Tokom prve dve nedelje života, neka novorođenčad spavaju preko 14 časova tokom dana, dok druga imaju znatno kraće periode sna. Često je ritam spavanja odraz ličnosti deteta.
Već od trećeg meseca života, mnoga deca imaju dug i neprekidan san. Da bi se ovaj ritam uspostavio, potrebno je da sisanje u toku noći, odnosno noćni obroci budu obavljeni u što tišoj atmosferi, sa prigušenim svetlom. Veoma je važno da se rano ustali "navika" koja podrazumeva kupanje uveče, potom presvlačenje u odeću za spavanje, hranjenje, malo igranja i maženja, a zatim stavljanje deteta u krevetac da spava. Ukoliko se ova "procedura" dosledno sprovodi i dete se navikne na nju, bićete kasnije pošteđeni brojnih problema.
1.Koliko je važno uspavljivanje
Maloj deci je za to ponekad potrebno više vremena - npr. uz pomoć ljuljanja, tihog pevušenja... Međutim, nemojte da bebu uspavljujete u naručju, jer se može desiti da kasnije uopšte neće hteti da spava u krevecu. Što je dete veće, period uspavljivanja treba da bude sve kraći. Nemojte dozvoliti da dete diktira navike koje se tiču uspavljivanja.
Uvek stavite pored mališana neki njemu drag predmet, npr. igračku kojom se igrao tokom dana. Preporuka je da se u dečjoj sobi ostavi slabo svetlo ili da vrata budu odškrinuta. Ukoliko beba spava sa vama u sobi, samo od vas zavisi kada ćete da je premestite u njenu sobu (naravno, ako za to imate odgovarajući prostor). Najbolje je da to uradite pre nego što napuni šest meseci. Posle ovog perioda, mališani se navikavaju na ljude i predmete, pa burno protestuju ukoliko se ostavljaju sami tokom noći.
2. Ako spavate zajedno
Smatra se da oko 15 odsto beba spava sa svojim roditeljima tokom prvih nekoliko nedelja ili meseci. To je velika prednost za majke koje doje, jer ne moraju da ustaju iz kreveta da bi nahranile novorođenče. Ili, ako ono spava u krevecu pored roditeljskog kreveta, partner može da pomogne tako što će da ga prinese majci na podoj.
Mnogi roditelji se plaše da će kasnije teško »izbaciti« bebu iz zajedničkog kreveta. Međutim, roditeljski strah je uglavnom bezrazložan. Kao što dete učite drugim oblicima samostalnosti (učenje da koristi nošu ili da jede kašikom), možete ga naučiti i da se oseća bezbedno i sigurno kada je samo u krevetu - ali onda kada je za to spremno.
Inače, još se vode rasprave o tome da li se na izvestan način rizikuje ako beba spava u krevetu sa roditeljima. Preporuka Fondacije za proučavanje smrtnosti dece - FSID je da je ipak najbolje da bebe budu u svom krevecu, pored roditeljskog kreveta (ali ne u njemu). Rizik za bebu je veći ako ste vi ili vaš partner pušači, ako pijete alkohol ili uzimate lekove za uspavljivanje, ili ako ste previše umorni.
3. Možda joj nešto smeta
Ako vaša beba noću mnogo plače i neće da se smiri, proverite da li za njenu uznemirenost ima fizičkih razloga. Sledeći spisak može da vam pomogne kako biste bili sigurni da nešto niste izostavili:
- Da li je odgovarajuće obučena?
Da bi im bilo udobno, bebama ispod tri meseca je potreban jedan sloj odeće više nego odraslima. Međutim, izbegavajte da odojče u kući oblačite isto kao kada ga izvodite napolje. I nemojte da temperaturu vaše bebe određujete po njenim ručicama i nožicama - one su prirodno hladnije od ostatka njenog tela.
- Da li je previše svetlo ili previše mračno?
Prejako svetlo može da smeta bebi. Ali, sa druge strane, bebe ne vole ni potpuni mrak. Rešenje je ili prigušeno svetlo ili odškrinuta vrata bebine sobe.
- Da li osip od pelena pravi probleme?
Pelene za jednokratnu upotrebu dobro upijaju, ali to nije razlog da se retko menjaju. Pamučne pelene su, takođe, dobre, ali bebu ne treba ostavljati da duže vreme bude mokra.
- Da li je beba gladna?
Veoma brzo ćete početi da prepoznajete »plač gladi« vašeg čeda. Sasvim male bebe imaju potrebu za čestim obrocima, naročito ako ih dojite. Majčino mleko je savršena hrana, koja se brzo vari, ali novorođenče ubrzo ponovo ogladni. Međutim, broj obroka nije razlog za brigu. Beba koja sisa se sigurno neće prejesti.
- Da li se beba oseća smireno?
