Kako izgleda soor kod beba?

Soor je gljivična infekcija usne duplje, koja se često javlja kod beba i odojčadi, na sluzokoži usta i jezika. Manifestuje se u vidu okruglih, beličastih naslaga, koje imaju izgled zgrušanog mleka (otuda i ime mlečac). Ispod ovih naslaga su bolne ranice. Deca otežano jedu, ponekad odbijaju hranu, ili jedu manje. Ako se infekcija u ustima proširi na ždrelo, može da usledi gađenje i povraćanje.

Zbog čega nastaju beličaste naslage?

Infekcija može da nastane: prilikom izlaska bebe kroz porođajni kanal, za vreme hranjenja i pojenja nedovoljno čistim priborom za jelo, kao i stavljanjem prljavih ručica i raznih prljavih predmeta ili igračaka u usta. Neretko se dešava da se soor pojavi kod dece koja su bila bolesna, pa im je opao imunitet, a naročito kod mališana koji su uzimali antibiotike. Inače, propratna pojava ove infekcije može da bude i pelenski osip.

Kako se leči soor?

Ako je soor nastao kao posledica vaginalne infekcije majke, onda je neophodno lečiti i mamu i bebu. Terapija je skidanje soora pola sata do sat pre hranjenja, i to rastvorom sode bikarbone (kašičica sode bikarbone na 100 grama prokuvane i ohlađene vode). Prst se obavije gazom, potopi u rastvor sode bikarbone, a potom se pažljivo skidaju naslage sa sluzokože usta. Pritom se bele skrame lako skidaju, mada ponekad krvare. U svakom slučaju, veoma je važno istovremeno brisanje dojki pre svakog podoja pomenutim rastvorom. Kod upornih infekcija, koriste se antigljivične kapi i gelovi. Lek se, inače, nanosi posle svakog podoja. Nakon što se bradavice očiste od mleka, namažu se lekom i puste da se osuše na vazduhu. Bebi treba namazati usta i jezik ili staviti lek na cuclu i dati je bebi.

Sterilišite bebine igračke i cucle. Perite bebi ruke ako sisa prstiće. Nosite samo pamučne grudnjake i često ih menjajte, a jastučiće za grudnjake promenite čim se nakvase. Za pranje bradavica, koje ne treba da bude često, koristite samo vodu, nikako sapun ili tuš gel. Što se tiče nege bradavica, ne stavljajte bilo kakvo ulje, kremu ili mast na njih i ne prskajte ih dezodoransom. Neka se suše na vazduhu. Ako, ipak, dođe do pojave soora, važno je lečiti i majku i odojče, kako bi se sprečilo prenošenje infekcije u krug.

Anđelka Kotević, viša medicinska sestra, šef službe "Halobeba" u Gradskom zavodu za javno zdravlje