Svakoj bebi se po rođenju radi Apgar test na kojem beba dobija ocenu od 0 do 10. Apgar je test koji se daje novorođenčadi ubrzo nakon rođenja i na njemu se proveravaju otkucaje srca bebe, tonus mišića, disanje, refleksi i boja kože da bi se videlo da li je potrebna dodatna medicinska nega ili hitna pomoć.

Bebe se obično testiraju dva puta: 1 minut nakon rođenja i ponovo 5 minuta nakon rođenja. Ako postoji zabrinutost, beba može ponovo da se testira.

Šta znače rezultati Apgar testa, odnosno ocena koju je beba dobija:

  • Rezultati od 8 do 10 znače da je beba uopšteno u dobrom stanju.
  • Rezultati od 4 do 7 znače da je stanje zadovoljavajuće, sa napomenom da je kod rezultata 4 potrebno bebi ponovo očistiti nos i usta i dati kiseonik.
  • Rezultati u rasponu od 0 do 3 znače da je beba u lošem stanju i da su potrebne hitne mere.

Na temelju Apgar indeksa brzo i jednostavno se procenjuje stanje u kom je beba odmah nakon porođaja, što je bitno za dalji postupak sa bebom. Na temelju Apgar indeksa i ostalih pretraga, ukoliko su potrebne, može se pravovremeno početi sa tretmanima.

Šta ako je moja beba dobila nisku ocenu?
Mnoge bebe sa niskim rezultatima su zdrave i dobro se ponašaju nakon što se naviknu na život van materice. Ako su vaš lekar ili babica zabrinuti za rezultat vaše bebe, obavestiće vas i objasniće kako je vaša beba, šta bi moglo da uzrokuje probleme (ako ih ima) i kakva je nega pružena.

Šta još treba da znate o Apgar testu?
Ovaj test pomaže zdravstvenim radnicima da kažu opšte fizičko stanje novorođenčeta kako bi mogli brzo da odluče da li je bebi potrebna medicinska nega odmah. Nije namenjeno predviđanju bebinog zdravlja, ponašanja, inteligencije, ličnosti ili ishoda. Sa vremenom da se prilagode svom novom okruženju i uz svu potrebnu medicinsku negu, većina beba bude dobro, piše Kidshealth.org.

BONUS VIDEO:

Mama napravila pelene za bebu TikTok/tyydollaaa

(Yumama/T.A.S.)