Kako se bliži dan D, tako se broj pitanja, nedoumica i dilema o porođaju povećava. Neke trudnice tokom svih devet meseci razmišljaju o porođaju, dok neke i ne pomisle na njega sve dok od svog ginekologa ne dobiju uput za porodilište. Kojoj god grupi da pripadate odgovori na najčešća pitanja o porođaju biće vam od koristi...

1. Da li ću prepoznati početak porođaja?

U filmovima je to, kao po pravilu, noću. Žena se budi iz sna, i saopštava mužu da je počelo! U životu nije kao u filmu, ali je činjenica da većina žena zaista „zna da je porođaj počeo“ - jednim delom instinktivno, ali i zato što je tome prethodilo više promena koje su to nagoveštavale.

Prvo je beba počela da se spušta, što se oseti po lakšem disanju. Kod prvorotki, do spuštanja i "angažovanja" bebe dolazi i do četiri nedelje pre termina, ali kod žena koje su već rađale - može istovremeno sa pojavom porođajnih kontrakcija. Spuštanjem u karlicu, beba pritiska bešiku ili debelo crevo, pa se javlja česta potreba za odlaskom u toalet. To može da bude praćeno bolovima u preponama ili krstima.

Ispadanje krvavo-sluzavog čepa ukazuje na otvaranje grlića, što znači da će uskoro da usledi porođaj. Za prvorotke, to može da bude i više dana, a za drugorotke nekoliko sati. Pucanje vodenjaka i curenje plodove vode je nedvosmislen znak da je porođaj počeo - pa se, svakako, treba uputiti u bolnicu. Tamo će proceniti da li trudnica ide odmah u porodilište, ili ostaje još neko vreme na odeljenju. Učestale kontrakcije, koje se ritmično ponavljaju i vremenom postaju sve jače, ne mogu da se ignorišu, niti da se prespavaju. One su najlepši i najsigurniji znak da je porođaj počeo, i da će se uskoro završiti.PageBreak

2. Da li ću izdržati porođajne bolove?

Ovo je često pitanje koje trudnice postavljaju, iščekujući porođaj. Međutim, doživljaj bola je krajnje subjektivan. Isti intenzitet kontrakcija žene potpuno različito doživljavaju i interpretiraju. To zavisi od individualnog praga osetljivosti, iskustva sa bolom koja već postoje, ali pre

Doživljaj bola tokom porođaja je krajnje subjektivan. To zavisi od individualnog praga osetljivosti

svega od očekivanja i razmišljanja. Sve priče koje je trudnica čula o porođaju - od svoje majke i drugih bliskih osoba, znatno će da utiču na sliku porođaja koju stvara u svojoj glavi. Kada porođaj počne, okolnosti u kojima se odvija takođe određuju subjekativan osećaj bola.

Mnoge žene se osećaju "usamljeno", pa je podrška supruga ili neke osobe od poverenja jako važna u tim trenucima. Strah od nepoznatog ili osećaj bespomoćnosti i nedostatka kontrole, takođe utiču na doživljaj bola. Žene koje su upoznate sa tokom porođaja, i mogućnostima obezboljavanja kontrakcija primenom tehnika disanja i relaksacije, lakše podnose bolove.

3. Da li ću se setiti svega što sam slušala o porođaju na pripremama?

To zavisi od niza okolnosti koje prate porođaj, teško je predvideti mnoge stvari. Ali, ako ste upoznati sa tokom porođaja i procedurama koje se primenjuju u bolnici, prepoznavanjem situacija o kojima ste slušali - kod vas će se u pojedinim momentima javiti osećaj "da ste to već radili".PageBreak

najcesca-pitanja-i-dileme-o-porodjaju
4. Da li ću moći da "dišem" kao na vežbama?

To zavisi od više stvari, pre svega kada ste počeli da odlazite na pripreme.Za stvaranje uslovnog refleksa - da se na početak kontrakcije automatski počne sa disanjem, potrebno je započeti sa uslovljavanjem od 24. nedelje trudnoće, i dolaziti na pripreme do porođaja.


Nivo samopouzdanja takođe utiče na to kako ćete se nositi sa svim što se dešava u porođaju. Najbolje je da počnete da primenjujete tehnike disanja dok kontrakcije nisu mnogo jake - kako biste mogli da se sami uverite koliko vam disanje pomaže, i da "uhvatite ritam" disanja, i tako spremno dočekate momente "pravog" porođaja.

5. Kako da znam da li se dobro napinjem?

U fazi napinjanja je najvažnije da dobro slušate naloge lekara i babice, koji će vam govoriti kada i koliko da se napnete. Uz zauzimanje pravilnog položaja, i primenu tehnike koju ste naučili na vežbama, sigurno ćete moći da istisnete bebu

Na porođaju će sve biti lakše ako ste prethodno upoznati sa tokom porođaja i procedurama koje se primenjuju u bolnici

iz porođajnog kanala. Dajte sve od sebe, bez obzira koliko je napona i vremena za to potrebno. Ne odustajte, u protivnom će morati da završe porođaj jednom od intervencija kojima se tada pribegava, forcepsom ili vakuumom.


Neke žene se suzdržavaju iz straha da će izgubiti kontrolu nad bešikom i debelim crevom. Pri napinjanju, izbaci se mala količina urina ili stolice, što je sasvim normalno u toj situaciji. Niko od osoblja neće to komentarisati. Ali, ako se suzdržavate od napona, možete da usporite rađanje bebe.

Snežana Milanović, visoki strukovni terapeut