Samo u jednom trenu, čitav vaš svet se menja- vaša beba se smeje zato što vas prepoznaje, istinski srećna što vas vidi! Upravo tog renutka, zaboravljate na brige. Sav vaš trud oko bebe proteklih nekoliko nedelja - besane noći, beskrajno menjanje pelena, bojazan da li ste sve uradili kako treba... izgleda da je dobro nagrađen. Jer, vaš anđelak vas je napokon obasjao širokim osmehom - tim majušnim, ružičastim, slatkim usnama. A onda, kreće "predstava" - nekoliko narednih dana, roditelji daju sve od sebe da «povrate» taj osmeh i ponosno ga prikažu: rodbini, prijateljima, komšijama, kolegama… prodavcu, đubretaru… u principu bilo kome ko pokaže makar malu zainteresovanost.

Osmeh za zadobijanje poverenja

Prvi, refleksni osmesi su urođeni. Smatra se da čine novorođene bebe još više dražesnim, kako bi bile sigurnije. O čemu se, zapravo, radi? O pojavi čiji koreni sežu daleko u prošlost, a vezani su za preživljavanje. Mada, to može da se jednostavno "predstavi"  i u današnjem vremenu. Naime, ako je dete "sposobno" da zadobije ljubav svih osoba u jednoj prostoriji, veliki su izgledi da će neko da ga nahrani i pobrine se oko njega.

Refleksni osmesi

Bebe veoma rano, već od rođenja, pokazuju kratkotrajne, brze osmehe, koji bukvalno prelete njihovim licem, čak se smeju i u snu. Ali, prema stručnjacima, u pitanju je refleksna aktivnost ili instinkt preživljavanja kod novorođenčadi - poput refleksa traženja usnama (na dodir ugla usana, dete okreće glavu na tu stranu i pokušava ustima da dohvati predmet - tako nalazi bradavicu dojke kada mu se prisloni na obraz), ili refleksa sisanja (jedan je od najstarijih refleksa, koji se javlja već od 10. nedelje gestacije, a gubi sa četiri meseca života).

Veliki broj roditelja ne pamti baš prvi osmeh, zato što na početku, tokom najranijeg uzrasta, bude toliko mnogo "bleskastih" malih osmeha, koji bude sumnju da li se zaista radi o "pravom" osmehu, ili je izvesnije da je to samo refleksna radnja na neki nadražaj. Naime, mame i tate nekad ne mogu da odrede da li se beba smeje, jer je moguće da ima gasove ili joj je, jednostavno, neudobno.

Da li ste i vi, možda, jedan od onih roditelja koji se trude da se što više informišu kada je u pitanju razvoj i nega deteta? Ako već niste znali, sada vam je predočeno da "osmeh" u ranim nedeljama života bebe nastaje iz razloga opstanka. Međutim, bez obzira što je ta činjenica i naučno potvrđena, prvi osmesi su ipak najznačajniji roditeljima, pa makar i ne bili "pravi". Inače, pojava tih refleksnih osmeha se očekuje oko trećeg dana po rođenju, a javljaju se približno u toku naredna dva meseca.

PageBreak

Prvi pravi osmeh

Otprilike oko šeste do osme nedelje života (mada neki roditelji tvrde da se to dešava i ranije, oko četvrte nedelje), osmesi postaju reakcija na stimulanse. Bebin "široki" osmeh traje malo duže, a vi čak možete da vidite i svojevrsno osećanje u njenim očima. U tom periodu se javlja i takozvani naučeni osmeh. Naime, bebe uče da se smeju zato što vide vašu reakciju. Radost na vašem licu i vaš glasan, razdragan smeh koji beba dobija od vas kao povratnu reakciju - čini da ona želi da ponavlja svoj osmeh ponovo, i ponovo… Izmamite osmeh bebi!

Teško je uočiti razliku između onog što je pravi osmeh i refleksni osmeh. Ali, u principu, vaša beba će da koristi celo svoje lice, uključujući i oči - kada se smeje da bi vam učinila po volji, da vam se "dopadne", ili kao odgovor na vašu neizmernu radost, na vaše ushićenje njenim osmehom.

Nisu sve bebe iste

Ne brinite ako još niste videli taj famozni bebin osmeh do njene osme nedelje života. Deca se drugačijom brzinom razvijaju, pa će neke - veoma srećne bebe, da čekaju sve do dvanaeste nedelje pre nego što vam pokažu svoj blistavi, prvi pravi osmeh.

O tome govore i dr Marta Hajneman Piper i dr Vilijam Džozef Piper, autori priručnika za odgajanje dece, u kojem opisuju metode koje će "roditelje učiniti boljim roditeljima, a dete boljom osobom". Prema njihovim rečima, prvi "društveni" osmeh može da se pojavi oko šeste nedelje, ali nije verovatno da će to i da se nastavi, da postane uobičajeno do 12. nedelje.

Do šest meseci, većina beba se rado smeje, upućuje srećne osmehe ljudima, onako kako najbolje zna. To potvrđuje i mama jedne slatke devojčice: "Moja ćerka se smejala od dana kada je rođena, i uvek se smejala u snu. Ali, to nije bio pravi osmeh, sve dok nije napunila pet meseci. Tada bi se probudila i zaista smejala - posebno za mene, srećna što me vidi ujutru".

Deca su najlepši ukras sveta, a naročito njihov osmeh. To kaže i jedna mlada mama: "Na početku, osećala sam se kao da sve što uradim, mora da ispadne loše. Moja devojčica nije htela da spava i izgledalo je kao da uvek plače za hranom. Iako je sve to potpuno normalno, ja to nisam tada znala, pa sam bila veoma zabrinuta. Međutim, nakon što sam joj nekoliko nedelja bezrezervno pružala svu svoju ljubav, pažnju i energiju, moja beba mi je podarila osmeh, koji mi je rekao: "Život je lep, mama! A ti sve dobro radiš… sve će da bude u redu!".

Snežana Damnjanović Mitić