Buduće mame tokom trudnoće obraćaju pažnju na svoje zdravlje još i više nego inače, a to često podrazumeva i preispitivanje da li smemo da koristimo ovaj ili onaj proizvod za telo i lice. Dermatovenerolog dr Jovana Pešić je u emisiji "150 minuta" na TV Prva govorila o ovoj temi, a najpre je razjasnila kako se menja koža u trudnoći.

"Prvo o čemu treba da pričamo je šta se dešava sa kožom tokom same trudnoće, a to su najpre problemi u smislu neke dehidratacije odnosno suvoće kože, ali imamo i pacijentkinje koje reaguju pojavom bubuljica, crvenila po koži, dok druge čak i prijavljuju da im je koža u trudnoći bolja nego što je bila pre. S druge strane, ono što se dešava fiziološki je da kako raste stomak dolazi do pojave strija i vrlo često trudnice traže savet čime to mogu da preveniraju i šta da učine strije budu manje vidljive. Čest problem je i hiperpigmentacija, vrlo često mi zovemo masku trudnoće nešto što se zove melazma, to je pojava fleka na samom licu koje se dešavaju u procesu trudnoće", ispričala je dr Pešić, navodeći da higijena treba da ostane na nivou od pre trudnoće, ali da treba da se koriste blagi proizvodi.

Otkrila je i koji sastojci nisu poželjni u proizvodima koje koriste trudnice.

"Ono što je bitno napomenuti je, recimo, salicilna kiselina koju ne bi trebalo koristiti u trudnoći, može da se nalazi u određenim šamponima, a to su najpre šamponi koji su namenjeni seboroičnoj koži, odnosno problemima kao što je seboroični dermatitis. Ta koncentracija generalno u kozmetici je dosta niska, ona je uglavnom do 2% kada govorimo o salicilnoj kiselini. Ta količina nije strašna čak ni kada govorimo o trudnicama, međutim mi uvek savetujemo da izbace ovu vrstu šampona, a da koriste blage, neutralne šampone. Uglavnom na njima piše pH5, neutralni šamponi, blagi šamponi, bez dodataka, puno mirisa, aditiva, vrlo često je naglašeno da nema ni parabena, to su uglavnom kupke i šamponi koje mogu da koriste u trudnoći".

Nega lica

Dr Pešić objasnila je i koji proizvodi za negu lica su dozvoljeni, a koji nisu u trudnoći.

"Ono što treba napomenuti je da ono što zaista nikada ne preporučujemo trudnicama to su različite forme retinola odnosno retinoida. Retinoli su ti komercijalni kozmetski derivati vitamina A, dok su retinoidi one stvari koje mi dajemo za terapiju određenih kožnih oboljenja. Sve ove stvari isključujemo kod trudnica, kao i upotrebu lekova koji su na ovoj bazi, to je kontraindikovano u trudnoći. Najčešće pitanje mojih pacijentkinja kada ostanu trudne je šta izbacujemo – prvo sve na bazi retinola, kada pričamo o kiselinama, to je salicilna. Ono što može da se koristi su svi preparati na bazi hijaluronske kiseline, to je ono što nam je u kremama za hidrataciju, serumima, isto važi za niacinamid koji je sada popularan, to su stvari koje su bezbedne i za trudnice i za dojilje".

Dr Pešić kaže da kada se jave trudnice sa nekim problemima, najpre to mogu biti bubuljice, lekari moraju da pristupe lečenju preparatima koji mogu da se koriste u trudnoći. "To je najpre azelaična kiselina, ona je jedina do tih antiaknoznih preparata koja je bezbedna u trudnoći".

Dezodoransi

Dezodoransi su proizvodi koje koristi većina žena, ali trudnice i dojilje i tu moraju da obrate pažnju na sastojke.

"Kad pričamo o dezodoransima, ono što ja savetujem svojim trudnicama je da uvek izbacimo antiperspirante, oni se ne koriste u periodu trudnoće i dojenja, već obični dezodoransi. Uvek savetujem pre formu stika jer kod dezodoransa u spreju uvek postoji rizik od inhalacije, što može da napravi probleme sa disanjem kod ljudi koji su skloniji alergijama, pa uvek pre biram stikove. Kod trudnica uvek savetujem da budu bez aluminijuma, soli, to je važno za trudnice i dojilje".

Kozmetika za trudnice i mame

Dermatovenerolog je odgovorila i na pitanje da li su kozmetički preparati namenjeni mamama i trudnicama samo marketinški trik.

"Uglavnom linije koje su namenjene mamama, trudnicama i bebama jesu tako komercijalno prezentovane da kada ih uzmemo znamo da je to nešto što je testirano za ovu populaciju. S druge strane, to ne znači da drugi proizvodi nisu takođe namenjeni trudnicama, samo nisu toliko usko marketinški popularizovani. Samo je bitno da se pročita sastav, najvažnija stvar koja ne treba da bude u tim proizvodima jesu retionidi, to je jako bitno jer se nalaze u velikom broju proizvoda za lice, ali ih ima i u kremama za telo, zato je važno da tu obratimo pažnju da nema nikakvih retinola, niti derivata retinola, salicilne kiseline".

Kada su u pitanju neke kozmetičke procedure poput botoksa i hijaluronskih filera, kaže da je bolje da žene sačekaju da prođe proces trudnoće ili dojenja, tj. da ih ne rade u tom periodu. Na pitanje da li to važi i za iscrtavanje obrva koje je danas veoma popularna, dr Pešić kaže da važi za sve.

"Koža je naš najveći organ i upija sve što se na njoj dešava, jako je važno da napomenemo da to sve može potencijalno da se desi i u mleku kada pričamo o porodiljama, dok je trudnica u direktnom kontaktu sa bebom. Mi savetujemo da se za sve te varijante ulepšavanja sačeka", poručila je ona.

BONUS VIDEO:

Trudnica sa ogromnim stomakom TikTok/ carlakmusicc