseci, većina beba ima skoro pun spektar vida boja. Ovaj period je svedok uzbudljivog vremena otkrića jer bebe pokazuju izrazitu sklonost ili fascinaciju prema određenim bojama, često pažljivo gledajući u šarene predmete ili reagujući sa radošću na živopisno okruženje.
Svaka beba je jedinstvena, i iako su ovo opšte smernice, ključno je zapamtiti da se pojedinačne prekretnice mogu razlikovati. Bilo da posmatraju svet u nijansama ili punim bojama, svaka faza bebinog razvoja je čudo za sebe. Kao roditelji i staratelji, uživanje u svakoj od ovih faza, njihovo razumevanje i obezbeđivanje stimulativnog okruženja mogu pomoći u podsticanju njihovog rasta i razvoja.
Koje boje beba može prvo da vidi?
Dok novorođenčad počinje svoje vizuelno istraživanje sveta, mnogi roditelji se pitaju: „Mogu li bebe da vide boju od samog početka?“ U početku, bebe su više prilagođene kontrastima, čineći crnu, belu i razne nijanse sive najistaknutijim za njih. Ove boje visokog kontrasta privlače njihovu pažnju, otvarajući put za postepeno otkrivanje šarenog i živopisnijeg sveta u narednim mesecima.
Kako se vizija boja razvija kod beba?
Kako mališani rastu, njihova percepcija sveta se stalno razvija. Jedan intrigantan aspekt ovog razvoja je napredovanje njihovog vida boja. Od mutnih nijansi do živopisnog spektra, hajde da pratimo put percepcije boja tokom prve godine bebe.
Rođenje do 3 meseca
- Novorođenčad prvenstveno percipira kontraste; ovo čini crnu, belu i nijanse sive najočiglednijim bojama za njih.
- Oko 2. meseca, crvena boja počinje da postaje primetna, zahvaljujući sazrevanju crvenih čunjeva u njihovim očima.
- Plava i žuta počinju da se pojavljuju pred kraj ovog perioda, iako ne tako izrazito kao crvena.
- Ukupna oštrina vida ostaje ograničena; sve što vide je i dalje prilično mutno.
- Njihov fokus je generalno na objektima udaljenim 20 do 30cm od njih, često prikovanim za lica roditelja.
Uobičajeno je da bebe tokom ovih prvih meseci budu privučene uzorcima i oblicima visokog kontrasta.
Četiri do šest meseci
- Sposobnost diferencijacije boja jača tokom ove faze, a zelena postaje prepoznatljivija.
- Njihova vizuelna jasnoća se takođe izoštrava, omogućavajući im da uoče finije detalje u objektima.
- Prepoznavanje primarnih boja postaje očiglednije, a bebe mogu početi da pokazuju preferencije.
- Percepcija dubine počinje da se razvija, omogućavajući im da bolje procene udaljenosti.
- Njihova koordinacija ruku i očiju se poboljšava, što im omogućava da posegnu za šarenim igračkama ili predmetima koji privlače njihovu pažnju.
- Do kraja šestog meseca, vid većine beba u boji veoma liči na vid odraslih.
Sedam do devet meseci
- Sa skoro punim spektrom vida boja, bebe sada počinju da prepoznaju čak i suptilne varijacije boja.
- Njihova sposobnost da prate pokretne objekte se značajno poboljšava, što je posebno primetno kada prate šarene igračke ili ljude koji se kreću okolo.
- U ovoj fazi, bebe mogu razviti omiljene boje i pokazati jasnu sklonost ka određenim igračkama ili predmetima na osnovu njihove nijanse.
- Oni postaju interaktivniji sa svojim okruženjem, a šareni predmeti mogu igrati ulogu u stimulisanju kognitivnog razvoja.
Deset do dvanaest meseci - Do sada, bebe ne samo da percipiraju boje već i počinju da ih povezuju sa predmetima, kao što je prepoznavanje žute boje banane ili zelenog lišća.
- Njihovo zadržavanje pamćenja se poboljšava, omogućavajući im da pamte i prepoznaju omiljene šarene igračke ili predmete.
- Igre zasnovane na bojama, poput osnovnog sortiranja boja ili imenovanja, mogu postati zanimljive aktivnosti, postavljajući temelje za rano učenje.
Prednosti boja za bebe
Boje su više od praznika za oči; igraju integralnu ulogu u kognitivnom i emocionalnom razvoju deteta. Kako bebin vid boja sazreva, ne samo da obogaćuje njihova vizuelna iskustva, već utiče i na različite aspekte njihovog rasta i razumevanja sveta. Hajde da se udubimo u bezbroj prednosti vida boja za ove mlade istraživače.
1. Stimuliše razvoj kognitivnih sposobnosti : Prepoznavanje i razlikovanje boja može poboljšati bebinu memoriju i raspon pažnje. Kako uče da povezuju boje sa objektima, njihove kognitivne veštine se pojačavaju.
2. Poboljšava raspoloženje i emocije: Boje mogu uticati na emocije i raspoloženje. Svetle boje mogu učiniti da se bebe osećaju veselo i stimulisano, dok nežne boje mogu imati umirujući efekat.
3. Podstiče kreativnost: Kako bebe prepoznaju boje, one mogu biti izražajnije tokom aktivnosti poput slikanja prstima ili škrabanja, postavljajući osnovu za kreativnost.
4. Poboljšava komunikacijske veštine: Čak i pre nego što bebe mogu da progovore, mogu da izraze svoje preferencije ili nenaklonosti na osnovu boje. Ova neverbalna komunikacija može im biti prethodnica da koriste reči da opišu ono što vide i osećaju.
5. Pomaže u bezbednosti: Kako se njihov vid boja razvija, bebe uče da prepoznaju boje koje označavaju oprez (poput crvene) ili sigurnost (poput zelene), pomažući u njihovom razumevanju svog okruženja.
6. Poboljšava učenje: Obrazovne igračke često koriste boje da bi naučile bebe o oblicima, brojevima i pismima. Prepoznavanje boja stoga može biti odskočna daska za rano učenje.
(Yumama/J.D.)
BONUS VIDEO
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna