Čovekova kičma počinje da trpi još u detinjstvu, a prvi deformiteti najčešće nastaju u pubertetu. Kasnije, loše držanje, previše sedenja a premalo kretanja i višak kilograma značajno pogoršavaju njeno stanje.
Procenjuje se da se oko 40 odsto trudnica i oko 70 odsto porodilja suočava sa bolovima u leđima.

Razmišljajte o vašoj kičmi pre začeća

Većina nas je prinuđena da provede neprirodno mnogo vremena sedeći na radnom mestu, nakon čega nam ostaje vrlo malo vremena za fizičke aktivnosti. To što usisamo stan, sredimo kupatilo i slično, svakako nije dovoljno, a čak predstavlja i dodatno opterećenje za već "načetu" kičmu. Ako tome dodamo nepravilno držanje tela tokom sedenja i hodanja, kao i nepravilne položaje pri podizanju tereta i drugih aktivnosti,

Iakojekičmajedanodnajvažnijihorgana,većinanasonjenomzdravljupočinjedabrinetekkadanastupeozbiljniproblemikojinamremetesvakodnevniživot.Verovaliiline,odstanjakičmenamuvelikojmerizavisiistanjeunutrašnjihorgana

tegobe sa kičmom su „zagarantovane“. S obzirom da veliki broj trudnica ima manje ili više izražene bolove u leđima, potrebno je minimum tri-četiri meseca pre začeća započeti sa vežbama za leđne mišiće, kako bi se ojačali i stvorili dobru potporu za kičmu i kičmene pršljenove. Snažni leđni mišići će omogućiti i da se lakše podnese težina stomaka. Vežbe za leđa je potrebno upražnjavati i tokom trudnoće, ali isključivo u konsultaciji sa vašim ginekologom, fizijatrom i fizioterapeutom.  

Uticaj ishrane

Poznata je činjenica da prekomerna telesna težina nepotrebno opterećuje kičmeni stub i brže troši međupršljenske diskove. Naročito strada slabinski deo kičme. Zato je važno da pre trudnoće poradite na korekciji ishrane i telesne težine, a da tokom trudnoće ne prekoračite dozvoljeno povećanje kilaže. To će vam sigurno u velikoj meri olakšati celu situaciju. Da biste očuvali zdravlje kičme, a i zuba tokom trudnoće, potrebno je da unosite namirnice bogate kalcijumom (jogurt, mlad sir, mleveni susam, rogač, mlevena ljuska kokošijeg jajeta), fosfor (žitarice, sir, pileće meso), magnezijum (integralne žitarice, zeleno povrće), vitamin D (izlaganje suncu, riblje ulje), mangan (žumance, grašak i druge mahunarke, banane, orah, kesten), vitamin C (citrusi, kupus, paprika, jagode).

Značaj vode

Veliki značaj za održavanje gipkosti kičme ima voda, ali je veoma važan i njen kvalitet. Voda za piće može da bude toliko zasićena mineralnim solima da se upravo one u vidu "cementirajuće materije" talože u kičmi i zglobovima. Zato je najbolje koristiti izvorsku vodu, ili vodu koja je profiltrirana kroz bokale sa magnetima, a neki stručnjaci ističu da je najlekovitija ona voda koju smo zamrzli, a potom otopili. Pijte minimum 1,5 litar vode dnevno, a preporučljivo je da makar deo te količine čine sveže ceđeni sokovi od voća i povrća.
PageBreak

kicma-slaba-tacka-trudnica-i-porodilja

Važni su i kvalitet jastuka i dušeka

Noćni odmor i san su nam neophodni za zdravlje celog organizma, uključujući i kičmu. Za vreme sna, mišići se opuštaju, kičmeni stub ne trpi opterećenje i poprima oblik površine na kojoj ležite. Ukoliko je postelja meka, telo propada u nju, i kičma može da "visi". Pretvrda postelja takođe primorava kičmu da se krivi. Dakle, dušek treba da bude ravan, ali ne suviše tvrd. To daje mogućnost kostima ramena i karlice da zauzmu svoj prirodni položaj, a kičma se opušta i isteže. Jastuk treba da bude manji i dovoljno mek. Savetuju se valjkasti, anatomski i heljdini jastuci. Uvek spavajte na boku, a idealno bi bilo da između kolena držite neki jastučić - to će naročito prijati trudnicama.

Ravna stopala otežavaju stanje

Na stopalima su raspoređene zone koje su refleksno povezane sa svim organima, pa je od izuzetnog značaja da vodite računa i o njihovom zdravlju.


Kućni test za proveru stanja stopala

Ukoliko posumnjate da imate ravne tabane, možete da uradite jednostavan kućni test - tako što ćete stopalima da stanete na potpuno mokar peškir, a zatim da stanete na list papira. Na ostavljenom tragu ćete videti suvo ulegnuće, koje predstavlja unutrašnji svod stopala. Što je ulegnuće manje, to su stopala ravnija. Ukoliko suvi trag ne postoji, to znači da su tabani potpuno ravni.

Ravni tabani dovode do smanjivanja amortizacione uloge stopala, a samim tim se povećava prenos vibracija na kičmu, što može da dovede do teških deformiteta i posledica. U trudnoći stopala takođe trpe, što je i jedan od razloga pojave bola u nogama. Važno je da na vreme proverite da li imate ravne tabane i uz pomoć specijalnih ortopedskih uložaka, napravljenih po meri, korigujete deformitet. Takođe je potrebno da izbegavate nošenje visokih potpetica, kao i uske i male obuće.

Još neki vidovi prevencije

Kada se unesemo u posao, obično zaboravimo na značaj pravljenja pauza, a upravo je to jedan od važnijih preduslova za prevenciju bola u leđima i vratu. Ukoliko se bavite sedećim poslom, savetuje se da na svakih pola sata ustanete, prošetate i proteglite se, a idealno bi bilo i kada biste mogli negde da se opružite, naročito ukoliko imate problem sa vratnim delom kičme. Kada stojite, nikada ne prebacujte težinu samo na jednu nogu, već je podjednako raporedite na obe noge. Izbegavajte tipično žensko sedenje prekrštenih nogu, to slabi cirkulaciju i pogoršava stanje. Prilikom saginjanja koristite zaštitni položaj, to jest nikada se ne saginjite u struku, već iz čučnja. Stolicu za radnim stolom i računar podesite tako da vam ekran bude u visini očiju, ruke da su oslonjene o sto, leđa prava, stopala na podu, a natkolenice paralelne sa podom. Ukoliko ste u mogućnosti, što češće idite na plivanje - stručnjaci ističu da je to najbolji lek za kičmu.

Sandra Živanović