Prema novom pravilniku o imunizaciji, radi zaštite od humanog papiloma virusa (HPV), od aprila će biti preporučena vakcina za devojčice i dečake. To bi u perspektivi trebalo da promeni crnu statistiku sa kojom je u ponedeljak u Srbiji obeležen Međunarodni dan borbe protiv HPV-a, kao jednog od glavnih uzročnika raka grlića materice. Sa 1.600 novih slučajeva godišnje, mi smo među vodećim zemljama u Evropi po broju obolelih, a sa 600 smrtnih ishoda godišnje na trećem mestu po smrtnosti od ove bolesti, odmah iza Moldavije i Litvanije.

To znači da se rak grlića materice u Srbiji svakog dana otkrije kod pet žena, a dve izgube bitku sa ovom bolešću. Učestalost obolevanja, a samim tim i umiranja, može da se smanji prevencijom HPV infekcija, odnosno vakcinacijom pre stupanja u seksualne odnose, a kasnije redovnim ginekološkim pregledima.

Vakcina protiv HPV u svetu je u primeni duže od 10 godina. Imunolog dr Srđa Janković iz Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj kaže da je vakcina delotvorna u sprečavanju prekanceroznih promena i može da spreči nastanak raka grlića materice.

"Rak grlića materice nastaje sporo i efekat na smanjenje učestalosti tog oboljenja nastaje tokom više godina i decenija nakon uvođenja vakcine, ali tamo gde je vakcina uvedena već je drastično smanjeno obolevanje", kaže Janković.

POČINJE EDUKACIJA

NA predlog udruženja "Roditelj", osnovana je Nacionalna inicijativa "Stop raku grlića materice", koju čine predstavnici ministarstava, Instituta "Dr Milan Jovanović Batut", ginekolozi i imunolozi, predstavnici udruženja pacijenata. Cilj Inicijative je da se edukuje stanovništvo o značaju imunizacije i preventivnih pregleda, kako bi se smanjila stopa smrtnosti od raka grlića materice.