Znojenje je prirodan proces, kojim se organizam rashlađuje i održava normalnu telesnu temperaturu. Ukoliko je znatno obilnije nego što je potrebno za termoregulaciju, naziva se hiperhidroza. Tokom trudnoće, pojačano znojenje uzrokuje povećana proizvodnja krvi u organizmu, kao i porast hormonske aktivnosti. Međutim, na njega utiče i dodatna toplota tela zbog pojačanog metabolizma, kao i dobijanje na telesnoj težini.
Noćno znojenje
Noćno znojenje i toplotni talasi - valunzi ("napadi" vrućine) u trudnoći se javljaju kao rezultat hormonske neravnoteže,
Šta ga uzrokuje?
■ Pojedina oboljenja
Razne bolesti i infekcije mogu da podignu temperaturu tela u trudnoći i uzrokuju prekomerno znojenje, posebno noću - na primer, virusna oboljenja, bolesti vezivnog tkiva, autoimuni poremećaji. Trudnice sa previše aktivnom štitnom žlezdom (hipertireoza) ne podnose toplotu i često se znoje noću. To može da bude propraćeno nesanicom, nemirom i ubrzanim srčanim ritmom. Dijabetes takođe može da uzrokuje noćno znojenje. To se događa kada nivo glukoze u krvi pada tokom noći (zbog nestabilnosti šećera u krvi), kao i kada trudnica preskoči večernji obrok ili koristi lekove protiv dijabetesa, kao što je insulin.
■ Neki lekovi
Određeni lekovi mogu da povećaju telesnu temperaturu tokom trudnoće, što dovodi do znojenja, pogotovo noćnog.
Buduće mame koje uzimaju paracetamol - da smanje temperaturu ili ublaže bol (glavobolju, na primer), posebno kod prehlade ili gripa, ili niske doze aspirina (kod povećanog rizika od preeklampsije i prevremenog porođaja, zbog prethodnih pobačaja…), mogu da primete porast noćnog znojenja. Takođe, mogu da ga iskuse kao nuspojavu nekih lekova protiv mučnine i dijabetesa, za regulaciju rada srca i snižavanje krvnog pritiska, antibiotika i antidepresiva (u tom slučaju može da bude propraćeno mučninom ili nesanicom).
Pojačano znojenje u trećem trimestru
Znojenje se uglavnom intenzivira tokom kasnijih meseci trudnoće - kako beba raste, a trudnica počinje da dobija na telesnoj težini. Obično je najviše izraženo u periodu od 35. nedelje.
Šta ga uzrokuje?
■ Kao što su se materica, želudac i creva prilagodili trudnoći da bi se omogućio prostor za rast bebe, tako je povećan i protok krvi u koži. To uzrokuje da se trudnica oseća toplije nego obično, zbog čega se angažuju znojne žlezde - kako bi pomogle da se rashladi i dovede telesnu temperaturu na normalu.
Mere za ublažavanje znojenja
■ Redovno tuširanje
Uz svakodnevno tuširanje, preporučuje se povremeno korišćenje antibakterijskih sapuna, ako je miris znoja neprijatan. U drugoj polovini trudnoće izbegavajte kupanje u kadi, jer je manji rizik od infekcije.
■ Prikladna odeća
Oblačite se slojevito, pošto tada možete da skinete višak garderobe i rashladite se kada je potrebno. Nosite rublje i odeću od prirodnih vlakana, poput pamuka, koja će omogućiti da koža diše. Sintetički materijali ne omogućavaju pravilno cirkulisanje vazduha i isparavanje znoja, a time pospešuju i širenje neugodnih mirisa.
■ Vežbanje
Svakodnevno vežbanje umerenog intenziteta - ako vam lekar dozvoli,
■ Plivanje
Odlazak na bazen ne samo što će da rashladi telo, već može da olakša razne vrste bolova, posebno u leđima. Plivanje se preporučuje tokom svih devet meseci trudnoće.
■ Nutritivna podrška
Zdrava, uravnotežena ishrana potpomaže efikasnost rada jetre, bubrega i creva. Ako funkcionisanje tih organa nije adekvatno, telo se više znoji, jer je to jedan od načina za oslobađanje nakupljenih toksina. Zato jedite nemasno meso, žitarice od celog zrna, voće i povrće (koje prirodno hidrira organizam, jer sadrži 60 do 95 odsto vode). Posebno unosite namirnice koje sadrže kalijum, važan za regulisanje ravnoteže tečnosti i minerala u telu.
Najbolji izvor su banane, sok od narandže, avokado, krompir, pasulj, suve kajsije i smokve, paradajz, brokoli. Značajna je i dobra hidratacija: pijte barem osam čaša vode dnevno, a uz to prirodne voćne sokove i biljne čajeve. Gde god krenete, ponesite flašicu sa vodom. Ako se preterano znojite, verovatno ste izgubili so iz tela, što može da uzrokuje grčeve u nogama. Jednostavan napitak da to nadoknadite jeste pomešan sok od pomorandže sa vodom u jednakoj razmeri, uz dodatak mrvice soli.
■ Izbegavanje određenih namirnica
Klonite se pržene i previše prerađene hrane, koja i inače opterećuje probavni sistem. Nije preporučljiva ni pikantna, suviše začinjena hrana, posebno ljuta. Naime, mozak reaguje na snažne začine, pa želeći da rashladi telo - pojačava lučenje znoja. Neki začini, poput kima i sirovog belog luka, uzrokuju nastanak posebno intenzivnih telesnih mirisa.
Ako ipak ne želite da ih se odreknete, pijte mnogo vode, kako biste „razblažili“ njihov mirisni efekat. Takođe, začinjena hrana i kofein mogu da aktiviraju neurotransmitere acetilholine, a sve što njih stimuliše - može da utiče na žlezde koje izazivaju znojenje. S obzirom da kofein delovanjem na nervni sistem i pojačanim grejanjem tela utiče na pojačano znojenje, izbegavajte kafu, čaj (vrste koje sadrže kofein - crni, indijski), uopšte previše tople napitke, kao i bezalkoholna pića na bazi koefina. Ukoliko imate pojačano znojenje, naročito noću, uz pojavu valunga, klonite se namirnica koje sadrže uobičajeni pojačivač ukusa - monosodijum glutamat (MSG), jer bi on mogao da izazove neugodne reakcije tela.
Snežana Damnjanović Mitić
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna