Postoji mnogo stvari koje možete da uradite unapred, kako biste se pripremili za trudnoću, a uzimanje vitamina je jedna od njih.
Prenatalni vitamini su važni za zdravlje i buduće mame i bebe, ali i za razvoj ploda tokom trudnoće. Ono što je takođe veoma važno je da nutrijenti poput folne kiseline utiču na razvoj bebinog mozga i kičme, kaže ginekolog-akušer dr Keri Kraus za whattoexpect.com.
Što je najvažnije, njihove hranljive materije, posebno folna kiselina, pomažu da se mozak i kičma vaše bebe normalno razvijaju tokom trudnoće, kaže Keri Kraus, MD, ginekolog iz Filadelfije, Pensilvanija. Da ne spominjemo, većina prenatalnih ćelija sadrži kalcijum, gvožđe i vitamin D, dodaje ona, koji su od vitalnog značaja za vas i rast i zdravlje vaše bebe. Osim toga, većina prenatalnih vitamina sadrži kalcijum, gvožđe i vitamin D, koji su važni za zdravlje i mame i bebe.
Dakle, jasno je da su prenatalni vitamini važni, ali ono što mnoge žene ne znaju je kada treba da počnu da ih uzimaju ako planiraju trudnoću.
Kada treba da počnete da uzimate prenatalne vitamine
Ako želite i planirate da ostanete u drugom stanju, stručnjaci sa Američkog koledža za ginekologiju i akušerstvo predlažu da počnete da uzimate vitamine barem mesec dana pre trudnoće, a nije loše ni da počnete dva-tri meseca pre nego što počnete da pokušavate da zatrudnite, savetuje dr Kraus.
Iako neki možda misle da je to previše rano, na ovaj način ćete zapravo dati telu vremena da dostigne optimalne nivoe nutrijenata pre začeća. "Najvažniji period kada treba uzimati prenatalne vitamine je onaj u kojem neke žene još ni ne znaju da su trudne", dodaje ona.
Drugim rečima, čim odlučite da počnete da "radite na bebi", vreme je da počnete da uzimate prenatalne vitamine. Bebin mozak i kičmena moždina se razvijaju veoma rano u prvom tromesečju trudnoće, zbog čega dr Kraus preporučuje da "svako ko pokušava da začne bebu i ima razumne šanse da ostane u drugom stanju, počne da uzima vitamine".
Ono što takođe treba da znate je da, kada počnete da uzimate prenatalne vitamine, ne bi trebalo da uzimate druge vitamine ili suplemente, barem dok se ne konsultujete sa svojim lekarom. Razlog tome je što neki suplementi nisu bezbedni u trudnoći, a čak i oni koji jesu, mogu da budu toksični i da izazovu zdravstvene probleme ako se unesu u prevelikoj količini – za šta se povećava šansa ako ih unosite i kroz prenatalne i kroz neke druge vitamine.
Dr Kraus ističe da nikad nije previše rano ni previše kasno za uzimanje prenatalnih vitamina, pa ako se desi da ste neočekivano ostali u drugom stanju, savetuje da odmah počnete da uzimate vitamine.
"Uzimanje prenatalnih vitamina pomoći će da unosite dovoljno svega što je potrebno da za vas i bebu, pa je bolje da počnete i kasnije nego nikad", zaključuje.
BONUS VIDEO: