Ako "ne možete" bez automobila, ne brinite. Jedino je važno da se pridržavate nekoliko pravila. Bez obzira da li ste vozač ili suvozač, vožnja automobilom bi trebalo da bude lagodna, nikako rizična. Na primer, ako pre trudnoće niste stavljali pojas, vreme je da tu naviku promenite. Više pažnje bi trebalo da se posveti i održavanju automobila, kako bi bio potpuno bezbedan za vas. To prepustite vašem suprugu.

Prednosti vožnje automobilom

1. Ne čekate gradski prevoz po hladnoći, kiši, snegu, vetru, ili jakom suncu.

2. Zaštićeni ste od infekcija, posebno u zimskim danima kada svi kijaju i kašlju, a viruse u vašem stanju morate posebno da izbegavate.

3. Garderobu i obuću možete da prilagođavate vašim potrebama.

4. U svakom trenutku možete da stanete, predahnete, a potom da  nastavite - kada vam bude odgovaralo.

Položaj sedišta vozača

Uobičajen položaj tela - sa uspravnom kičmom i savijenim nogama - vama može da bude neudoban. Pomerite naslon sedišta malo unazad, da bi ostalo više prostora između volana i vašeg stomaka (ne manje od 10 centimetara). Ali, vodite računa da i dalje imate dobar pregled puta. Ukoliko osećate bolove u leđima, stavite na naslon pletenu navlaku od drvenih kuglica ili običan, mali jastuk.PageBreak

Sigurnosni pojas

Mnoge buduće mame se ustručavaju da ga koriste jer se boje da može da naškodi njihovoj bebi (pojedine trudnice imaju osećaj da ih pojas "guši"). Ali, treba misliti na neočekivane neprijatnosti u toku vožnje. Na primer, pojas je dobra zaštita od mogućeg iznenadnog udarca u volan, prilikom naglog kočenja.

Kako da vam u toku vožnje bude što udobnije uz sigurnosni pojas? Prvi deo pojasa stavite ispod grudi, a drugi ispod stomaka. Pojas treba podesiti tako da vas ne pritiska, ali ne treba ni da visi, već da prati vašu figuru.

Zanimljivo je da na Zapadu postoje specijalni sigurnosni pojasevi za buduće mame. Oni se razlikuju od običnih po tome što imaju više pozicija i elastičniji su. Nažalost, nemamo informaciju da mogu da se kupe i kod nas. No, možda može da vam ga nabavi i pošalje neki rođak ili prijatelj. U pojedinim evropskim gradovima, ovakvi pojasevi mogu da se nađu pod nazivom "Maternity seat belt". I, važno upozorenje - nisu jeftini!

Neophodna oprema

Ponekad se dešava da tokom vožnje dođe do kvara automobila. Zbog toga je važno da vaši ukućani znaju gde idete, ili koja je uobičajena maršruta kojim vozite, ili koliko planirate da se negde zadržite...

Naravno, trebalo bi da imate komplet za prvu pomoć, rezervnu gumu i druge neophodne stvari (npr. u zimskim danima - pribor za čišćenje šoferšajbne, za odmrzavanje brave...). Ipak, najvažniji je mobilni telefon. Jer, ako vam se pokvari automobil, ili se zaglavi u snegu, ili ne možete sami da promenite gumu - zahvaljujući telefonu možete da pozovete službu za pomoć na putu, majstora koji održava vaš auto ili, jednostavno, nekog člana porodice. Ukoliko niko od njih ne može brzo da vam priskoči u pomoć, najbolje je da zaključate auto i taksijem dođete kući. To je za vas najbezbednije rešenje.

Dokumenta - uvek uz vas   

Bez obzira da li ste skoro saznali da čekate bebu, ili ste pred porođajem - uvek nosite sa sobom važna dokumenta: ličnu kartu, vozačku dozvolu, zdravstvenu knjižicu (ne bi bilo loše da imate i lekarske nalaze ako ste u poodmakloj trudnoći), možda beležnicu sa telefonom i adresom vaših najbližih, lekara koji vodi vašu trudnoću... Takvi podaci u nekom momentu mogu da budu od velike važnosti, odnosno da vam pomognu u nepredviđenoj situaciji.

Ne sedajte za volan:

- ako vam je lekar to izričito zabranio

- ako osećate mučninu (koja može da se javi zbog mirisa benzina i izduvnih gasova), vrtoglavicu, nervozu...

- ako su vremenske prilike nepovoljne (poledica, magla...).

- ako ste posumnjali u ispravnost vozila (loše gume, auto se "gasi"...) - ako niste sigurni da li imate dovoljno benzina

Za volanom samo do sedmog meseca
Važno je da buduća mama bude svesna činjenice da je njen organizam izložen brojnim promenama - od hormonskih do psiholoških, kao i da je u svakom momentu važna konsultacija sa lekarom koji vodi trudnoću. On će joj pomoći da realno, kritički sagleda svoje mogućnosti. Vožnja, posebno gradska, puna je nepredviđenih situacija. Zato oprez. Lekari savetuju da posle sedmog meseca trudnoće buduće mame vozi neko drugi. Zašto? Vaša beba je oživela, pa je moguće da napravi neki nagli pokret - koji može da vas zaboli. To je nekad dovoljno da vas dekoncentriše. Uostalom, zašto ne biste uživali u pažnji vaših bližnjih i tome da vas oni voze.

Bez obzira koliko ste sigurni u svoje vozačke sposobnosti, nikako ne bi trebalo da sami vozite kada krenete u porodilište (iako se dešavaju i takve situacije), jer tada mnogo rizikujete.

Gde god da krenete, uvek budite na oprezu. Srećan put!