Iako se epidural kao metod ublažavanja bolova tokom porođaja sve češće koristi, sa njim su povezane mnoge zablude i "horor priče".

Evo u kojih 9 mitova o epiduralu ne smete da verujete:

Mit 1. Povećava verovatnoću carskog reza.
Epiduralna sama po sebi ne povećava verovatnoću carskog reza. Ne osećate bol, ali kontrakcije se nastavljaju kao i obično. Međutim, vredi imati na umu da epiduralna, posebno ako je doza leka protiv bolova koja vam se daje visoka, može usporiti napredovanje porođaja, čineći kontrakcije slabijim i kretanjem fetusa kroz porođajni kanal sporije. Bez osećaja kontrakcija, postoji mogućnost da nećete osetiti trenutak kada je vreme za guranje. U ovoj situaciji, bebi će možda trebati dodatna pomoć da izađe iz porođajnog kanala.

Mit 2. Nećete moći da gurate.
Epiduralna anestezija izaziva osećaj smrzavanja, utrnulosti i slabosti u nogama, ali sposobnost guranja zavisi od doze leka koji se ubrizgava. Relativno mala doza ublažava bol, ali ne ometa guranje, a vrlo visoke doze, potpuno lišavajući osećaj i imobilišu donju polovinu tela, koriste se za carski rez, piše deti.mail.ru

Mit 3. Epiduralna ne može da se da ako imate tetovažu na donjem delu leđa
Teoretski, postoji rizik da mastilo za tetoviranje uđe u kičmeni kanal, ali izveštaji o bilo kakvim problemima povezanim sa ovim su izuzetno retki. Obično žene sa tetovažama u donjem delu leđa tolerišu epiduralnu anesteziju bez ikakvih komplikacija. Obično, anesteziolog će pokušati da pronađe deo kože na kičmi gde nema boje i ubaci iglu tamo.

Mit 4. Posle porođaja postojaće hronični bol u leđima
Bol u leđima tokom i posle trudnoće i porođaja je veoma čest, ali epiduralna anestezija nije kriva. Područje gde je igla ubačena u kičmu može da boli nekoliko dana, ali onda će nestati.

Mit 5. Mogu da ostanem paralizovana
Hronična oštećenja nervnog sistema kao rezultat epiduralne anestezije su izuzetno retka. Istraživanja pokazuju da je rizik od hronične paralize jedan na 240 hiljada slučajeva, a privremene paralize jedan na skoro 7.000 slučajeva.

Mit 6. Posle porođaja imaćete strašne glavobolje.
Takva komplikacija se javlja dan-dva nakon porođaja, ali relativno retko, u jednom slučaju na 100-200 žena. Po pravilu, takve glavobolje se ublažavaju analgeticima.

Mit 7. Epiduralna će imati negativan efekat na dete.
Količina leka koja ulazi u krv majke je toliko mala da nema uticaja na fetus.

Mit 8. Ova vrsta anestezije je pogodna za sve
Za većinu žena, da, ali u nekim slučajevima njegova upotreba može biti nesigurna. Reč je o bolestima koštane srži sa visokim rizikom od krvarenja, problemima sa nervnim sistemom i kičmom. Konsultujte svog lekara!

Mit 9. Često ne funkcioniše.
To se dešava, ali ne često - kod manje od 5% žena. Ponekad je činjenica da bol ne nestaje zbog položaja fetusa, a ponekad zbog nedovoljne doze leka.

BONUS VIDEO:

Miris tela posle porođaja TikTok/thebiggersthebetter

(Yumama/T.A.S.)