Mnoge žene pogotovu kako im godine prolaze, strahuju kakav je kvalitet njihovih jajnih ćelija, tj kako mogu da povećaju svoje šanse da zatrudne. Dr Dženifer Hiršfeld-Sitron objašnjava šta možete da uradite kako biste osigurali da vaša jajašca budu najbolja što mogu da biste spremne dočekale začeće.

1. Držite se dalje od cigareta

Pušenje trajno ubrzava gubitak jajnih ćelija u jajnicima. Hemikalije u cigaretama mutiraju DNK u ženskim jajnim ćelijama, čineći neka od jajašaca neprikladnim za začeće. Žene se rađaju sa svim jajima koje će ikada imati, a broj jajnih ćelija se smanjuje sa godinama, pa je najbolje da budu zdrava i bez nepotrebnih hemikalija.

2. Smanjite stres

Stres može da proizvede hormone kao što su kortizol i prolaktin koji ometaju ili zaustavljaju ovulaciju, što takođe ometa proizvodnju jajnih ćelija. Aktivnosti koje smanjuju stres, kao što su joga, meditacija, vežbanje ili topla kupka, pomoći će da se stres i frustracija drže pod kontrolom.

3. Hranite se zdravo

Zdrava hrana poboljšava opšte zdravlje, što uključuje kvalitet jajnih ćelija, da ostanu zdrava, kao i da poboljšaju ukupnu plodnost. Jedite puno lisnatog zeleniša, integralnih žitarica, nemasnog mesa, orašastih plodova, svežeg povrća i voća. Držite se dalje od trans masti, rafinisanih ugljenih hidrata, prerađene hrane ili previše mesa i prekomerne količine soli i šećera.

4. Trudite se da održavate zdravu težinu

Gojaznost je povezana sa smanjenom plodnosti i smanjenim kvalitetom jajnih ćelija usled promena mitohondrijalne funkcije i povećanog oksidativnog stresa. Prekomerna težina takođe može da promeni hormonsku ravnotežu, ometajući ovulaciju. Za začeće preporučuje se indeks telesne mase (BMI) između 18,5-24,9.

5. Pojačajte protok krvi

Dobrom zdravlju jajašaca pomaže dotok krvi bogat kiseonikom u jajnike. Protok krvi u telu može brzo da se smanji od dehidracije, pa pokušajte da popijete oko 2l vode svaki dan. Joga je zdrav i opuštajući način da se poboljša protok krvi, sa pozama kao što su poza lotosa, poza deteta, ležeći heroj i sedeći nagib napred koji se preporučuju.

6. Koristite suplemente

Nema potrebe da setrošite na vitaminima, ali postoje tri jeftine opcije koje mogu pomoći zdravlju jajnih ćelija: koenzim K10, melatonin i riblje ulje. CoK10 može da poboljša funkciju mitohondrija, kao i antioksidante, poboljšavajući kvalitet jajašaca; melatonin može da poveća antioksidanse, podstiče funkciju jajnika i pomaže zdrav san; i riblje ulje može da pomogne u proizvodnji jajnih ćelija većeg kvaliteta i pomoći reproduktivnu funkciju u poodmakloj starosti majke. O svim suplementima posavetujte se sa lekarom.

BONUS VIDEO

Šta pedijatrijska sestra ne dozvoljava svojoj deci TikTok/ josierosemueller