Konsultant za dojenje, Anđela Kartvrajt, deli nekoliko korisnih saveta kako biste bili sigurni da se i vi i beba osećate udobno, rashlađeno dok dojite čak i po nemilosrdnom letnjem suncu.

1. Ne opterećujte se količinom mleka (imate dovoljno)

Vaše, tj majčino mleko je savršeno dizajnirano da vašoj bebi pruži sve što joj je potrebno i čak je dovoljno “pametno” da se prilagodi tokom leta. “Kada vam postane vruće, više krvi cirkuliše u vašim grudima“, kaže Anđela.„ Mlečne žlezde u vašim dojkama deluju pomalo kao znojne žlezde i ova dodatna krv dovodi do toga da proizvodite više mleka sa većim sadržajem vode.“

To znači da nećete morati da dajete bebi nikakvu dodatnu vodu. “Ako je vaša beba mlađa od šest meseci, davanje dodatne vode zapravo može da prekine ravnotežu soli u telu, dok je vaše majčino mleko savršeno izbalansirano da odgovara uzrastu i fazi razvoja bebe i daće joj sve što treba“, dodaje Anđela.

Primetićete da će vaša beba verovatno želeti da se hrani češće, u kraćim periodima kako bi ugasile žeđ, pa se pobrinite da hranite na zahtev, a ne da se pridržavate rutine.

2. Pobrinite se da ostanete hidrirani

Pored toga što razmišljate o tome šta vaša beba pije, morate i sebi da posvetite jednaku pažnju na vrućini. „Ostavite flaše sa vodom svuda po kući, kako biste mogli da pijete kad god zatreba“, kaže Anđela. „Ako je topao dan, verovatno ćete osetiti veliku žeđ jer će vaša beba uzimati više vode od vas.“

Steknite naviku da pijete svaki put kada hranite bebu i pokušajte da popijete dodatni litar vode dnevno dok dojite (tri litra umesto uobičajena dva).

Ako ste zabrinuti da ćete zaboraviti da redovno pijete, postavite alarme podsetnike na svom telefonu. „Nove mame su često previše zauzete da bi pile ili mogu da posegnu za pićem poput kafe, koja dehidrira“, kaže Anđela. „Zaista je važno da ostanete hidrirane za svoje dobro, kao i za zalihe mleka.“

 Savet: Ako se borite sa količinom popijene vode, pokušajte da ohladite komadiće lubenice, koja je 92 odsto vode i povećaće vaš unos tečnosti. Lubenica je takođe dobar izvor elektrolita kao što su kalijum i vitamini A, B6 i C, a takođe će vam pomoći da se rashladite.

3. Pravite česte pauze tokom putovanja autom

Letnji dani i letovanje, godišnji odmor, podrazumevaju više dugih putovanja automobilom nego inače. „Vaša beba može da spava duže nego obično zbog kretanja automobila, što znači da se možda neće buditi za hranjenje onoliko često koliko bi kod kuće“, kaže Anđela.

“Takođe imajte na umu da klima-uređaj u mnogim automobilima ne dopire do zadnjeg dela, tako da, iako je vama prilično hladno napred, vašoj bebi može biti vruće pozadi. Ako idete na dugo putovanje kolima po vrelom danu, pravite češće pauze i probudite bebu da jede.Pazite da ne idete duže od dva sata bez pauze.”

4. Proverite pelenu

Uverite se da vaša beba dobija dovoljno mleka tako što ćete da pazite na broj mokrih pelena. Trebalo bi da bude najmanje pet mokrih pelena u 24 sata. „Dojene bebe takođe treba da imaju prilično tečnu stolicu, posebno ako beba ne jede čvrstu hranu“, kaže Anđela.

Pazite na bilo kakve znake dehidracije kao što su tamno obojeni urin ili tvrda stolica, često dojenje će preokrenuti efekte blage dehidracije. Međutim, ako vaša beba odbija da se hrani ili se čini da nije dobro, potražite savet lekara.

5. Pokušajte sa ležećim dojenjem

Ležanje dok dojite pomoći će vam da se osećate rashlađenije nego da držite bebu preko tela i to je odlična prilika da se opustite tokom toplog, napornog dana. Možete da koristite i jastuke za dojenje, koji ćete postaviti oko sebe ili u krilo i udobno položiti bebu na jastuk, tako da se međusobno ne grejete.

6. Pamučna pelena

„Izbegavajte da vam bude vruće i lepljivo tokom dojenja, tako što ćete staviti pamučnu tetra pelenu ili mali peškir između sebe i bebe tokom hranjenja, tako da su jedini delovi kože koji se dodiruju vaša dojka i bebino lice“, predlaže Anđela.

7. Zamrznite flašu vode

Zamrznite bocu vode i stavite je u torbu za presvlačenje pored nekoliko tetra pelena. Ovo će vam dati praktičnu zalihu hladnih pelena koji će vas oboje rashladiti tokom hranjenja. Osim toga, imaćete ohlađeno piće pri ruci kada ožednite.

8. Pokušajte da uhvatite dete ispod ruke

Pokušajte da dojite u položaju kada vam je dete ispod pazuha jer to provodi manje telesne toplote od tradicionalnog držanja u naručju. Držite svoju bebu tako što ćete staviti ruku ispod bebine glave i ramena i pustiti da njene noge idu iza vas.

9. Spakujte tanku maramu

Ako je prevruće za nošenje više slojeva odeće, možda ćete se osećati malo izloženije nego obično kada dojite u javnosti. Stavite laganu tanku maramu u torbu tako da možete da je prebacite preko ramena kada dojite ako želite više privatnosti. Izaberite hladnu prozračnu tkaninu kao što je pamuk ili lan, koja će omogućiti da toplota se ne zadržava i upija znoj.

 BONUS VIDEO

Trik da beba na plače u kolima TikTok/pumpedupmama1