Šta treba da kažete svom šefu i kolegama na poslu kada započinjete proces vantelesne oplodnje? Koliko vesti želite da podelite? Kakva je politika vašeg poslodavca u pogledu zakazivanja lekarskih pregleda u toku radnog vremena? Mnogo je pitanja i za svakog je drugačije ali evo kako da se snađete u ovom burnom periodu.
Kako da zakazujem termine?
Vaš reproduktivni lekarski tim u centru za plodnost treba da vam pomognu da napravite raspored poseta, uključujući i koliko vremena će svaka poseta trajati. Kreiranje ovog rasporeda je prvi korak u balansiranju VTO tretmana i vašeg svakodnevnog rada na poslu. Uverite se da znate koje su mogućnosti i zatražite raspored koji može da se prilagodi vašim potrebama.
Šta je sa mojim rasporedom rada?
Na poslu ćete možda imati sreće da kreirate sopstveni raspored i izbegavate da otkrivate bilo kakve informacije osim ako to ne odlučite. Međutim, za većinu žena koje nisu u toj poziciji, najbolje je da saznate politiku vaše firme o odsustvima zbog lekarskih pregleda kako biste znali gde ste. Takođe, odredite koji su kolege pogođene ako morate da budete odsutni nekoliko sati određenim danima. Hoće li neko preuzeti vaš deo posla ili ćete moći sami da ga nadoknadite?
Uzmite u obzir ove faktore i napravite plan kako će vaš posao biti obavljen.
Kome da kažem i šta da kažem?
Nekima je prijatno da dele lične podatke sa ljudima na poslu, dok većina bi radije zadržala uspone i padove lečenja plodnosti u uskom krugu prijatelja i porodice. U zavisnosti od vaših preferencija, odlučite šta vam je prijatno da podelite sa svojim šefom ili kolegama.
Jedno pitanje koje treba da razmotrite je kako biste se osećali kada bi vas ljudi pitali kako napredujete. Odgovor na ova pitanja od čak i dobronamernih kolega može da vam poveća stres i pritisak. Na kraju, samo vi i vaš partner možete da odlučite šta želite da komunicirate.
Ako odlučite da kažete svom šefu, unapred planirajte šta ćete reći. Ako više volite da vaše težnje da dobijete bebu ostanu privatne, razmislite o tome da kažete da imate niz medicinskih tretmana zakazanih u narednih nekoliko nedelja i da ćete možda zakasniti na posao, morati ranije da odete ili imate zakazane termine u vreme pauze. Obavezno obavestite svog poslodavca da je lečenje ozbiljno, ali da vaše stanje nije opasno po život.
Šta je sa mojom karijerom?
Razgovor o vašem tretmanu vantelesne oplodnje može dovesti do toga da vaš šef pretpostavi da ćete uskoro biti na porodiljskom odsustvu i da nećete moći da preuzmete dugoročne projekte ili budete još dugo na raspolaganju. Ako želite da nastavite sa preuzimanjem odgovornosti, obavezno objasnite svom poslodavcu nesigurnost i dugoročnost tretmana vantelesne oplodnje i da vremenski okvir može da traje od par meseci do nekoliko godina.
Kako da dobijem podršku?
Fizičke i emocionalne posledice VTO su povećani neželjeni efekti hormona koji se koriste u lečenju. Tokom ovog perioda, ne oklevajte da se oslonite na supružnika, porodicu ili prijatelje. Takođe možete pronaći grupe za podršku u svom centru za plodnost ili na mrežama, koje su siguran prostor za razgovor sa drugima sa sličnim iskustvima.
Kada balansirate posao i tretmane vantelesne oplodnje, važno je da izdvojite vreme za brigu o sebi. Sve što čini da se osećate odmorno i opušteno može pomoći, bilo da su to lagane vežbe, čitanje dobre knjige, izlazak na ručak ili meditacije. Put do roditeljstva može biti stresan, pa je važno da nastavite da brinete o sebi.
BONUS VIDEO