Za neke rane simptome trudnoće svi znamo – izostanak menstruacije, mučnine, povraćanje, lako nas navode da posumnjamo da je možda reč o tome i da posegnemo za testom za trudnoću.
Međutim, na samom početku trudnoće mogu da se javi i neki neobičniji simptomi, koje mnogi isprva ne bi povezali sa začećem.
1. Sekret u ranoj trudnoći
Iako sekret za većinu žena nije ništa neobično, on se uglavnom ne povezuje sa trudnoćom. Međutim, većina trudnica u prvom tromesečju, a i kasnije tokom trunoće, uglavnom ima sekret koji je lepljiv, beličast ili svetlo žut.
Povećan nivo hormona i prokrvljenosti u va*ini dovodi do povećanja sekreta u trudnoći, a to takođe može da pomogne i u psrečavaju nekih infekcija.
Iako je sekret u trudnoći uobičajena pojava, ako primetite iscedak koji ima miris, žuto-zelene je bolje, veoma je lepljiv ili tečan, osetite peckanje ili svrab, obavezno to prijavite svom lekaru jer može da ukazuje na infekciju.
2. Povišena bazalna temperatura
Kada probudite ujutru posle ovulacije, telesna temperatura je blago povišena i tako ostaje se do sledeće menstruacije. Ali ako ova temperatura, poznata kao bazalna telesna temperatura, ostaje povišena duže od dve nedelje, to može da bude rani simptom trudnoće.
3. Glavobolje, grčevi, često mokrenje
Povećanje hormona i količine krvi tokom trudnoće dovode do glavobolja. Kod nekih žena se javljaju i grčevi u stomaku slične onim kakve osećaju tokom menstruacije. Osim toga, mnoge trudnice učestalije mokre, a razlog tome je što materica koja raste pritiska bešiku.
4. "Magla" u glavi
Nije neobično da trudnice osećaju vrtoglavicu ili imaju osećaj maglovitosti u glavi u prvom tromesečju. U trudnoći dolazi do pada krvnog pritiska i širenja krvnih sudova, usled čega trudnice mogu da se osećaju kao da će se onesvestiti pri naglom menjanju položaja tela, poput naglog ustajanja iz ležećeg položaja.
Ipak, obratite pažnju na simptome jer jake vrtoglavice u kombinaciji sa va*inalnim krvarenjem i jakim bolovima u stomaku mogu da ukažu na vanmateričnu trudnoću, koja može da bude opasna i zahteva medicinsku pažnju, piše healthline.com.
5. Konstipacija
Mnoge trudnice se osećaju naduto, kao da imaju potrebu da ispuste gas ili obave veliku nuždu, ali to ne mogu. Razlog tome su velike hormonske promene koje mogu da dovedu do konstipacije. Osim toga, kako materica raste tokom trudnoće, pomeraju se i creva, što takođe može da utiče na redovnost stolice.
I neki vitamini, poput gvožđa mogu da uzrokuju konstipaciju, a i inače sistem za varenje radi sporije tokom trudnoće, kako bi bilo dovoljno vremena da nutrijenti kroz krvotok stignu do bebe.
Svakako, neki koraci poput unošenja više vlakana, konzumiranja dovoljno vode i redovne fizičke aktivnosti (ako vam to lekar i stanje dozvoljavaju) mogu malo da pomognu u ublažavanju zatvora.
6. Tragovi krvi
Tragove krvi primećuje jedna od četiri trudnice, a to blago krvarenje zapravo se dešava prilikom implantacije oplođene jajne ćelije u zid materice. Najčešće se dešava oko dve nedelje nakon začeća.
Krvarenje može da se javi i iz nekih drugih razloga, pa je važno da se obratite lekaru ukoliko postane jače ili je praćeno grčevima, bolovima u leđima, probadajućim bolovima.
7. Slabiji imunitet
U trudnoći imunitet postaje slabiji, čineći trudnice podložnije infekcijama. Nije neobično da buduće mame u ranoj trudnoći osećaju simptome slične onima koji se javljaju kod prehlade ili gripa.
Lekar u tom slučaju može da prepiše terapiju koja je bezbedna za trudnice, kako bi se izbegle neke dalje komplikacije.
8. Gorušica
Hormoni mogu da utiču na ventil između stomaka i jednjaka, tako da u trudnoći on postaje opušteniji, dozvoljavajući stomačnoj kiselini da se vrati do jednjaka, izazivajući gorušicu.
Ono što može da pomogne u ublažavanju ovog neprijatnog simptoma su češći a manji obroci, izbegavanje pržene, začinjene hrane, gaziranih napitaka, citrusnog voća i sokova.
9. Promene raspoloženja i libida
Hormonske promene mogu da utiču i na emocije, pa nije čudo da se buduće mame osećaju neuobičajeno plačljivo i osetljivo. Takođe, moguće su i češće promene raspoloženja u ranoj fazi trudnoće.
Pored toga, i libido može da bude čas veći, čas manji.
10. Promene ukusa
Povećanje estrogena i progesterona u trudnoći može da bude uzrok izmenjenog ukusa kod trudnica. Kod nekih može da se razvije čak i disgustija, odnosno stanje usled kojeg hrana ima ukus metala, gorka je ili manje slatka.
BONUS VIDEO: