Samo žene kojima mesecima ili čak godinama ne polazi za rukom da ostvare svoju najveću želju i zatrudne, znaju kakav je to osećaj. Čini se da ništa ne može da ublaži taj osećaj tuge, ponekad čak i osećaja krivice koji muče ove žene, zbog čega im je dula i psihopedagog Patrisija Erera napisala pismo nazvano "San o bebi".
"Draga ženo,
Znam da već neko vreme sanjaš o bebi. Uverena si da je došao tvoj trenutak. Znam koliko si tužna kada, mesec za mesecom, menstruacija razbija tvoje snove u komade.
Znam da ne možeš da spavaš razmišljajući o imenima, zamišljajući smeh i igre kojih ćete se igrati. Znam da ima trenutaka kada kriviš sebešto si čekala, što nisi počela da pokušavaš ranije, što si karijeru postavila kao prioritet, što si slušala druge kako ti govore da ste još mladi i da imate vremena. Ili možda imate sreće da imate ljude koji vas podržavaju bez osude, bez saveta koje niste tražili ili praznih reči utehe koje vam dodatno produbljuju muku.
Znam da ti se kroz glavu neprestano motaju najgori scenariji poput vrteške noćnih mora: skupi tretmani, gomila lekarskih pregleda i niz uputstava... Napadaju te noću i sprečavaju te da se naspavaš. Na kraju se prevrćeš po krevetu, gledajući kako sat otkuca.
Znam da nedostaješ samoj sebi, da se osećaš kao da više nisi zabavna i društvena osoba kao što si bila, da ti iznova javlja ista misao i da ne možeš da misliš ni na šta drugo osim na bebu. Trudnice na ulici te podsećaju na sve ovo, a čini ti se kao da ih je sa svakim korakom sve više. (...) Tvoj život se sada vrti oko ove čežnje.
Verovatno se pitaš da li je to hir, društveni pritisak ili istinska želja? Sada počinješ da sumnjaš u sebe i svoja osećanja.
Anksioznost otvara vrata stresu. Stres postaje hroničan jer ciklus nade i očajanja traje mesecima. A kao što verovatno već znaš, hormoni koji se kao rezultat toga oslobađaju u tvom telu, nimalo ne pomažu u želji za trudnoćom. Krivica se vraća da te poseti i postaješ zarobljena u začaranom krugu kao u paukovoj mreži", napisala je ona za guiainfantil.com.
"Tu je i tvoj partner, koji te u najboljem slučaju prati, ali koji kao da te ne razume; ponekad čini da se osećaš kao da preteruješ što toliko tuguješ ili još gore, da se osećaš nezahvalno jer ne ceniš ’sve što imate’".
Erera se dotakla i toga da intimni odnosi za parove koji dugo pokušavaju da začnu bebu neretko postaju nešto poput obaveze, da se iskra strasti među njima gasi, a odnosi postaju isključivo način na koji treba da se "dođe" do bebe.
"Znam da ćete možda početi da se udaljavate zbog toga i takođe znam da bi to bila greška. Put kojim hodate ima početak, ali je nemoguće znati kada će se završiti, i to zahteva snagu oboje. Važno je da idete zajedno, funkcionišući kao par koji ide ruku pod ruku, koji se razume, koji uči jedno od drugog, koji podržava jedno drugo, ali iznad svega, koji komunicira. Pričati o onome što vam se dešava je ljubav. Ne osuđivati drugog je ljubav. Reći 'Nisam raspoložen/a za to danas' je ljubav. To ne uništava vašu želju, već pokazuje da vodite računa o tome ko ste i šta imate kao par. To je ljubav i to je poštovanje".
Ona je podsetila i da ukoliko parovi aktivno pokušavaju da začnu 12 meseci, bezuspešno, trebalo bi da posete stručnjaka kako bi se utvrdio razlog, dok je kod starijih od 35 godina savet da se ne čeka duže od šest meseci.
"Poseta stručnjaku može da vam uštedi mnogo ’kilometara’ na ovom putu. Tačan uzrok je neophodan za donošenje boljih odluka. Takođe, znaš da vreme nije vaš saveznik u ovom slučaju.
A u međuvremenu, sredi frizuru, obuci svoju najbolju haljinu i zajedno napravite romantičnu večeru koju ste odlagali nedeljama.Sprijatelji se sa svojim telom – ono nije ’pokvareno’ niti ti je neprijatelj, samo treba da ga razumeš i voliš takvo kakvo jeste. Ključna reč je prihvatanje – raspršuje oblake besa i krivice i omogućava da konačno vidite tračak duge na olujnom nebu. Nije ono o čemu si sanjala, ali šta je tu je. Sigurna sam da možeš da se nosiš sa tim", poručila je ona na kraju pisma, šaljući ženama veliki zagrljaj.
BONUS VIDEO: