U osmoj nedelji trudnoće fetus gubi rep koji je do sada imao i postaje prava mala beba iako je veličine zrna pasulja. Evo šta se sve razvija kod bebe, ali i kakve promene mama može da očekuje.

Šta se dešava sa bebom?

Naziru se prstići na rukama i nogama, kapci pokrivaju oči, a rep je jednostavno nestao. Vidlljiva je kičmena moždina, a razvijaju se i pršljenovi i rebra. U mozgu nastaju nervne ćelije koje se međusobno povezuju, stvarajući osnovne nervne puteve. U ovom periodu počinju da se formiraju mišići, kao i pojedini slojevi kože.

Možda razmišljate o polu deteta, ali je za to još uvek rano - spoljni polni organi nisu dovoljno razvijeni da bi lekar na ultrazvučnom pregledu mogao da vidi da li je u pitanju dečak ili devojčica.

Vaša beba, veličine zrna pasulja (dugačka oko 22 mm i teška oko 3 grama), konstantno se pomera i okreće, mada vi to ne možete da osetite.

Šta se dešava sa mamom?

Uskoro ćete primetiti da vam grudnjak više nije udoban. Rast nivoa hormona utiče na povećanje grudi koje se pripremaju za dojenje. Kada budete kupovale grudnjak, vodite računa o tome da će se to nastaviti tokom cele trudnoće.

Osećate se umorno? Hormonske promene, posebno drastičan porast progesterona, doprinose inertnosti. Mučnina i povraćanje, takođe mogu da vam oduzmu dosta energije. Možda loše spavate, pogotovo ako vam je neudobno ili ustajete da mokrite.

Vaša materica se uvećava iz nedelje u nedelju i sada je veličine grejpfruta! Normalno je da zbog toga osećate grčeve, bol ili zategnutosr u stomačnom predelu. Umereni grčevi su normalni i prihvatljivi sve dok nisu povezani sa jakim bolom ili krvarenjem. Ova dva simptoma su znaci da nešto nije u redu i da morate hitno da potražite lekarsku pomoć. 

Mučnina, trudnoća, povraćanje
Shutterstock Trudnica pati od jakih mučnina i povraćanja

Šta treba da radite? 

  • Prvi ultrazvučni pregled. Ukoliko do sada niste otišli na prenatalni pregled krajnje je vreme da to uradite. Osim što se uz pomoć ultrazvuka postavlja jedina sigurna dijagnoza trudnoće, na ovom pregledu ćete dobiti i odgovore na pitanja: Da li je plod u materici? Da li postoji srčana aktivnost ploda? Koliko je trudnoća stara (nedelja gestacije)? Kada je termin porođaja?
  • Dnevnik trudnoće. Zabeležite sve svoje posete lekaru, njegove komentare kao i rezultate testova koje ste do sada radili. Počnite da pravite specifični dnevnik trudnoće.
  • Spavajte! Ne zaboravite da vam je san potreban više nego ikada!

Saznajte šta vas očekuje u narednoj nedelji: 9. nedelja trudnoće