Kada drugi put ostanu trudne, žene uglavnom misle da već znaju šta ih sve očekuje. Iako to donekle jeste istina jer vam nije sve nepoznato kao u prvoj trudnoći, ono što treba da imate na umu je da neke stvari mogu da se razlikuju.

Pročitajte šta je najčešće drugačije u drugoj u odnosu na prvu trudnoću.

Verovatno ćete ranije "osetiti" da ste trudni. Većina žena u drugoj trudnoći ranije prepozna simptome, koji, uzgred, mogu da se razlikuju u odnosu na prvu trudnoću – možete imati jače ili slabije mučnine, a može se desiti i da ređe ili češće morate da mokrite nego prošli put.

Neki simptomi su manje izraženi. To je dobra vest, jer je moguće da ćete imati manju odbojnost prema nekim namirnicama, kao i da će vam grudi biti manje osetljive nego u prethodnoj trudnoći. Takođe, moguće je da ćete manje brinuti i biti opušteniji, pošto ste sve to već jednom prošli, piše whattoexpect.com.

Možda ćete biti umorniji. Nije to ni mnogo čudno jer sada, pored bebe u stomaku imate i dete o kojem morate da brinete, pa ne možete baš ni da legnete da odmorite kad god poželite.

Stomak će se ranije primećivati. Zbog toga što su se vaši stomačni i mišići materice istegli tokom prve trudnoće, neizbežno je da su sada opušteniji, pa je izvesno da će se sada trudnički stomačić ranije videti.

Moguće je da će beba biti niže. Opet, razlog je taj što su se mišići materice malo istegli tokom prve trudnoće, ali i zbog toga što postoji verovatnoća da duga beba bude krupnija od prve. To ujedno znači i potencijalno više bolova u leđima.

Ranije ćete osetiti bebine pokrete. Najpre, sada znate da prepoznate bebine pokrete kada ih osetite, i velike su šanse da ih osetite već negde u četvrtom mesecu, dok se u prvoj trudnoći obično oni prvi put osete oko petog meseca.

Lažne kontrakcije mogu biti drugačije. Moguće je da se Brakston-Hiks kontrakcije jave ranije ili da budu intenzivnije nego u prvoj trudnoći.

Porođaj može da bude kraći. Naravno, to nije pravilo jer je svaki porođaj priča za sebe, ali je obično drugi (i svaki sledeći) porođaj kraći od prvog, iz razloga što je grlić materice sada manje krug, a takođe su grlić i va*inalno tkivo sada savitljiviji, pa bebina glavica lakeš može da prođe.

Bolovi posle porođaja mogu biti jači. Postporođajne kontrakcije se javljaju kada se materica vraća na pređašnju veličinu, a pošto je ovog puta već od početka trudnoće veća, i proces vraćanja u prvobitno stanje može biti bolniji.

BONUS VIDEO:

Trudna 9 sedmica posle porođaja TikTok/MOMA_BEAR_1

(Yumama/N. Z.)