Većina odojčadi se lako uspava na rukama, mnogo lakše nego u krevecu. To je zbog toga što bebe uživaju u toploti vašeg tela i milovanju. Ukoliko se hrane na flašicu, može da pomogne lutka ili cucla, mada to nije adekvatna zamena za ljudski dodir.
4. Ako se često budi noću
- Novorođenčad se budi noću da bi ponovo jela. Njihov želudac je mali i obično ne mogu odjednom da uzmu dovoljno hrane koja bi ih držala sitim cele noći.
- Bebe obično ne plaču kada se probude a nisu gladne, mada to nije slučaj sa svima. Ako beba spava sa vama u krevetu, ili je njen krevetac pored vašeg, primetićete da mirno leži budna, samo razgleda i oseća se ugodno u vašem prisustvu.
- Oko šestog meseca, većina dece prespava veći deo noći. Međutim, izbijanje zuba, promena vremena ili drugi sitniji problemi mogu da dovedu do češćeg buđenja.
- Ukoliko se beba u uzrastu od šest meseci odmah po buđenju nahrani, ona može ponovo da uspostavi ritam noćnih obroka koje je prekinula. Pokušajte stoga da umesto mlekom, problem rešite sa malo maženja. Ukoliko dete počne često da se budi tokom noći, potrudite se da utvrdite šta je pravi razlog toga.
5. Koje je najgore doba dana?
Bebe koje se uglavnom bude noću, brzo će se "vratiti" na spavanje posle obroka. Danju najčešće spavaju malo, najduže ujutru. Uveče će mnogi roditelji da primete kako su im bebe plačljive i da nemaju mira. Sledi uspavljivanje, milovanje, ljuljanje, igranje, kupanje (i bilo šta što može da učini da beba prestane da plače). Ovo je sve prilično jako teško u doba dana kada su i sami roditelji umorni, a poslednje za šta su raspoloženi je šetnja po kući i ljuljanje bebe. To može da bude i najgore vreme za probleme kao što su grčevi, na primer. Blaga masaža i trljanje leđa bebice ponekad mogu da pomognu.
6. Ako ne voli da spava preko dana
Neke bebe jednostavno ne osećaju potrebu da spavaju preko dana. Međutim, pokušajte da »nadmudrite« vašu bebu ljuljuškanjem ili vožnjom u kolicima... Ali, to neće uvek imati uspeha.
Stvorite mirnu, toplu atmosferu, pustite tihu muziku koja opušta. Muzikolozi preporučuju klasičnu muziku - koja odmara, i za koju se smatra da pomaže intelektualni razvoj mališana. Istraživanja su pokazala da klasična muzika može da smiri novorođenče, čak i da smanji stres kod prerano rođenih beba.
7. Kako da vi izdržite
Za bebe je rođenje, ali i nova sredina, obično veliki šok. Roditelji treba da budu na to pripremljeni, iako će za većinu njih bebino ponašanje da bude prilično zamorno. To će, naravno, da utiče i na česte promene raspoloženja i osećaj nesposobnosti da se izbore sa takvim situacijama. Evo kratkih saveta:
- Nemojte da se nervirate zbog svake sitnice.
- Pokušajte da što manje spremate i kuvate u tom periodu.
- Ne budite ozlojeđeni ako vaš partner možda prespava noćna buđenja i obroke, naročito ako dojite.
- Zbog stalne iscrpljenosti, verovatno ćete imati potrebu da u krevet idete ranije nego obično. Najbolje je da pokušate, ako je to moguće, da pratite bebin ritam spavanja i odmarate se kada i ona utone u slatke snove.
Zašto je važna rutina
Prema prvom gledištu - rutina je dobra i za bebe i za roditelje, a drugo više naginje roditeljstvu - koje sledi potrebe bebe.
Mnogi stručnjaci smatraju da je rutina spavanja poželjna i ostvariva. Ako se beba uspavljuje na vašim rukama sa šest nedelja starosti - to je u redu. Ali bi nadalje trebalo da je odvikavate od toga, jer će to biti mnogo teže sa njenih šest meseci. Mnogi roditelji "podstiču" svoju bebu da se sama uspavljuje, ali je to mnogo lakše reći nego učiniti.
Bebina spavaća soba
Da biste stvorili najbolje uslove za spavanje, evo nekoliko osnovnih pravila koje bi trebalo da ispoštujete:
- Obezbedite odgovarajuću temperaturu sobe.
- Pokrijte bebu lakim, slojevitim prekrivačima, koji po potrebi mogu da se sklone. Nemojte da je ušuškavate, niti da koristite jastuk ili jorgan ako je beba suviše mala.
- Najvažnije pravilo u prostoru gde beba spava, a ako je moguće i u celom stanu, bilo bi da se ne puši!
- Bebe su sklone reakcijama na grinje iz prašine. Zato redovno perite posteljinu, zavese i mekane igračke. Izbegavajte tepihe u spavaćoj sobi - oni su leglo ovih napasnika.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna