Što se više približavate porođaju, to je veća verovatnoća da želite da vam porođaj bude što lakši. Možda se pitate da li preterujete. Porođaji se dešavaju stalno, čak i bez medicinskog osoblja u belim mantilima, bolničkih zidova, jakog svetla i ohrabrenja da se gura. Zar dete u jednom trenutku ne izlazi samo od sebe? Pa zapravo da. Možda mislite na Fergusonov refleks. Hajde da pogledamo kako to funkcioniše kada "priroda ide svojim tokom" - i zašto je možda idealno za neke žene, ali ne za sve, kako prenosi Helthline.

Šta je Fergusonov refleks?

Fergusonov refleks je kada telo nehotice rađa bebu - to jest, bez prinudnog pritiska žene. Kako to funkcioniše? Pa, kako se približavate porođaju, gustina oksitocin receptora u vašoj materici se povećavaju oko 200 puta. To znači da je vaša materica savršeno pripremljena da reaguje na ovaj hormon.

Tokom procesa rađanja, vaše telo oslobađa oksitocin u impulsima, a receptori stimulišu kontrakcije. Kontrakcije prošire grlić materice povlačenjem nagore. Zatim pomeraju bebu niz porođajni kanal. Kako se pritisak na grlić materice i porođajni kanal povećava, nervni putevi šalju poruke u mozak da se oslobodi više oksitocina. Dodatni oksitocin dovodi do dve ili tri snažne kontrakcije materice koje izbacuju bebu na svet. Dakle, ako je rođenje bez guranja moguće, zašto većina nas to nije iskusila?

Pod kojim okolnostima nastaje?

Sisari se rađaju na mestu gde se osećaju zaštićeno i bezbedno. To je zato što se Fergusonov refleks dešava prirodno kada se ove životinje osećaju bezbedno i podržano.

Stariji istraživanje iz 2004. potvrđuju da je ženama potrebno više od fizičke i emocionalne podrške tokom porođaja. Takođe je potrebno okruženje mira i tišine da bismo se usredsredile na zadatak. Kada to postoji, može doći do Fergusonovog refleksa.
Ako se osećate uplašeno ili ugroženo, vaše telo šalje hormon stresa kateholamin da zaustavi prirodni proces porođaja, tako da se Fergusonov refleks ne pokrene.

Šta se fiziološki dešava tokom Fergusonovog refleksa?

Nije iznenađujuće, Istraživanje 2019. povlači paralele između iskustava rađanja i trčanja maratona. Mišići materice su se već savijali nagore, otvarajući čvrsto uvučen grlić materice. Sada kada je grlić materice potpuno proširen, vaše telo se priprema za poslednje trenutke rađanja. Materica se još više savija prema gore, a zatim se spušta nadole, gurajući bebu napolje.

U ovom trenutku možete osetiti potrebu da se pomerite u uspravan položaj, da se nagnete preko naslona podignutog kreveta ili da se pomerite na kolena u položaj puzanja. Očekujte da ćete osetiti dva ili tri snažna potiska pre nego što vaša beba izađe.

Šta se dešava hormonski tokom Fergusonovog refleksa?

Kada se porađate, vaša materica postaje visoko koordinisan, snažno kontrahujući organ. Promene u gustini i aktivnosti jonskih kanala i pumpi u ćelijama mišića materice omogućavaju odvijanje potrebnih biohemijskih procesa. Hormon noradrenalin pomaže u aktiviranju oksitocinskih receptora.

Oksitocin se oslobađa u kratkim, visokofrekventnim naletima koji dolaze i prolaze. Čini se da je izgrađena povratna sprega: Pritisak vaše bebe na porođajni kanal stimuliše oslobađanje oksitocina, što uzrokuje da mišići materice guraju bebu dalje nadole. Ovo zauzvrat dovodi do povećanog pritiska u kanalu, što dovodi do ponovnog oslobađanja oksitocina. Ciklus se nastavlja sve dok se vaša beba ne pojavi.

Šta se emocionalno dešava 

Fergusonov refleks je upravo to - refleks. A to znači da je to nešto što ne možete dobrovoljno da kontrolišete. Može da vas iznenadi i tada ćete se osećati preplavljeno. Takođe, možete da osećate bol.

Zašto Fergusonov refleks može biti poremećen u bolničkom okruženju

Mišel Odent, istraživač koji je proučavao trudnice u porođaju, istakla je da je porođaj „nevoljan što znači, da će se dogoditi sam od sebe ako ženu ostavite na miru. Zato smatra da porođaju ne treba pomagati niti ga ometati dok je u toku. Mnoge bolničke procedure rade protiv ove premise jednostavno zbog toga kako stvari teku. Stalno vas uznemiravaju mašine, procedure i medicinsko osoblje.

Upadi mogu ometati prirodni proces rađanja tako što teraju vaš prefrontalni korteks na akciju umesto da dopuštaju vašem zadnjem mozgu, koji je odgovoran za refleksne akcije, da preuzme zadatak. Vaše telo reaguje na upade i opšti nedostatak privatnosti tako što ispušta hormone stresa koji zaustavljaju porođaj. Imajte na umu, međutim, da ne sugerišemo da su bolničke procedure loše, posebno za one sa potencijalno opasnim komplikacijama pri porođaju. Bolnice i savremena medicina značajno su poboljšali stopu smrtnosti majki i novorođenčadi.

Prednosti i nedostaci 

Da li je Fergusonov refleks nešto što želite da doživite na svom porođaju? Zavisi. Ako ste sklone prirodnom porođaju sa što manje intervencije i ako ste imali nekomplikovanu trudnoću, ovo bi moglo biti za vas. Neke žene koji su iskusile Fergusonov refleks navode da se porođaj dogodio gotovo sam. Međutim, ako vam je neprijatno da dozvolite da refleks značajno doprinese vašem rađanju, možda biste želeli da dozvolite svom timu za porođaj da vas vodi u skladu sa bolničkim procedurama. I, naravno, ako ste izloženi velikom riziku od komplikacija, bolničko okruženje može biti vaša najsigurnije mesto.

BONUS VIDEO

Dvorište sa bazenom raj za decu Instagram/mrs_ermerson