Pre sredine 1950-ih, standardna praksa je bila da se čeka jedan do pet minuta pre nego što se preseče pupčana vrpca. Otprilike u to vreme, broj porođaja u bolnicama je počeo da raste Istraživanje nije povezalo specifične prednosti sa odlaganjem presecanja pupčanika. Verovalo se da rano presecanje može sprečiti majke da izgube previše krvi. Dakle, zdravstveni radnici su počeli da ga seku ranije nakon rođenja, kako prenosi Heltlajn.
Poslednjih godina, više istraživanja je skrenulo pažnju na to kako čekanje da se pupčanik preseče može doneti brojne koristiti bebama.
Odlaganje omogućava da krv nastavi da teče iz placente do novorođenčeta nakon porođaja, a ova krv može u velikoj meri koristiti novorođenčadi, posebno prevremeno rođenim bebama.
Osim ako ne planirate drugačije, pupčana vrpca vaše bebe će biti stegnuta i presečena između nekoliko sekundi i nekoliko minuta nakon porođaja. Vrpca će biti stegnuta na dva mesta: blizu pupka bebe i dalje niz vrpcu. Ako imate partnera sa sobom, lekar ili babica će obično pitati da li želi da preseče pupčanu vrpcu.
Dužina odlaganja još nije standardizovana. Medicinsko mišljenje uglavnom se slažu da se presecanje odlaže kada se sačeka više od 30 sekundi nakon rođenja. Čekanje od jednog minuta omogućava vašoj bebi da primi oko 80 mililitara (mL) krvi iz placente. Nakon tri minuta, ovo se povećava na 100 ml.
Donedavno, većina stručnjaka je preporučivala držanje bebe blizu nivoa placente (blizu va**ne) pre nego što stegnu pupčanu vrpcu kako bi se povećao protok krvi do bebe. Verovalo se da podizanje novorođenčeta iznad ovog nivoa može omogućiti gravitaciji da povuče krv nazad u placentu, smanjujući dotok krvi u bebu.
Zbog toga neki lekari i roditelji ne žele da odlažu stezanje ako to takođe znači odlaganje kontakta koža na kožu za majku i bebu. Ali studija iz 2014. istraživala j efekte gravitacije na protok krvi iz placente kod 391 bebe rođene u tri bolnice i nisu pronađeni dokazi koji sugerišu da je položaj bebe uticao na protok krvi.
Ako želite da odložite stezanje pupčane vrpce, ali i dalje držite bebu odmah nakon rođenja, možda je moguće učiniti oboje. Takođe je bezbedno da se beba uzme i odmah počne da doji. Rutinska nega novorođenčeta, kao što je vaganje bebe, se dešava kada se vrpca preseče.
Lotusovo rođenje
Lotusovo rođenje je jedan od načina porođaja gde se vrpca odmah ne steže ili preseče. U stvari, uopšte nije isečena. Umesto toga, posteljica se suši i prirodno otpada. Ovo može potrajati od nekoliko dana do par nedelja.
Koje su prednosti?
Odloženo stezanje pupčane vrpce nudi najviše prednosti nedonoščadi, ali takođe koristi svim bebama i majkama. Odloženo stezanje pupčanika utiče na povećanje hemoglobina i gvožđa kod tek rođenih beba. Ovo može smanjiti rizik za bebu od anemija.
A studija iz 2015. je pratila 263 četvorogodišnjaka. Sve u svemu, deca čije su pupčane vrpce stegnute tri ili više minuta nakon rođenja imala su nešto bolje rezultate u proceni finih motoričkih veština i socijalnih veština od dece čije su vrpce stegnute 10 sekundi ili manje nakon rođenja. Odloženo stezanje može smanjiti potreba za transfuzijom krvi i poboljšanjem cirkulacije kod prevremeno rođenih beba. Pomaže u smanjenju rizika od krvarenja u mozgu i nekrotizirajući enterokolitis, bolest creva koja pogađa skoro 5 do 10 odsto prevremeno rođene dece.
Rizici
Odlaganje presecanja pupčanika utiče na veći rizik od žutice. Ali prednosti odloženog stezanja mogu nadmašiti ovaj rizik, sve dok je dostupan fototerapijski tretman za žuticu.
Prema Američkom koledžu akušera i ginekologa (ACOG), odloženo presecanje ne povećava rizik za postporođajno krvarenje ili prekomerni gubitak krvi majke. Moguće je bez obzira da li imate carski rez ili vaginalni porođaj. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO), odloženo presecanjee je isto tako važno za porođaje carskim rezom.
BONUS VIDEO