Ako planirate da zatrudnite, dobrodošli na jedno divno, nepredvidivo i uzbudljivo putovanje. Ovo nije jednostavna odluka, već jedan od najvažnijih izbora u životu. pred vama je period uzbuđenja, iščekivanja i radosti, ali i odgovornosti i priprema.

Evo kojih 5 stvari treba da uradite kada odlučite da želite bebu:

1. Zakažite konsultacije pre začeća sa ginekologom
Prvi i najvažniji korak koji treba da preduzmete kada odlučite da imate bebu je konsultacija sa ginekologom. Ova konsultacija pre začeća je od suštinskog značaja za utvrđivanje vašeg opšteg zdravlja i diskusije o svim aspektima trudnoće i planiranja porodice. Evo šta treba uzeti u obzir tokom ove konsultacije:

  • Vaše opšte zdravlje. Lekar će proveriti da li ste u dobrom zdravstvenom stanju za trudnoću. Ovo može uključivati testove krvi, testove za polno prenosive bolesti i opštu procenu vašeg zdravlja.
    Istorija bolesti. Razgovarajte sa lekarom o svim prošlim ili trenutnim zdravstvenim stanjima koja imate, kao što su dijabetes, visok krvni pritisak ili alergije. Važno je identifikovati sve faktore koji mogu uticati na trudnoću i zajedno pronaći odgovarajuća rešenja ili tretmane
  • Lekovi i suplementi. Ako uzimate lekove ili suplemente, vaš lekar će pregledati ove tretmane kako bi se uverio da su bezbedni tokom trudnoće. Nekim lekovima će možda biti potrebna prilagođavanja ili zamene da bi se zaštitilo zdravlje nerođenog deteta.
  • Vakcine. Uverite se da su sve vaše vakcinacije ažurne. Vaš lekar može preporučiti dodatne vakcine da zaštiti vas i vašu bebu tokom trudnoće.
  • Ishrana i način života. Vaš lekar će vas posavetovati o ishrani, vežbanju i drugim faktorima načina života koji mogu uticati na vašu trudnoću. Važno je imati uravnoteženu ishranu i izbegavati alkohol, droge i duvan.
  • Planiranje trudnoće. Ako imate pitanja ili zabrinutosti u vezi sa začećem, vaš lekar vam može pružiti informacije i savete o najboljem vremenu za pokušaj začeća. On će takođe razgovarati o upotrebi kontracepcije pre nego što odlučite da zatrudnite.
  • Prenatalni suplementi. Lekar može da preporuči prenatalne suplemente, koji sadrže neophodne vitamine i minerale za zdrav razvoj deteta u prvim nedeljama trudnoće. Treba ih uzimati pre začeća i tokom trudnoće.

2. Usvojite zdrav način života
Nakon što ste obavili konsultacije pre začeća i dobili savet lekara, neophodno je da usvojite zdrav način života, prenosi portal clicksanatate.ro. Ovo uključuje:

  • Hrana. Uravnotežena i zdrava ishrana je neophodna za zdravu trudnoću. Jedite raznovrsnu hranu, uključujući voće, povrće, proteine, integralne žitarice i mlečne proizvode sa niskim sadržajem masti. Izbegavajte prerađenu hranu i hranu sa visokim sadržajem šećera ili zasićenih masti.
  • Fizičke vežbe. Održavanje redovne rutine vežbanja može pomoći u održavanju telesne težine u zdravim granicama i pripremiti telo za trudnoću i porođaj. Konsultujte se sa svojim lekarom da biste utvrdili koje vrste vežbi su prikladne za vas.
  • Odustajanje od nezdravih navika. Ako pušite ili koristite alkohol ili drogu, vreme je da se odreknete ovih navika. Ove supstance mogu negativno uticati na vaše zdravlje i zdravlje vaše bebe u razvoju. Ako imate problema da prekinete ove navike, razgovarajte sa lekarom ili specijalistom za zavisnosti za podršku i smernice.
  • Održavanje zdrave težine. Težina pre trudnoće može imati značajan uticaj na vaše zdravlje i razvoj bebe. U zavisnosti od preporuka lekara, možda će vam se savetovati da izgubite višak kilograma ili da pokušate da dobijete na težini pre začeća.
  • Upravljanje stresom. Stres može negativno uticati na plodnost i opšte zdravlje. Pokušajte da pronađete načine za upravljanje stresom, kao što su šetnja kroz prirodu, redovan san, opuštaje uz sadržaj koji vam prija, boravak sa bliskim ljudima.

3. Uzmite u obzir genetske i nasledne faktore
Još jedan važan aspekt u planiranju trudnoće je procena genetskih i naslednih faktora u vašoj porodici i partneru. Neka genetska ili nasledna stanja mogu uticati na zdravlje bebe i mogu zahtevati posebnu pažnju tokom trudnoće.

Evo šta treba da uradite:

  • Razgovarajte sa svojim lekarom o vašoj porodičnoj istoriji. Obavestite svog doktora o svim genetskim ili naslednim stanjima u vašoj ili porodici vašeg partnera. To može uključivati genetske bolesti, hromozomske poremećaje ili druge zdravstvene probleme koji se mogu preneti na dete.
  • Genetski testovi. U zavisnosti od vaše porodične istorije i preporuka lekara, može biti potrebno genetsko testiranje da bi se identifikovali potencijalni rizici za vaše dete. Ovi testovi mogu uključivati prenatalni skrining ili genetsko testiranje pre začeća.
  • Genetsko savetovanje. Za neke parove može biti od pomoći imati sesije genetskog savetovanja kako bi bolje razumeli rizike i opcije koje su dostupne za genetska stanja. Genetski savetnik može vam pomoći da donesete informisane odluke o planiranju porodice.

Postati roditeljse smatra jednom od najvećih životnih avantura. Vredi se pravilno pripremiti za to!

(Yumama/T.A.S.)

BONUS VIDEO:

SRBIJA CVETA SA NOVOROĐENIM BEBAMA! Iz Republičkog zavoda za statistiku obelodanili: U Beogradu je najmanji rast, A OVDE NAJVEĆI Kurir televizija

3 STVARI KOJE TREBA DA URADITE AKO ŽELITE DA DOBIJETE BEBU: Pripremite se dobro za trudnoću - evo šta treba da pitate lekara