Sasvim je normalno da buduće mame razmišljaju o tome kako će izgledati njihov porođaj, da li će sve dobro proteći. Mnoge trudnice danas idu na psihofizičke pripreme koje im mogu pomoći da budu pripremljene za sve ono što ih očekuje. Ove pripreme najčešće drže babice, a upravo one su za "Hafington post" otkrile šta bi pokušale da izbegnu na svom porođaju.

1. Naporan "rad" od početka porođaja

Svaka buduća mama oseti i dozu uzbuđenja kada primeti prve znake da se porođaj bliži, poput, recimo, pucanja vodenjaka. Međutim, kontrakcije mogu da traju veoma dugo, zato je najbolje da se trudnice odmaraju koliko god mogu u ranoj fazi porođaja.

"Žene osete kontrakcije, a onda počnu da odmah iza toga rade različite vežbe, da šetaju, kako bi ubrzale porođaj, ali to zapravo može drugačije da utiče jer je porođaj dug proces. Dobro je da ostanete kod kuće kada se jave prve kontrakcije i pokušate da ih ignorišete, da radite druge stvari. Odmor pre ’maratona’, čak i kada ste na početku, može biti dragocen", kaže babica Lo Mensfild.

2. Rani odlazak u porodilište

Mnoge trudnice nisu sigurne kada je pravo vreme da odu u porodilište, pa to urade čim se jave prve kontrakcije. Međutim, većina babica savetuje da ostanete kod kuće što je duže moguće, a da se u porodilište uputite kada se kontrakcije javljaju na pet ili na četiri minuta, traju najmanje jedan minut u kontinuitetu i to se ponavlja sat vremena.

Kako kaže babica Lizel Tin: "Kod kuće ćete se osećati prijatnije, a to će mnogo pomoći napredovanju porođaja. Što duže možete da ostanete kod kuće, to bolje".

3. Rano primanje epidurala

Babica Hana Marej savetuje trudnicama da epidural prime tek u aktivnoj fazi porođaja, tj. kada su otvorne oko šest centimetara.

"Ako rano primite epidural, postoji rizik da se beba ne namesti u dobar položaj za porođaj. Onda ćete morati da ležite u krevetu i nećete smeti mnogo da se pomerate", kaže babica Marej. Takođe, ona je dodala da epidural primljen u ranoj fazi porođaja može da produži sam porođaj, a osim toga, ako se rano da, može se desiti da dejstvo prođe dok dođe do aktivne faze.

4. Gledanje na sat

Babica Tin ističe da, posebno kada su u pitanju prvorotke, porođaj može da traje duže nego što su zamislile.

"Stalno čujem pitanje: ’Koliko još?’ u sali za porođaje. Ne mogu da vam opišem koliko je važno da prosto pustite da porođaj napreduje svojim tokom. Sklonite sat, to će vam pomoći da se fokusirate na sam porođaj, a ne na to koliko traje".

5. Napetost

Naravno da je lakše reći nego uraditi, ali imajte na umu da tenzija i nervoza mogu da uspore porođaj. "Grlić će se sporije otvarati", objašnjava babica Tin.

Važno je da se celo telo opusti, a ova babica savetuje da se fokusirate samo na jedan deo – na vilicu. "Opuštanje vilice zapravo može da pomogne da se opusti i karlica".

6. "Ljubičasto" guranje

"Ljubičasto guranje je kada trudnice zadržavaju dah i napinju se kao da kake", objasnila je babica Marej. Termin ljubičasto guranje se koristi zbog toga što kod ovakvog guranja lice poprima ljubičastu boju, ali Marej kaže da to nije najbolji način guranja na porođaju.

BONUS VIDEO:

Kako izgleda ušivanje posle porođaja  TikTok/midwifetok

(Yumama)