Poznato je da nicanje zubića može biti jedna od najstresnijih faza roditeljstva. Njihovo izbijanje najčešće počinje od trećeg i završava se oko petanestog meseca. Do kraja treće godine dete ima 20 mlečnih zubića, a oko šeste godine dolazi do zamene mlečnih stalnim zubima.
Simptomi koji se javljaju pri nicanju su: pojačano lučenje pljuvačke, stavljanje rukica u usta, odbijanje čvrste hrane, otok desni, razdražljivost, uznemirenost, buđenje u toku noći, dijareja i ponekad blago povišena temperatura (ne preko 38 stepeni). Desni mogu biti crvene, otečene i bolne na dodir. Tegobe mogu da potraju nekoliko dana pre nego što izbije zub.
Roditelji najčešće u toj fazi koriste gelove ili rashlađene glodalice, a često usled jakih bolova i temperature pribegavaju i davanju sirupa Paracetamol ili Brufen. Međutim, malo ljudi je upoznato koliko refleksologija može da pomogne u ovakvim situacijama.
Kineska masaža zone se pre svega zasniva na pritiskanju određenih tačaka uglavnom na stopalu ili dlanu, kako bi ublažila bol i tegobe usled nekih zdravstvenih problema. Pošto ova metoda nije agresivna, može se primenjivati i na decu. Uzmite malu ručicu, i sa spoljne strane krenite da masirate svaki prstić u jednom smeru. Na ovaj način možete umanjite tegobe kod nicanja zubića, ali i prehlade.
Pogledajte kako da pravilno izvedete masažu:
(Yumama)
Zašto trudnicama trnu ruke, prsti, noge, leđa? Uglavnom je uzrok bezazlen, a evo kada ipak morate kod lekara
Jedna navika trudnica krivac je za gojaznost kod dece: Znamo da je loša, ali nikad je ne biste povezali sa tim
9 poruka za mame koje čekaju drugo dete: Prvenac može da postane zahtevan, ali jedna stvar će vas oduševiti
Trudnica je osetila čudan simptom i obratila se ChatGPT-u: Jedno pitanje je spaslo život njoj i bebi
Koje nedelje trudnoće su "najkritičnije": U ovim periodima je najveći rizik od komplikacija