Ukoliko ste vozili bicikl ili sobni bicikl pre trudnoće - svakako možete da ga koristite i sada. I to sve do porođaja, ako vam odgovara, ali uz određena ograničenja. To se, pre svega, odnosi na dodatno opterećenje - koje nije dozvoljeno kada ste u drugom stanju.

Koja vrsta vožnje je dozvoljena u trudnoći?

Svako opterećenje je aerobna aktivnost koja zahteva povećanu količinu kiseonika za mišićni rad, što bi direktno ugrozilo bebu, odnosno srčane tonove. Vožnja sa opterećenjem dovodi do povećanog sagorevanja kalorija - što takođe nije dozvoljeno u trudnoći, kao ni težak fizički rad, koji bi ugrozio razvoj bebe.

Znači, možete da vozite sobni bicikl, ali bez dodatnog opterećenja. I to laganim tempom, koji neće da dovede do ubrzanja vašeg pulsa i povećanja pritiska. U stvari, to bi bilo jednako opterećenju koje biste imali tokom šetnje ili plivanja u bazenu.

Koliko često i dugo smem da vozim sobni bicikl?

Da biste održavali kondiciju, dovoljno je da vožnja bude jednom dnevno, kao i da traje dovoljno dugo da osetite lagani zamor - tempom koji vam omogućava da normalno razgovarate dok vozite.
Na monitoru trenažnog bicikla možete da pratite pređenu kilometražu i da je postepeno smanjujete kako se približavate porođaju.

Da li su potrebne posebne pripreme?

Takođe morate da nadoknadite utrošene kalorije tokom vožnje - uzimanjem dodatnog obroka. Svakako, neophodno je da pijete veću količinu vode kada vozite bicikl. Osim toga, namestite volan tako da vam kičma bude pravo, kako vas ne bi bolela leđa. Obavezno stavite bicikl na neklizajuću podlogu - zbog bezbednog penjanja i silaženja.

Snežana Milanović, visoki strukovni terapeut