Znojenje je prirodan proces, kojim se organizam rashlađuje i održava normalnu telesnu temperaturu. Ukoliko je znatno obilnije nego što je potrebno za termoregulaciju, naziva se hiperhidroza. Tokom trudnoće, pojačano znojenje uzrokuje povećana proizvodnja krvi u organizmu, kao i porast hormonske aktivnosti. Međutim, na njega utiče i dodatna toplota tela zbog pojačanog metabolizma, kao i dobijanje na telesnoj težini. 

Noćno znojenje

Noćno znojenje i toplotni talasi - valunzi ("napadi" vrućine) u trudnoći se javljaju kao rezultat hormonske neravnoteže,

Stres kao uzrokJedan od mogućih razloga prekomernog znojenja je i stres. U stresnim situacijama telo otpušta kortizol, hormon stresa, koji podstiče rad znojnih žlezda. Da bi se ublažila anksioznost (uznemirenost, zabrinutost), pomažu vežbe disanja, odnosno duboko disanje - ono smanjuje stimulaciju neurotransmitera koji stimulišu znojne žlezde. Osim joge i meditacije, pomaže svaki vid rekreacije koji oslobađa od stresa.

što uzrokuje poremećaj temperature tela. Znojenje može da bude toliko intenzivno da ometa san, jer se trudnica često budi zbog osećaja jake vrućine ili okupana u znoju. To može da poremeti njeno svakodnevno funkcionisanje i dovede do konstantnog stresa, pogotovo ako ima i drugih tegoba.

Šta ga uzrokuje?

■ Pojedina oboljenja

Razne bolesti i infekcije mogu da podignu temperaturu tela u trudnoći i uzrokuju prekomerno znojenje, posebno noću - na primer, virusna oboljenja, bolesti vezivnog tkiva, autoimuni poremećaji. Trudnice sa previše aktivnom štitnom žlezdom (hipertireoza) ne podnose toplotu i često se znoje noću. To može da bude propraćeno nesanicom, nemirom i ubrzanim srčanim ritmom. Dijabetes takođe može da uzrokuje noćno znojenje. To se događa kada nivo glukoze u krvi pada tokom noći (zbog nestabilnosti šećera u krvi), kao i kada trudnica preskoči večernji obrok ili koristi lekove protiv dijabetesa, kao što je insulin.

■ Neki lekovi

Određeni lekovi mogu da povećaju telesnu temperaturu tokom trudnoće, što dovodi do znojenja, pogotovo noćnog.

Osim što se javlja u trudnoći, prekomerno znojenje može da potraje i posle porođaja, čak do šest nedelja, jer je nivo hormona još visok, volumen krvi povećan, a majka ima povišenu količinu tečnosti i masnoća u telu

Buduće mame koje uzimaju paracetamol - da smanje temperaturu ili ublaže bol (glavobolju, na primer), posebno kod prehlade ili gripa, ili niske doze aspirina (kod povećanog rizika od preeklampsije i prevremenog porođaja, zbog prethodnih pobačaja…), mogu da primete porast noćnog znojenja. Takođe, mogu da ga iskuse kao nuspojavu nekih lekova protiv mučnine i dijabetesa, za regulaciju rada srca i snižavanje krvnog pritiska, antibiotika i antidepresiva (u tom slučaju može da bude propraćeno mučninom ili nesanicom).

Pojačano znojenje u trećem trimestru

Znojenje se uglavnom intenzivira tokom kasnijih meseci trudnoće - kako beba raste, a trudnica počinje da dobija na telesnoj težini. Obično je najviše izraženo u periodu od 35. nedelje.

Šta ga uzrokuje?

■ Kao što su se materica, želudac i creva prilagodili trudnoći da bi se omogućio prostor za rast bebe, tako je povećan i protok krvi u koži. To uzrokuje da se trudnica oseća toplije nego obično, zbog čega se angažuju znojne žlezde - kako bi pomogle da se rashladi i dovede telesnu temperaturu na normalu.

Svakodnevno vežbanje umerenog intenziteta - ako vam lekar dozvoli, može da poboljša celokupno vaše zdravlje, pa i da utiče na smanjenje znojenja

Budući da je nivo progesterona povišen, a kapilari u koži prošireni, to stvara osećaj toplote, crvenila, zajapurenosti. Vazodilatacija, odnosno širenje krvnih sudova može da uzrokuje da trudnica oseća slabost i nesvesticu u previše toplom okruženju (gužva u prostoriji, suviše pare u kupatilu) ili ako naglo ustane. PageBreak

prekomerno-znojenje-u-trudnoci

Mere za ublažavanje znojenja

■ Redovno tuširanje

Uz svakodnevno tuširanje, preporučuje se povremeno korišćenje antibakterijskih sapuna, ako je miris znoja neprijatan. U drugoj polovini trudnoće izbegavajte kupanje u kadi, jer je manji rizik od infekcije.

■ Prikladna odeća

Oblačite se slojevito, pošto tada možete da skinete višak garderobe i  rashladite se kada je potrebno. Nosite rublje i odeću od prirodnih vlakana, poput pamuka, koja će omogućiti da koža diše. Sintetički materijali ne  omogućavaju pravilno cirkulisanje vazduha i isparavanje znoja, a time pospešuju i širenje neugodnih mirisa.

■ Vežbanje

Svakodnevno vežbanje umerenog intenziteta - ako vam lekar dozvoli,

Šta utiče na neprijatan miris znoja kod trudnica?

Loša probavaUkoliko trudnica ima problema sa varenjem, to može da dovede do zatvora (konstipacije). Ako takvo stanje traje duže od tri dana, toksini počinju da se otpuštaju preko pora na koži, što često stvara neprijatan miris. On može da bude vrlo intenzivan, a teško je otkriti odakle dolazi.Aktivne lojne žlezdeU trudnoći je povećana aktivnost i lojnih žlezda, odnosno lučenje masnoća u koži, naročito u trećem trimestru. Zbog toga je koža osetljivija na blaže upale, posebno u pregibima pazuha i prepona. Pojedine žene se žale da im je u tom periodu miris znoja intenzivan, često kiselkast.

može da poboljša celokupno vaše zdravlje, pa i da utiče na smanjenje znojenja. Korisne su i blage sportske aktivnosti poput istezanja (strečinga), kojima se poboljšava razmena materija u organizmu. Takođe je dobra i vožnja sobnog bicikla (može do samog porođaja), ali uz određena ograničenja. Pogodna je čak i malo žustrija šetnja, odnosno ubrzan hod.

■ Plivanje

Odlazak na bazen ne samo što će da rashladi telo, već može da olakša razne vrste bolova, posebno u leđima. Plivanje se preporučuje tokom svih devet meseci trudnoće.

■ Nutritivna podrška

Zdrava, uravnotežena ishrana potpomaže efikasnost rada jetre, bubrega i creva. Ako funkcionisanje tih organa nije adekvatno, telo se više znoji, jer je to jedan od načina za oslobađanje nakupljenih toksina. Zato jedite nemasno meso, žitarice od celog zrna, voće i povrće (koje prirodno hidrira organizam, jer sadrži 60 do 95 odsto vode). Posebno unosite namirnice koje sadrže kalijum, važan za regulisanje ravnoteže tečnosti i minerala u telu.

Najbolji izvor su banane, sok od narandže, avokado, krompir, pasulj, suve kajsije i smokve, paradajz, brokoli. Značajna je i dobra hidratacija: pijte barem osam čaša vode dnevno, a uz to prirodne voćne sokove i biljne čajeve. Gde god krenete, ponesite flašicu sa vodom. Ako se preterano znojite, verovatno ste izgubili so iz tela, što može da uzrokuje grčeve u nogama. Jednostavan napitak da to nadoknadite jeste pomešan sok od pomorandže sa vodom u jednakoj razmeri, uz dodatak mrvice soli.

■ Izbegavanje određenih namirnica

Klonite se pržene i previše prerađene hrane, koja i inače opterećuje probavni sistem. Nije preporučljiva ni pikantna, suviše začinjena hrana, posebno ljuta. Naime, mozak reaguje na snažne začine, pa želeći da rashladi telo - pojačava lučenje znoja. Neki začini, poput kima i sirovog belog luka, uzrokuju nastanak posebno intenzivnih telesnih mirisa.

Ako ipak ne želite da ih se odreknete, pijte mnogo vode, kako biste „razblažili“ njihov mirisni efekat. Takođe, začinjena hrana i kofein mogu da aktiviraju neurotransmitere acetilholine, a sve što njih stimuliše - može da utiče na žlezde koje izazivaju znojenje. S obzirom da kofein delovanjem na nervni sistem i pojačanim grejanjem tela utiče na pojačano znojenje, izbegavajte kafu, čaj (vrste koje sadrže kofein -  crni, indijski), uopšte previše tople napitke, kao i bezalkoholna pića na bazi koefina. Ukoliko imate pojačano znojenje, naročito noću, uz pojavu valunga, klonite se namirnica koje sadrže uobičajeni pojačivač ukusa - monosodijum glutamat (MSG), jer bi on mogao da izazove neugodne reakcije tela.

Snežana Damnjanović Mitić