Buduće majke nedovoljno ozbiljno shvataju posledice konzumacije alkohola, od kojih je najpogubniji fetalni alkoholni sindrom. Jer, na pojedina alkoholna pića se u nekim sredinama gleda kao na "dodatak" jelima, pa ih smatraju prehrambenim proizvodima. Bilo koja količina alkoholnih pića, u bilo koje doba trudnoće, štetna je za plod. Mišljenje uvreženo u narodu da je pivo dobro za mleko, ili crno vino za anemične trudnice, pogrešno je.
Ni kap alkohola!
Prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije, u trudnoći ne smeju da se piju alkoholna pića (odnosi se na sve vrste), čak ni u najmanjim količinama. Ne postoji razdoblje tokom graviditeta kada je bezbedno da se konzumiraju. Stoga ni pola čaše piva nakon ručka ne dolazi u obzir, na šta mnogi nagovaraju trudnice, sa željom da im ugode.
Potvrda lošeg uticaja
Još od antičkih vremena, znalo se da je alkohol štetan u trudnoći, zbog čega se nastojalo da se buduće majke spreče u njegovom konzumiranju. Zakoni stare Kartagine, mudrosti jevrejskog Talmuda, kao i preporuke Platona i Aristotela, na različite načine su dovodili alkoholizam u vezu sa lošim ishodom trudnoće, ali i po zdravlje bebe. Stotinama godina kasnije, u Engleskoj je 1899. objavljen prvi naučni rad o istraživanju uticaja alkohola na zdravlje dece, i njegovom pogubnom delovanju.
Teški poremećaji
Posledice konzumiranja alkohola može da bude pobačaj, mrtvorođenje, prevremeni porođaj i postporođajne komplikacije kod novorođenčeta. Međutim, postoje i razna oštećenja koja su vidljiva na bebi, a koja spadaju u fetalni alkoholni spektar - FASD. U pitanju je zajednički naziv za sve poremećaje koji se javljaju kod dece izložene alkoholu tokom trudnoće, a fetalni alkoholni sindrom - FAS je najteži od njih. Deca sa fetalnim alkoholnim sindromom imaju usporen telesni rast, promenjene crte lica, anomalije unutrašnjih organa, promene u građi mozga i psihičkom razvoju, a mogu i da pokazuju znakove mentalne retardacije, kao i poremećaje u ponašanju.
Posledice sa odloženim dejstvom
Simptomi sindroma ne moraju da budu vidljivi odmah nakon rođenja, već mogu da se pokažu i tokom odrastanja.
Snežana Damnjanović Mitić
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.