Istraživanje UNICEF-a pod nazivom "Sreća i porodice sa decom u Srbiji" pokazalo je da je u toj populaciji srećno 67,7 odsto porodica, a nesrećno je 11,7 odsto njih.
U ukupnoj populaciji Srbije, prema Galupovom istraživanju, udeo nesrećnog stanovništva povećan je u odnosu na prethodni period na 24 odsto.
Po podacima UNICEF-a, za sreću porodice je veoma važan međusobni odnos roditelja i roditelja i dece, a pre svega razumevanje, poštovanje, kvalitet zajedno provedenog vremena i način rešavanja nesuglasica.
"Prisustvo konflikta u porodici jedan je od najvećih rizika da porodica bude nesrećna", navodi se u rezultatima istraživanja i dodaje da su porodice koje skoro svakodnevno imaju zajedničke obroke srećnije od drugih porodica.
Takođe je utvrđeno da su srećnije porodice koje ima jaču socijalnu mrežu i koje održavaju odnose s rodbinom, prijateljima i komšijama.
"Visok materijalni status ne doprinosi sreći, iako se često misli suprotno... Materijalni status, ipak, može imati snažan negativan uticaj na sreću kada govorimo o mogućnosti zadovoljenja egzistencijalnih potreba članova porodice", navodi se u istraživanju.
Ukazuje se i na to da postoj sedam puta više šansi da bude nesrećna porodica koja ne može da obezbedi mesto za život, ogrev ili da pokrije osnovne finansijske obaveze.
Direktor UNICEF-a u Srbiji Mišel Sen Lo izjavio je na predstavljanju rezultata da se najvažniji nalaz istraživanja može sumirati u rečenici da tajna sreće leži u kvalitetu odnosa sa drugima.
"Ono što karakteriše srećne porodice više od svega ostalog su dobri odnosi, puni poštovanja među svim članovima porodice, partnersko roditeljstvo i kvalitetno provedeno vreme sa decom", rekao je on.
Pogledajte i Srećni ljudi su dobri roditelji
Direktorka Fondacije Hemofarm, Snežana Radočaj rekla je da je srećna porodica ona u kojoj postoje dobro zdravlje, razumevanje potreba dece i zajedničke aktivnosti roditelja i dece.
Snežana Radočaj je podsetia da ne treba dozvoliti da deca rastu sama, već da roditelji treba da provode s decom kvalitetno vreme, bez obzira na to koliko je to vremena dnevno.
Predstavnica UNICEF-a Katlin Brašić rekla je da se srpske porodice smatraju otpornim (rezilijentnim) zbog velikog oslonca koji imaju u okviru socijalne mreže, ali da bi bilo dobro da se poveća oslanjanje i na profesionalne ustanove koje mogu da pruže pomoć u rešavanju problema.
Istraživanje UNICEF-a, uz podršku Fondacije Hemofarm, obuhvatilo je 600 domaćinstava iz 28 opština u Srbiji, a urađeno je u saradnji s Centrom za istraživanje javnih politika i agencijom Faktor plus.
Podaci su prikupljeni telefonskim intervjuom u trajanju od 12 minuta s jednim od roditelja, odnosno staratelja dece.
Izvor: Beta
*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna