Bebe koje spavaju u svojim sobama, odvojene od roditelja ranije utonu u san i potrebno im je manje vremena za to, za razliku od onih koje spavaju sa svojim roditeljima, pokazalo je novo istraživanje objavljeno u žurnalu Sleep Medicine.
Takođe, manje se bude noću kako bi jele, a ujutru duže spavaju. Roditeljima je lakše da ih uspavaju, a i sami imaju bolji san, tvrdi se u istraživanju.
Vođa istraživanja dr Džodi Mindel iz Dečije bolnice u Filadelfiji, rekla je kako su ove bebe navikle da se same uspavljuju. Ova studija kontradiktorna je onoj koju je uradila Američka asocijacija pedijatara u kojoj tvrde kako se preporučuje da bebe prvih šest meseci spavaju sa roditeljima jer se na taj način smanjuje rizik od sindroma iznenadne smrti novorođenčeta.
U istraživanju koje tvrdi da bi bebe trebalo da spavaju u prostorijama odvojenim od roditelja, učestvovali su roditelji 6.236 novorođenčadi između šest i 12 meseci u SAD-u, kao i roditelji 9.798 beba iz Australije, Brazila, Kanade, Velike Britanije i Novog Zelanda.
"Postoji veliki broj razloga zbog čega bebe spavaju bolje u svojoj sobi, a glavni je taj što se same uspavaju. Ipak, otkako je izašlo istraživanje Američke asocijacije pedijatara lekari se muče sa tim šta da kažu roditeljima. Nakon što prođe šest meseci i rizik od sindroma iznenadne smrti novorođenčeta roditelji bi trebalo da odluče šta je najbolje za njih i celu porodicu, i omogućiti svima potreban kvalitetan san", rekla je Mindel.
Koliko dugo posle carskog reza ne smete da zatrudnite? Ako prođe manje od ovoga veće su šanse za komplikacije
20 najlepših kratkih imena za devojčice: Roditelji ih obožavaju, imaju samo 3 ili 4 slova
Kako da se pripremite za porođaj? 7 važnih stvari koje treba da uradite na kraju trudnoće
Emilija čeka 7. sina, a dr Milošević otkriva: Jesu li neke žene predodređene da rađaju samo dečake?
Koje ukuse najviše vole bebe u stomaku? Evo i zašto trudnice treba da jedu čokoladu