Švedski naučnici pažljivo su posmatrali 28 beba ne bi li uočili kroz kakve sve promene mališani prolaze na samom početku svog života.

Ovo istraživanje, ćiji su rezultati objavljeni 2011. godine u magazinu "Acta Pediatrica" pokazalo je kako se novorođenčad ponašaju instinktivno, kada su prepušteni prvim slobodnim pokretima svog tela i prvom kontaktu s majkom.

Rođenje: Beba plače glasno, budeći na taj način svoja pluća.

2. minut: Beba se primiruje, odmara - ukoliko je moguće na majčinim grudima.

2,5. minut: Bebe otvaraju oči prvi put i postepeno počinju da pomeraju glave i usne.

8. minut: Mališani postaju aktivniji - drže oči otvorene dugo. Posmatraju majčine oči i grudi, pokazuju da su gladni plačem i usmeravaju šake ka usnama.

18. minut: Dete se ponovo odmara nakon ovih pokreta.

36. minut: Bebe počinju da upotrebljavaju svoje čulo mirisa, još uvek se zanimaju za majčine grudi.

62. minut: Vreme je za prvi podoj! Mališani piju kolostrum - prvo majčino mleko, koje sadrži brojne hranljive materije i molekule koji jačaju imunitet. Ovo rano sisanje stimuliše proizvodnju mleka i pomaže materici da se što pre vrati u pređašnje stanje.

70. minut: Bebe tonu u san i dobijaju zaslužen odmor.

Ovo istraživanje izvršeno je na malom uzorku dece, i to u Švedskoj, gde bebe po rođenju imaju priliku da odmore na majčinim grudima i da uživaju u njenom prvom mleku, a to nije privilegija novorođenčadi u celom svetu. Ipak, ovi rezultati smatraju se poudanim pokazateljem instinktivnog ponašanja najmlađih. Autori istraživanja ističu da vreme varira od bebe do bebe, a navedeni minuti istaknuti su kao prosečne vrednosti.